پایگاه اطلاع رسانی باغملک

کد خبر : 549

مهدوی‌کیا:

باغملک نیوز : کاپیتان پیشین تیم ملی کشورمان گفت: بعد از ۳ حضور در جام‌جهانی اکنون با تجربه‌تر شده‌ایم و می‌توانیم با تلاش زیاد برای اولین بار از گروه‌مان صعود کنیم.

مهدی مهدوی‌کیا در برنامه نود با اشاره به هم‌گروهی ایران با بوسنی و اینکه این تیم استقلال یافته از کشور یوگسلاوی است، عنوان کرد: ما در جام‌جهانی 98 با یوگسلاوی بازی کردیم و می‌توانستیم با این تیم مساوی کنیم. باید یادی هم از مرحوم ایویچ کنیم که آن زمان زحمات زیادی برای تیم ملی کشید اما در جام‌جهانی حضور نداشت.

وی افزود: یک هفته قبل از بازی برابر یوگسلاوی با کرواسی بازی کردیم که در جام‌جهانی بین 4 تیم برتر جام قرار گرفت. ما توانستیم برابر این تیم بازی خوبی انجام دهیم و با اینکه باختیم اما موقعیت‌های زیادی داشتیم که از دست دادیم.

کاپیتان پیشین تیم ملی کشورمان با بیان اینکه در جام‌جهانی 98 بازیکنان تیم ملی تجربه بین‌المللی نداشتند، گفت: به جز آقایان دایی، باقری و خداداد عزیزی دیگر بازیکنان تیم ملی تجربه بین‌المللی نداشتند و من هم آن موقع 21 سال داشتم. بعد از اینکه ما به یوگسلاوی با نتیجه یک بر صفر باختیم، بازیکنان باتجربه ما که 30 سال به بالا سن داشتند از اینکه یک بر صفر باختیم خوشحال بودند اما من واقعاً ناراحت بودم، چون می‌توانستیم یوگسلاوی را شکست دهیم.

مهدوی‌کیا اضافه کرد: 6 ماه قبل از رفتن به جام‌جهانی در سفری که با ایویچ داشتم او می‌گفت که می‌داند چگونه با یوگسلاوی بازی کنیم و گفت تنها راهی که آنها می‌توانند به ایران گل بزنند از روی ضربات کاشته میهایلوویچ است که همان هم شد.

وی با بیان اینکه در جام‌جهانی 98 بعد از 20 سال و تحریم‌هایی که علیه ایران بود به جام‌جهانی صعود کردیم، اظهار داشت: آن موقع آقای ایویچ با تیم ما فقط کارهای بدنی انجام داد و ما مقابل تیم‌های قدرتمندی چون یوگسلاوی و آلمان از نظر بدنی کم نیاوردیم. حتی می‌توانستیم به آلمان هم نبازیم. در حال حاضر هم فکر می‌کنم تیم ملی باید از نظر بدنی بیشتر کار کند.

بازیکن پیشین تیم ملی کشورمان گفت: 2 هفته پیش که با کی‌روش صحبت می‌کردم او فقط از میزان دوندگی بازیکنان ایرانی نگران بود. کی‌روش می‌گفت که بازیکنان ایران باید با بازیکنانی که در اروپا بازی می‌کنند و میزان دوندگی‌شان در هر بازی 12 کیلومتر است در جام‌جهانی روبه‌رو شوند. خط هافبک تیم‌های اروپایی همه میزان دوندگی‌شان بالای 12 کیلومتر است. زمانی که من در اروپا بودم در هر بازی این آمار را می‌دیدم و یک موضوع طبیعی در لیگ‌های اروپایی بود.

 به گزارش باغملک نیوز به نقل از تسنیم، مهدوی‌کیا این موضوع را با لیگ ایران مقایسه کرد و افزود: در اروپا شرایط به طور کامل فرق دارد. آنجا چند ساعت قبل از بازی چمن را آبیاری می‌کنند تا هنگام بازی سرعت توپ بالاتر برود و در کل امکانات و زمین‌های آنها در مقایسه با ما فرق زیادی دارد اما در ایران به جز زمین چمن ورزشگاه آزادی زمین چمن مناسبی نداریم.

وی خاطرنشان کرد: اکنون کی‌روش اعتقاد دارد که باید با ملی‌پوشان بیشتر کار کند و می‌خواهد که لیگ زودتر به اتمام برسد تا از نظر بدنی بازیکنان را به شرایط مطلوب برساند. ما باید با تیم‌هایی بازی تدارکاتی انجام دهیم که به تیم‌های هم‌گروه‌مان نزدیک هستند. باید با تیم‌های آمریکای جنوبی که بازی‌شان شبیه آرژانتین است و با چند تیم آفریقایی که شبیه نیجریه هستند بازی کنیم تا به شناخت مناسبی از آنها دست پیدا کنیم. متاسفانه ما از این تیم شناختی نداریم و در جام‌جهانی نوجوانان هم این مشکل را داشتیم و مقابل نیجریه به مشکل خوردیم.

بازیکن پیشین تیم ملی کشورمان با بیان اینکه «برای بازی با بوسنی هم بهتر است با کرواسی بازی کنیم»، افزود: شاید ما خودمان هم دوست داشتیم که بین تیم‌های اروپایی به بوسنی بخوریم. البته بوسنی هم 2 مهاجم خطرناک دارد که ژکو در منچسترسیتی بازی می‌کند و ایبیسوویچ نیز در اشتوتگارت جزو بازیکنان خوب بوندس‌لیگا محسوب می‌شود. چند بازیکن خوب دیگر هم دارند که در بوندس‌لیگا و چند لیگ دیگر اروپایی بازی می‌کنند و باید به خوبی از آنها شناخت پیدا کنیم.

مهدوی‌کیا درباره اینکه چگونه تیم ملی کشورمان می‌تواند در جام‌جهانی 2014 موفق شود، گفت: اگر کی‌روش بتواند از نظر بدنی بازیکنان را به خوبی آماده کند ما امید داریم که بازی‌های خوبی در جام‌جهانی انجام دهیم. تمام مردم ایران امیدوارند که ما بتوانیم بازی‌های خوبی انجام دهیم و بعد از 4 حضور در جام‌جهانی اکنون با تجربه‌تر هم شدیم و می‌توانیم با تلاش زیاد برای اولین بار از گروه‌مان صعود کنیم.

وی در پایان تصریح کرد: ما در آلمان در کمپی بودیم که به هیچ وجه تب و تاب جام‌جهانی نبود و از شرایط به دور بودیم، اما در برزیل شرایط بهتر خواهد بود. باعث غرور ما ایرانی‌ها است که در جام‌جهانی حضور داریم و برای تیم ملی کشورمان آرزوی موفقیت می‌کنیم.

لینک کوتاه مطلب :

معرفی شهرستان