پایگاه اطلاع رسانی باغملک

کد خبر : 776

در مجلس نمایندگان :

به گزارش باغملک نیوز ، دور جدید مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 در ژنو که منتهی به امضای توافقنامه موقت […]

به گزارش باغملک نیوز ، دور جدید مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 در ژنو که منتهی به امضای توافقنامه موقت شش‌ماهه شد، اگر چه با استقبال مواجه شد اما در حالی که برخی رسانه‌ها و جریانات داخلی با راه انداختن هیاهو، توافق ژنو را فتح‌الفتوح و پیروزی قرن خواندند، عده‌ای نیز با توجه به سوابق و پیشینه غرب، با این توافقنامه محتاطانه برخورد کرده و خوشبینی در این زمینه را آسیب‌زا دانستند.
اظهارات و مواضع بعدی آمریکایی‌ها درباره توافق ژنو نشان داد، دیدگاه این عده به رغم برخی برچسب‌ها مبنی بر افراط و بدبینی و… مبتنی بر واقع‌بینی بوده است.
در حالی که توافقنامه ژنو صرفاً در حوزه هسته‌ای بوده و حتی در همین حوزه نیز نقدهایی جدی بر محتوای آن وجود دارد اما آمریکایی‌ها در موضع گیری‌های متعدد خود نشان دادند آنان حتی به قول و تعهدات خود نیز پایبند نبوده و موضوع هسته‌ای برای آنان بهانه‌ای بیش نیست و دشمنی و خصومت آنان با ملت ایران و جمهوری اسلامی فراتر از چرخش چند سانتریفیوژ است.
رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز تاکنون بار‌ها این قضیه را گوشزد کرده و نسبت به آن هشدار داده‌اند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در جمع دانش‌آموزان و دانشجویان در 12 آبان سال جاری در این خصوص فرمودند:
«
یك مسئله اين است كه دشمنى آمريكا با ملّت ايران و با جمهورى اسلامى اصلاً حول محور هسته‌اى نيست؛ اين خطا است اگر خيال كنيم كه دعواى آمريكا با ما سرِ قضیه هسته‌اى است؛ نه، قضیه هسته‌اى بهانه است؛ قبل از اينكه مسئله هسته‌اى مطرح باشد، همین دشمنى‌ها، همین مخالفت‌ها از اوّل انقلاب بود؛ اگر يك روزى هم مسئله هسته‌اى حل شد – فرض كنيد جمهورى اسلامى عقب‌نشينى كرد؛ همان‌كه آن‌ها می‌خواهند – خيال نكنيد مسئله تمام خواهد شد؛ نه، ده بهانه‌ ديگر را به‌تدريج پيش می‌كشند: چرا شما موشك داريد؟ چرا هواپيماى بدون سرنشين داريد؟ چرا با رژيم صهيونيستى بديد؟ چرا رژيم صهيونيستى را به رسمیت نمى‌شناسيد؟ چرا از مقاومت در منطقه‌ به قول خودشان خاورمیانه حمايت می‌كنيد؟ و چرا؟ و چرا؟ و چرا؟ مسئله اين نيست كه اين‌ها سرِ قضیه هسته‌اى با جمهورى اسلامى اختلاف پيدا كرده باشند؛ نه، تحريم آمريكا از اوّل انقلاب شروع شد، روزبه‌روز هم بيشتر شده است… مسئله مسئله هسته‌اى نيست؛ بايد همه به اين توجّه داشته باشند. اين نيست كه ما خيال كنيم دشمنى آمريكا با جمهورى اسلامى ايران به‌خاطر مسئله هسته‌اى است؛ نه، مسئله مسئله ديگرى است؛[مسئله اين است كه‌] ملّت ايران به خواسته‌هاى آمريكا نه گفت، ملّت ايران گفت آمريكا عليه ما هيچ غلطى نمی‌تواند بكند. اينها با موجوديّت جمهورى اسلامى مخالفند، با نفوذ و اقتدار جمهورى اسلامى مخالفند. همین اواخر يكى از سياستمداران و از عناصر فكرى آمريكا گفت – و گفته‌ او پخش شد، اين مسئله پنهانى هم نيست – كه ايران چه اتمى باشد، چه اتمى نباشد، خطرناك است. اين شخص صريحاً گفت نفوذ و اقتدار ايران – به قول خودشان هژمونى ايران – در منطقه خطرناك است؛ ايرانى كه امروز از اعتبار برخوردار است، از احترام برخوردار است، از اقتدار برخوردار است. آنها با اين دشمنند، با اين مخالفند. آن روزى اين‌ها راضى می‌شوند كه ايران يك ملّت ضعيف، كنارمانده، منزوى، بى‌اعتبار و بى‌احترام باشد
