پایگاه اطلاع رسانی باغملک

کد خبر : 3919

محسن رحمانی نیا

باغملک نیوز : امروزه مبادی ورودی شهرها به عنوان اولین و آخرین سکانس مواجهه مخاطب با آنها که به نوعی فرهنگ، تمدن، تاریخ و هویت محلی مردم را به نمایش می گذارد از اهمیت ویژه و فوق العاده ای برخوردارند.

به گزارش باغملک نیوز،

امروزه مبادی ورودی شهرها به عنوان اولین و آخرین سکانس مواجهه مخاطب با آنها که به نوعی فرهنگ، تمدن، تاریخ و هویت محلی مردم را به نمایش می گذارد از اهمیت ویژه و فوق العاده ای برخوردارند.

اهميت موضوع هويت در ورودي شهرها به قدري است كه، هر ورودي با نمادها و ويژگي هاي خاص خود و نشان دادن عواملي كه مخصوص آن شهر خاص است، مي تواند در ايجاد حس تعلق و هويت در ميان ساكنان و تازه واردان به شهر ايجاد كرده و تا جايي كه همه ورودي شهرها را با ويژگي هايي كه آن شهر دارد بشناسند.

جاده ورودی به شهرستان باغملک از سمت ایذه به دلیل وجود درختان اکالیپتوس بلند و سبز دو حاشیه آن، یکی از زیباترین ورودی‌ های این شهرستان بوده که در ایام سال نیز میزبان مسافران زیادی است که برای رفع خستگی راه و اطراقی چند ساعته به سایه آنها پناه می بردند.

درختانی که در این مسیر ورودی باغملک هستند سابقه چندین ساله و یکی از زیبایی های این شهر به حساب می آیند.

سايه گستري اين درختان مانع تابش نور خورشيد و خنكاي مطبوعي در مسير ايجاد مي ‌كنند و چشم انداز بسيار زيبا و فرح بخشي پيش روي شهروندان و گردشگران مي‌ گذارد و وجود اين درختان تحسين هر رهگذري را نسبت به بانيان آن بر مي ‌انگيزد.

سال هاست مردم باغملک با تعصب خاصي به اين درختان اکالیپتوس در دو طرف جاده كه زيبايي منحصر به فردي به ورودي شهرستان بخشيده است مي‌بالند.

درختان اکالیپتوس از لحاظ نقش دارویی و ویروس کشی طبیعی دارای اهمیت فراوانی هستند و حال این درختان از نیمه به پایین، سردی تیغ های اره برقی را در عمق پیکره خود احساس کردند به طوری که با دیدن این صحنه ها قلب انسان آکنده از درد و رنج می شود.

این موضوع وقتی اهمیت بیشتری به خود می گیرد که در ماه پایانی سال و کمتر از یک ماه به عید نوروز مانده و در حالی است که این شهرستان نامی با مسمی به اسم باغ ملک را یدک می کشد.

درست است که اکالیپتوس درختی است که رشد سریع دارد، درختی است که در مقابل باد و باران های شدید شکسته می شود و ایجاد خطر می کند. درختی است که با هدف توليد چوب و ايجاد فضاي سبز در كشور توليد و كاشته مي شود، درختی است که در مقابل سرماي زياد مقاومت نمي كند و خشك مي شود ولي با شروع فصل گرما ريشه جوش مي دهد و سريعاً رشد مي كند، ولی باید پرسید قطع این درختان قبل از عید نوروز چرا؟!

چرا در کمتر از یک ماه مانده به نوروز 93 که قرار است هزاران مسافر از ورودی شهرستان باغملک از سمت ایذه که راه ارتباطی بین استانی است عبور کنند، باید این درختان قطع شوند و چهره ورودی شهر زشت شود؟!

عاملان این اقدام به هر علتی خواسته یا ناخواسته، موجه یا غیر موجه باعث تأثیر منفی در سلامت و روان ساکنان منطقه، مسافران عبوری و نوروزی و در نهایت قطع درختان پر قدمت شدند.

قطع نیم تنه این درختان با هر هدفی که انجام شده است به منزله مرگ و نابودی بخش مهمی از این هویت فرهنگی و تاریخی است.

