پایگاه اطلاع رسانی باغملک

کد خبر : 11657

ماجرای زندگی یک روحانی مجاهد:

باغملک نیوز : در این مقاله سعی بر آن داریم تا به بررسی شهادت مردی بپردازیم که به جرم حب اهل بیت (ع) و مبارزه با فرقه ضاله وهابیت و جریان های تجزیه طلب قومی در استان مظلومانه ترور شد.

به گزارش باغملک نیوز به نقل از موج چهارم/ شهید حجت الاسلام و المسلمین شیخ هشام صیمری در سال ۱۳۴۰ در کویت متولد شد. به گفته پدرش، در سنین نوجوانی (ده سالگی) شروع به مطالعه کتاب های تاریخی و علی الخصوص تاریخ امویان و عباسیان نمود و همیشه در رابطه با علل و دلایلی که این دو سلسله غاضب را سوق داد تا در حق علویان جرم و جور را پیشه کنند، جستجو می نمود. در سن پانزده سالگی وی به همراه جوانان زادگاهش (منطقه العمریه) مسجد امام علی علیه السلام را در کنار خانه پدری بنا نمود. امام جماعت این مسجد را آیت الله سید مصطفی ذوالقدر به عهده داشت.

 .

در ادامه مراحل رشد علمی، شهید صیمری توانست در رشته علوم سیاسی از دانشگاه کویت فارغ تحصیل شود و همزمان با دروس کلاسیک، یادگیری دروس حوزوی و مقدماتی را آغاز کرد. پدر ایشان در این زمینه عنوان می کند:

.

.

پسرم در رشته شیمی وارد دانشگاه شد اما با آغاز جنگ تحمیلی عراق علیه جمهوری اسلامی ایران دیدگاه غلطی در میان عامه مردم شکل گرفت با این مضمون که رجال دینی و روحانیون نمی توانند وارد سیاست شوند و هم زمان در لباس روحانیت باشند که همان دیدگاه امپریالیستی غرب مبنی بر جدایی دین از سیاست بود. این موضوع باعث شد که شهید تصمیم به تغییر رشته شیمی به رشته علوم سیاسی را بگیرد تا به مردم بگوید که علم آموزی دروس حوزوی و دینی هیچگاه مانعی در مقابل تحصیلات دانشگاهی و آکادمیک از جمله رشته علوم سیاسی نیست وی همزمان به فراگرفتن علم روانشناسی نیز می پرداخت.

.

پس از سپری شدن دو سال از تحصیل وی در دانشگاه، اجازه اقامت به معلم او سید مصطفی ذوالقدر داده نشد که باعث مهاجرت ایشان به ایران شد، آنگاه شهید تحصیلات حوزوی را نزد تعدادی از آیات عظام گذراند، تا آنکه در پایان تحصیل در دانشگاه دروس سطوح حوزوی را نیز به اتمام رسانید.

.

در سال ۱۹۸۸م که دولت عربستان به دستور آمریکا دست به قتل عام و به شهادت رساندن حجاج ایرانی نمود، شیخ شهید قصیده ای را در مضمون این واقعه سرود که باعث شد دولت کویت در نوامبر ۱۹۸۸ با ارسال نیروهای امنیتی به خانه اش و ورود به اتاق وی، ایشان را بازداشت نموده و تعدادی از کتاب ها و دست نوشته های او که حاوی قصائد و اشعار وی بود و به همراه کتابی که در رابطه با حضرت امام مهدی عجل الله تعالی فرجه نگاشته بود را ضبط کردند و در دادگاه نیز دادستان عمومی با صدای بلند و عصبانیت خواستار حکم اعدام برای شهید شد. جرم او جز عشق به اهل بیت طهارت و حرکت در راه و سیرت آنان نبود. همان طور که ایشان می فرمودند:

.

إن کان جرماً حب آل محمد فلیشهد التاریخ أنی مجرم

اگر جرم من دوست داشتن آل محمد (ص) می باشد پس ای تاریخ شهادت بده که من مجرم هستم

.

سرانجام ایشان به تحمل ۱۵ سال حبس در زندان های کویت محکوم شدند. بعد از انحلال کویت توسط رژیم بعث عراق ایشان از زندان آزاد شد و این سرآغازی بود برای هجرت.

.

وی در سال ۱۳۶۹ه.ش از راه شلمچه وارد ایران شد و در شهر مقدس قم سکنی نمود تا دروس علم و اجتهاد را به پایان رسانید. شهید از شاگردان برجسته حضرت آیت الله العظمی جواد تبریزی رحمه الله علیه بود.

.

 

 

40

 .

 

در سال ۱۳۷۵ با برخی جوانان اهواز مرتبط شد و با توجه به نیاز مبرم جوانان اهوازی به مسایل فرهنگی – اعتقادی در سال ۱۳۷۷ به اهواز سفر کرد و رحل اقامت گزید و در مسجد فاطمه الزهرا (س) منطقه کوی علوی اهواز به عنوان امام جماعت حضور یافت. شیخ هشام صیمری (ره) در اهواز و به یاد روزهای جوانی در کویت و عهدی که با خود بسته بود برنامه های خود را در سه قسمت برگزار می کرد:

.

قسمت اول: تبلیغ و وعظ و ارشاد مردم، سخنرانی، برگزاری کلاسهای عقیدتی، برگزاری جشن در موالید ائمه اطهار علیهم السلام و مراسم سوگواری و عزاداری در شهادت های ائمه اطهار (ع).

.

قسمت دوم: فعال کردن بحث علم و فقه حوزوی، رد شبهات و تربیت طلاب علوم دینی.

.

قسمت سوم: بر طرف کردن نیازهای مالی و معنوی مردم و تفقد از خانواده های بی بضاعت و شهدا و تشکیل صندوق قرض الحسنه.

.

بالاخره حجت الاسلام شیخ هشام صیمری به علت فعالیت گسترده در مقابله با وهابیت در چهارم تیر ماه ۱۳۸۶ ساعت ۲۲ شب به ضرب گلوله افراد معاند این فرقه ضاله که در کنار خانه او به کمین نشسته بودند، به فیض شهادت نائل آمد. وی چندی قبل از شهادت خود به همراه گروهی از جوانان متدین منطقه اقدام به مستند سازی فیلمی در خصوص پاسخ به شبهات مذهبی و اعتقادی نمود که در سطح وسیعی بازتاب پیدا کرد.

 .

 

1

.

 

 

شمه ای از خدمات و اقدامات شهید صیمری:

۱- فعال کردن مساجد و حسینیه های کوی علوی

۲- راه اندازی ماهنامه انتظار

۳- احداث مسجد فاطمه الزهرا در آهن افشار اهواز

۴- احداث مسجد امام علی(ع) در کوی ملت فاز ۴

۵- راه اندازی مرکز فرهنگی الزهرا (س) در بازارچه کیان

۶- تأسیس مرکز فرهنگی خدیجه الکبری در کوی علوی خیابان سروش

۷- تأسیس صندوق و موسسه خیریه بقیه الله (عج) در کوی علوی

۸- پیگیری و تلاش مستمر جهت افتتاح مرکز فنی و حرفه ای در کوی علوی.

.

.

, , , , , , ,
لینک کوتاه مطلب :

معرفی شهرستان