آخرین مورد از نشانه‌های بی‌اعتمادی به واشنگتن و باج‌خواهی آمریکایی‌ها را می‌توان در سخنان وزیر امور خارجه این کشور در مجلس نمایندگان یافت. جان کری که برای ادای توضیح درباره توافق ژنو به این جلسه استماع رفته بود، بار دیگر ایران را تهدید به حمله نظامی کرده و رسماً اظهار داشت مشکل آمریکا با ایران تنها هسته‌ای نیست و ایران اگر می‌خواهد تحریم‌ها لغو شود باید دست از حمایت از سوریه و حزب‌الله نیز بردارد!
ما بدبین هستیم
وزیر امور خارجه آ‌مریکا خطاب به اعضای کمیته امور خارجه‌ مجلس نمایندگان آمریکا گفت: باور کنید همه ما بدبین هستیم. ولی اکنون بهترین شانس ممکن را برای مذاکره درباره‌ یک توافق جامع با ایران به دست آورده‌ایم.
به گزارش روزنامه‌ یو اس ‌ای تودی،‌ کری گفت: ما از شما می‌خواهیم به مذاکرا‌تمان و کارشناسانمان زمان و فضای کافی برای این که کارشان را انجام می‌دهند بدهید. این یعنی در حالی که ما مذاکره می‌کنیم تحریم‌های جدید را به تعویق بیندازید. منظور من هرگز نیست، فقط اکنون نه!
مجلس نمایندگان آمریکا در ماه ژوئیه تحریم‌های شدید‌تری را اعمال کرد و سنای آمریکا در حال بررسی لایحه تحریم‌های جدیدی است که پس از به پایان رسیدن مدت زمان توافق موقتی اجرایی خواهد شد.
سناتور لیندسی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی و یکی از طرفداران طرح اعمال تحریم‌‌ها علیه ایران در گفت و گو با سی‌ان‌ان گفت: من امیدوارم این هفته بتوانیم سومین دور تحریم‌های دو حزبی را ارائه کنیم. تحریم‌های ما بستگی به نتیجه‌ای دارد که بر اساس آن لغو تحریم تنها زمانی اتفاق می‌افتد که آن‌ها برنامه‌ غنی‌سازی‌شان را متوقف کنند. رآکتورشان را برچینند و اورانیوم غنی‌شده را تحویل دهند.
اد رویس، رئیس جمهوری‌خواه کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان آمریکا گفت که نگرانی‌های جدی درباره‌ این دارد که «توافق موقتی با ایران» استانداردهای لازم برای محافظت از آمریکا و متحدانمان را رعایت نمی‌کند.
رویس با تکرار اتهامات غرب مبنی بر نظامی بودن برنامه‌ هسته‌ای ایران مدعی شد: این توافق برنامه‌ هسته‌ای ایران را به عقب نمی‌راند و به جای آن به تهران اجازه می‌دهد که عناصر کلیدی توانایی هسته‌ای تسلیحات‌سازی‌اش را حفظ کند.
کری در این جلسه تاکید کرد که توافق موقتی امنیت آمریکا و متحدانش را بیشتر می‌کند و افزود که وی و باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا خود را نسبت به آنچه کری بازداشتن ایران از دستیابی به سلاح هسته‌ای خواند، متعهد کرده‌اند.
وزیر امور خارجه آمریکا گفت: اگر قرار است ملتی را به جنگ بکشانید بهتر است قبل از این کار همه احتمالات رسیدن به یک راه حل صلح‌آمیز را امتحان کنید. ما اکنون در حال انجام همین کار هستیم یعنی بررسی همه‌ گزینه‌‌ها،‌ ولی کاری که ما می‌کنیم به هیچ وجه ساده‌لوحانه نیست.
ادعای عجیب کری که پاسخ دستگاه دیپلماسی را می‌طلبد
کری در این جلسه دیدگاه ایرانیان درباره‌ تحریم‌‌ها را نیز به اعضای کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا ارائه کرد و گفت که ایرانیان این سوال را مطرح می‌کنند که چرا باید کاری که تحریم‌ها برای منع تهران از آن اعمال شده‌اند یعنی غنی‌سازی اورانیوم را بدون برداشته شدن آن تحریم‌‌ها متوقف کنند.
کری در ادامه ادعا کرد که مذاکره‌کنندگان ایرانی می‌گویند: «ما غنی‌سازی را متوقف می‌کنیم و شما تحریم‌‌ها را کاملا متوقف کنید».
این ادعای قابل تامل وزیر امور خارجه آمریکا در حالی است که تاکنون دستگاه دیپلماسی کشور در این خصوص موضعی نگرفته و لازم است مقامات رسمی دولت مشخص کنند آیا چنین ادعایی صحت دارد یا خیر.