لذا با توجه به نزدیکی ورود مسافران نوروزی و فرا رسیدن سال نو چهره ورودی شهرستان باید از اهمیت ویژه ای برخوردار باشد.

باید با کمی درایت و تدبیر ورودی شهرستان را با زیبایی ها و تاریخ کهن این دیار آشتی دهیم تا رهگذران با عبور از آن مسحور شوند تا شاید امسال باغملک از عایدات اقتصاد نوروزی و صنعت توریسم سهمی ببرد نه اینکه به هر دلیلی به قطع درختان رضایت دهیم.

امید است با درایت کارشناسان فضای سبز از قطع دیگر درختان در مسیر ورودی شهرستان جلوگیری شود تا با نزدیک شدن ایام نوروز نمای این ورودی شهرستان از نمای زیبای خود فاصله نگیرد.

 

رحمانی/

 

لینک کوتاه مطلب :
 1. ساسان از باغملک

  عجب زمونه ای شده؟!!!
  فقط بیست روز مونده به عید زدن ظاهر شهر رو داغون کردن …
  روح این شهر که طراوت و شادابی بوده گرفته شده …
  .
  .
  آیا زمان مناسبی به غیر از این ایام برای این کار نبود ؟
  .
  .
  بهتر نبود بعد از عید برای این کار انتخاب میشد ؟
  .
  .
  .
  .
  شاید سود فروش چوب بالا رفته …… ؟؟؟؟؟؟؟

 2. ناشناس

  پول فروش چوب در جیب چه کسانی رفته؟ لطفا پیگیری کنید.

 3. علی

  خواستند که ابروی ما را پیش مسافران نوروزی ببرند
  برای متولیان کار متاسفم

 4. همشهری

  سلام لطف کنید یه نظرسنجی راجع به بلوارسازی این روزهای خیابانها توی سایتتان بگذاری با تشکر.

 5. سلام
  اتفاقا کار خوبی شده است.
  متاسفانه احساسی و غیر فنی اظهار نظر میفرمایید.
  ضمنا ، ” اکالیپتوس ” نماد فرهنگ و تمدن باغملک نیست!
  خیلی خنده دار است که میفرمایید : قطع اکالیپتوس ها به منزله مرگ و نابودی بخش مهمی از این هویت فرهنگی و تاریخی است.. !!!
  موضوع زیباسازی شهر است.
  هرس درختان هم کاری لازم و متداول است.
  نگران رشد درختان هم نباشید. همانطور که اشاره کردید، زود رشد میکنند.
  اکالیپتوس هم نماد فرهنگ و تمدن و هویت باغملک نیست!
  باغملک را با “انار” می شناختند. با انگور.. با انجیر…. با برنج چمپا … باانواع محصولات کشاورزی و “درختان” انبوه باغها…
  باغهایی که دیگر نیستند..
  باغهایی که نماد زیبایی و اقتصاد و فرهنگ و هویت …. بودند…
  از ” هرس ” چند اصله درخت بی ثمر اکالیپتوس ” نهراسید ”
  نگران نباشید . زود رشد میکنند.
  اما “انارها” ، دیگر بر نمیگردند.
  “انار” هم انارهای سابق !
  از دست این انارهایی که این روزها در حاشیه ی شهر میکارند هم کاری بر نمی آید… هویت هم نمی بخشند….
  باغ و درخت هم ، باغ ها و درخت های سابق … یادشان بخیر …

 6. رضا ک

  من هم با آقای رحمانی موافقم .زیبایی شهر وقتی گرفته شود شهر بی روح و روان میشه که خداییش تو روحیه ی همه تاثیر میزاره پس با هم برای بهتر شدن شهرمون کوشا باشیم.
  راستی از وجود این نرده های بین خطوط جاده که جدیدا توی شهر گذاشته شده خیلی ناراحتم چون مشکلات رو حل که نکرد هیچ !! باعث یک سری مشکلات هم شده خواهشا مسولین از این لطف ها در حقمون نکنن به جای این کارها یکم به نمای شهر برسن. با تشکر

معرفی شهرستان