پایگاه اطلاع رسانی باغملک

کد خبر : 11381

در گفتگو با دکتر عمومی در باغملک مطرح شد

باغملک نیوز : پیروی از یک برنامه غذایی صحیح در ایام ماه مبارک رمضان از اهمیت ویژه‌ ای برخوردار است تا هم بتوان عادات غذایی غلط را اصلاح کرد و هم از برکات معنوی این ماه بهره برد.

به گزارش باغملک نیوز، دانشمندان اسلامی بر این باورند دستورات قرآنی و قوانین الهی بر اساس مصالح و مفاسد نازل شده اند و هر یک از آنها فلسفه و حکمتی دارد که خداوند دانا بر پایه ‌ی آن بندگانش را مکلف به پیروی از آن نموده است.

.

بررسی های اخیر محققان نشان می دهد که تغذیه و سلامت با یکدیگر در ارتباط هستند و در نتیجه یکی از فواید مهم ماه رمضان تاثیر شگفت انگیز روزه بر سلامت مسلمانان است.

.

پیروی از یک برنامه غذایی صحیح در ایام ماه مبارک رمضان از اهمیت ویژه‌ ای برخوردار است تا هم بتوان عادات غذایی غلط را اصلاح کرد و هم از برکات معنوی این ماه بهره برد.

.

.

در همین خصوص خانم دکتر آنیا نیک اندیش در گفت وگو با خبرنگار باغملک نیوز اظهار داشت : روزه داری آیینی است که نه تنها در اسلام بلکه در سایر ادیان الهی نیز بر آن تأکید شده است که دلیل این تأکید را باید در تأثیرات روزه بر سلامت انسان دانست.

.

وی در ادامه به بایدها و نبایدهای روزه داری در بیماران دارای سنگ کلیه اشاره کرد و افزود : هنوز در خصوص مجاز بودن روزه داری در بیماران مبتلا به سنگ کلیه نتیجه واحدی حاصل نشده است.

.

دکتر نیک اندیش گفت : شایع ترین سنگ ادراری بویژه در جمعیت ایرانی سنگ های اگزالات کلسیمی هستند . تشکیل این سنگ ها تا حد زیادی به اسیدیته ادرار وابسته است و در ادرار اسیدی رخ می دهد لذا مصرف فرآورده هایی که اسیدیته ادرار را کاهش می دهند و یا باعث دفع یون اگزالات در ادرار می شوند علت تشکیل سنگ خواهد بود.

.

وی ادامه داد : از جمله این موارد و مهمترین آنها نمک طعام است. بدین ترتیب غذاها باید کم نمک بوده، از مصرف فرآورده های ذاتا شور مثل سوسیس و کالباس و غذاهای کنسروی اجتناب شود و از مصرف چای پر رنگ، نوشابه های سیاه رنگ و دلستر (بدلیل غلظت بالای یون اگزالات) باید پرهیز نمود .از طرف دیگر مصرف مایعات (بویژه آب آشامیدنی) باید افزایش یابد بویژه در نیمه شب که بدلیل بی حرکتی کامل بدن زمان تشکیل هسته اولیه سنگ است افزودن چند قطره آب لیمو به یک لیوان آب آشامیدنی بدلیل دفع یون سیترات در ادرار مانع تشکیل سنگ خواهد شد.

.

این دکتر عمومی در باغملک به راه های کاهش احساس تشنگی با توجه به زمان طولانی روزه داری اشاره کرد و افزود : پرهیز از مصرف غذاهای پر چرب، خشک و پر ادویه، ماهی، کباب، حلیم و کله پاچه بویژه در وعده سحری باید رعایت شود.

.

وی ادامه داد : پرهیز از مصرف غذاهای بسیار شور مثل تن ماهی، ماهی نمک سود و نیز غذاهایی که در پخت آنها از سیر فراوان استفاده شده باشد، پرهیز از خوابیدن بلافاصله پس از صرف سحری، پرهیز از ورزش های سنگین، حمام های داغ، سونا از دیگر این نکات است.

.

دکتر نیک اندیش به روش صحیح صرف سحری و افطاری اشاره و تصریح کرد : شروع افطار باید با استفاده از مایعات گرم همراه با عسل یا خرما بشکل جرعه جرعه و اندکی پس از آن صرف غذاهای سبک مثل سوپ و صرف شام سبک بین وعده افطار تا زمان خواب با فاصله زمانی یک تا دو ساعت باشد.

.

وی ادامه داد : مصرف سبزیجات همراه با وعده افطار که بدلیل داشتن فیبر، آب را در خود نگه می دارند و مانع بروز تشنگی زود رس می شوند توصیه می شود و از مصرف فرآورده های مدر مثل هندوانه یا چای در وعده سحری باید پرهیز شود.

.

این متخصص خاطرنشان کرد : یکی از بهترین نوشیدنی هایی که می توان نیم ساعت قبل از وعده سحری توصیه کرد شربت خاکشیر است چون دانه های خاکشیر آب را در خود نگه می دارند.

.

نیک اندیش در ادامه به نکات قابل توجه برای بیماران دیابتی در این ماه اشاره و تصریح کرد : صرف غذاهایی که در پخت آنها از گوشت بره و جوجه مرغ همراه با سبزیجات استفاده شده در وعده سحری و افطاری مفید است، همچنین استفاده از ماهی و غذاهای دریایی بدلیل داشتن امگا 3 ، افزودن گشنیز به غذا بدلیل افزایش ترشح انسولین از پانکراس، استفاده از جو بدلیل افزایش حساسیت بافتی به انسولین و استفاده از اسفناج بدلیل تاثیر آن در کاهش تشنگی توصیه می شود.

.

.

, , , , , , ,
لینک کوتاه مطلب :
  1. فاطمی

    بسیار مفید بود

معرفی شهرستان