به گزارش خبرگزاری رویترز، کری در بخش دیگری از اظهاراتش گفت: اکنون یک لحظه‌ بسیار حساس دیپلماتیک است.
وزیر امور خارجه‌ آمریکا در ادامه گفت که این تحریم‌‌ها می‌توانند اتحاد کشورهای گروه 1+5 (آمریکا، انگلیس،‌ فرانسه، روسیه، چین و آلمان)  را خدشه‌دار کنند.
کری گفت: ما بر سر یک دوراهی هستیم؛ یک مسیر می‌تواند به یک راه‌حل پایدار برای رفع نگرانی‌های جامعه‌ بین‌المللی درباره‌ برنامه‌ هسته‌ای ایران منجر شود و مسیر دیگر می‌تواند به تداوم خصومت و احتمالا درگیری بینجامد.
وزیر امور خارجه آمریکا گفت: آن‌ها می‌دانند که اگر شکست بخورند، تحریم‌‌ها افزایش می‌یابد. ما صد‌ها بار این را گفته‌ایم و خودتان صد‌ها بار این را گفته‌اید و آن‌ها می‌دانند که شما به انجام این کار تمایل دارید، ولی مجبور نیستید این کار را انجام دهید. این به خوبی از وضعیت کنونی آشکار است، زیرا شما اگر لازم باشد می‌توانید در عرض یک هفته این کار را انجام دهید، یعنی زمانی که ما می‌گوییم فایده‌ای ندارد « ما به کمک شما نیاز داریم» و باور کنید ما آماده انجام چنین کاری هستیم.
به دنبال اظهارات کری، سناتور تیم جانسون، رئیس کمیته بانکداری سنای آمریکا گفت که این کمیته فعلا بررسی طرح تحریم‌های جدید را به تعویق می‌‌اندازد.
سی ‌ان ‌ان گزارش داد که به دنبال اظهارات جانسون، این احتمال به وجود می‌آید که رهبران سنای آمریکا بدون عبور دادن طرح تحریم‌‌ها از چارچوب کمیته بانکداری آن را پیش ببرند.
وزیر امور خارجه آمریکا خطاب به قانونگذارانی که خواستار تحریم‌های بیشتر بودند گفت که محدودیت‌های اقتصادی به تنهایی نتوانسته‌اند ایران را از گسترش سانتریفیوژ‌هایش در سال‌های اخیر بازدارند.
کری با تکرار اتهامات غرب مبنی بر نظامی بودن برنامه‌ هسته‌ای ایران گفت که «مسئله‌ای که اینجا مطرح است این است که ما چکار باید کنیم تا آن‌ها به توانایی تسلیحاتی دست نیابند» و افزود که توافق موقتی گامی در این مسیر است.
وی گفت: برای تسلیحاتی شدن به اورانیوم با غنای بسیار بالا نیاز است. طبق این توافق آن‌ها نمی‌توانند اورانیوم با غنای بسیار بالا داشته باشند.
وی در ادامه افزود: اگر ایران به حمایت خود از دولت سوریه و حزب‌الله ادامه دهد، تحریم‌ها کاهش نمی‌یابد.
وزیر امور خارجه آمریکا به این نیز بسنده نکرد و بار دیگر گزینه پوسیده نظامی را علیه ایران مطرح کرد.
کری گفت: اگر ایران هر بخشی از این توافقنامه را نقض کند، همه پیشرفت‌ها متوقف می‌شود و آمریکا می‌تواند به صورت نظامی پاسخ دهد.
کری در مورد امتیازهای دریافت‌شده از سوی ایران هم گفت: در هفته‌های اخیر ارقام بسیار بزرگی را در رسانه‌‌ها شنیده، اما هیچ‌یک از این‌‌ها درست نیست و ایران تنها به ۷ میلیارد دلار از درآمدهای خود دسترسی پیدا می‌کند.
وی افزود این مبلغ یکجا نیز نخواهد بود و به تدریج آزاد می‌شود.
زمزمه دربارهموشک‌های ایران!
مورد دیگر از این دست اظهارات «رز گاتمولر» معاون کنترل تسلیحاتی و امنیت بین‌الملل وزارت خارجه آمریکا است که مدعی شد علاوه بر فناوری هسته‌ای، موشک‌های ایران نیز تهدید محسوب می‌شود.
وی با بیان این ادعا که توان موشکی ایران، اروپا را تهدید می‌کند، گفت آمریکا در حال بررسی گزینه استقرار سامانه سپر موشکی در اروپا است.
گاتمولر که با خبرگزاری «ایتارتاس» گفت‌وگو می‌کرد، در این مورد گفته است: تنها تهدیدی که ایران دارد، احتمال دستیابی آن‌‌ها به تسلیحات اتمی نیست. برنامه موشکی آن‌‌ها پیشرفت زیادی داشته و به همین دلیل است که ما در حال استقرار یک سامانه دفاع موشکی هستیم.

کیهان

لینک کوتاه مطلب :

معرفی شهرستان