پایگاه اطلاع رسانی باغملک

کد خبر : 10662

گزارش/

باغملک نیوز : شاید این روزها فکر کنیم که گرمای طاقت فرسای هوا در خوزستان مانع فعالیت می‌شود اما در شرق این استان، در دامنه ‌های زاگرس در شهرستانی به نام باغملک، مردمی هستند که خستگی ناپذیر کار می‌کنند تا بخشی از نیاز کشور به برنج را پاسخ دهند.

به گزارش باغملک نیوز، شهرستان باغملک در خوزستان با شهرستان ‌های رامهرمز، ایذه و اهواز و با استان ‌های چهارمحال بختیاری و کهگلویه و بویر احمد هم مرز است.

.

باغملک اگر چه از نظر تقسیمات کشوری شهرستانی جوان است اما از نظر تاریخی قدمتی دیرینه دارد. نقاط مرتفع، مراتع و جنگل ها و مناظر طبیعی دیگر موقعیت ویژه ای را به این شهرستان ارزانی داشته اند.

.

030

.

مراتع سر سبز و وجود آب های سطحی و نزولات جوی امکانات و استعدادهای فراوانی جهت رشد و توسعه باغملک بوجود آورده اند. در حال حاضر کشاورزی و دامپروری فعالیت عمده مردم در منطقه است. محصولات عمده کشاورزی شهرستان باغملک گندم، جو و برنج می باشد.

.

شاید این روزها فکر کنیم که گرمای طاقت فرسای هوا در خوزستان مانع فعالیت می‌شود اما در شرق این استان، در دامنه ‌های زاگرس در شهرستانی به نام باغملک، مردمی هستند که خستگی ناپذیر کار می‌کنند تا بخشی از نیاز کشور به برنج را پاسخ دهند. کشت برنج در شهرستان باغملک تاریخچه طولانی دارد.

.

IMG_1461

.

در کل کشت برنج به دو روش، مستقیم که بذر را مستقیماً داخل خاک آماده می ‌کارند و روش نشاء که بذر خیس شده را داخل زمین مخصوصی به نام خزانه می‌کارند و سپس، بوته یا نشای بدست آمده را به زمین اصلی مزرعه منتقل می‌ نمایند.

.

در باغملک برنج به روش نشاء کشت می شود که در اوایل خردادماه با آماده کردن زمین خزانه، بذرها پاشیده شده و کشت مقدماتی انجام می گیرد.

.

IMG_1466

.

در ادامه پس از گذشت 35 الی 40 روز یعنی دهه دوم تیرماه با رشد بذر و شالی ها، آنها را از زمین خزانه برداشت و به مکان اصلی برای شالکاری منتقل می کنند.

.

شالیکاری در باغملک به روش سنتی انجام می شود که با رنج بسیار همراه است و به عبارت دیگر نابرده رنج، برنج حاصل نمی شود.

.

IMG_1453

.

مرحله برداشت برنج در باغملک از اوایل آبانماه شروع می شود به طوریکه در مجموع سه مرحله کاشت و داشت و برداشت برنج در باغملک در حدود 4 الی 5 ماه به طول می انجامد.

.

IMG_1471

.

برنج تولید شده در باغملک از نوع چمپا است و داراي انواع زودرس و ديررس مي باشد و طول دانه بين 5 تا 7 ميليمتر متغير است. سازگاري برنج هاي چمپا در مقابل آفات و بيماري ها و كم آبي بهتر است.

.

IMG_1486

.

برنج خوب نباید دانه های خرد شده داشته باشد و دانه هایش باید دراز و کشیده باشند و رنگش هم نباید خیلی سفید و شیشه ای باشد بهتر است کمی متمایل به زرد باشد.

.

.

شهروندان خوزستانی که علاقه خاصی به مصرف برنج معطر دارند، ترجیح می دهند از برنج تولید استان استفاده کرده و یا حداقل آن را با برنج هندی مخلوط کنند.

.

برنج تولیدی باغملک به لحاظ طعم و خوش عطر بودن مشتریان زیادی در استان خوزستان و در استان های همجوار دارد.

.

.

, , , , , , , , , ,
لینک کوتاه مطلب :
  1. ناشناس

    سلام ،فکر کنم محله ارغوانی باشه وزمین های آقای کمایی باشه .خداقوت

معرفی شهرستان