پایگاه اطلاع رسانی باغملک

کد خبر : 11236

باغملک نیوز: معاون عمرانی استاندار خوزستان با اشاره به کمبود جدی آب در استان و لزوم اولویت بندی مصرف آن گفت: هیچ اولویت و حساسیتی بالاتر از آب در خوزستان وجود ندارد.

.

به گزارش باغملک نیوز به نقل از تسنیم:احمد سیاحی امروز در نشست تعیین حقابه تالاب ها با بیان این که هیچ کس منکر اهمیت تالاب ها نیست و مسائلی که در باب وضعیت آب و کیفیت آن در خوزستان گفته شد دلالت بر بی تو جهی  به آب دارد اظهار کرد: ارقام دبی های نرمال، میزان آب ورودی هم اکنون اتفاق نمی افتد و  دیگر کارونی با دبی متر مکعب وجود ندارد.

.

وی افزود: به دلیل نبود آب مردم شغل خود را از دست می دهند و حاشیه ها بیشتر می شود، علاوه بر آن نتوانستیم آب کشاورزی را تامین کنیم و افرادی بنا به دلایلی به آبزی پروری و احداث حوضچه های غیرمجاز پرورش ماهی دست زدند که امروز مشکل عمده ای برای خوزستان هستند.

.

معاون عمرانی استاندار خوزستان تصریح کرد: در استان یک سری بی انضباطی ها و بدعت ها مثل ساخت وساز غیر مجاز و احداث حوضچه های غیرمجاز پرورش ماهی در کنار رودخانه کارون رخ داده است که این ساخت و ساز های غیر مجاز و برداشت های بی رویه و بی حد و حصر از کارون در آینده مشکلات جدی برای ما درست می کند و از نگرانی های جدی خود من  است.

.

سیاحی معاون استاندار خوزستان

.

سیاحی  با انتقاد از بی توجهی صنایع نفتی نسبت به اهمیت محیط زیست در حفظ تعادل اکولوژیکی زیست در هورالعظیم اضافه کرد: متاسفانه شاهد هستیم که برخی دستگاه هایی که در محیط هور العظیم  فعال هستند کاری به مسائل زیست محیطی ندارند و با زدن سکو برای خود حاشیه امن ایجاد می کنند.

.

وی با اشاره به این که باید در وضعیت تالاب ها بازنگری جدی انجام و صنایع در زمینه استفاده از تالاب اولویت بندی شوند عنوان کرد :آب معادله چندمجهولی است که حل هر کدام از مجهولات در اختیار ما نیست و از ظرفیت خلیج فارس باید برای تامین  آب استفاده کنیم.

.

معاون عمرانی استاندار خوزستان ادامه داد:سازمان آب و برق به عنوان متولی آب در استان باید درباره تقسیم بندی آب بین بخش های مصرف کننده تصمیم گیری کند و برنامه ای با توجه به وضعیت موجود در کوتاه مدت و بلند مدت برای اولویت بندی آب تهیه کند و در خصوص میزان برداشت و مصرف بدون اغراق و رودربایستی با صنایع برخورد کند.

.

سیاحی گفت: تالاب های شادگان و هورالعظیم تالاب هایی هستند که باید اقدامات فوری درباره نجات آنها انجام شود و مسائل آب اگر در خوزستان حل نشود یک سری بحران های جدی مکانی به وجود خواهد آورد که دودش به چشم خود ما می رود.

.

رئیس کارگروه تالاب های استان بیان کرد: به موضوع آب در خوزستان نباید جزیره ای نگاه شود  وباید به همه بخش های پرداخته وتبعات اقتصادی،اجتماعی و سیاسی بررسی شود ضمن این که قابل قبول نیست که تالاب شادگان و هور العظیم به خاطر نفت از بین برود و در جلسه ای باید این مسئله به شکل جدی با مدیران نفت مطرح و تصمیم گیری جدی شود.

.

, ,
لینک کوتاه مطلب :

معرفی شهرستان