پایگاه اطلاع رسانی باغملک

کد خبر : 24054

رییس اداره سوادآموزی باغملک:

باغملک نیوز: یاسر زکوی گفت : ما توانستیم 510 نفر از بی سوادان را جذب دوره های سوادآموزی کنیم که این مقدار نسبت به سال گذشته افزایش بیش از دو برابری داشته است.

به گزارش باغملک نیوز، یاسر زکوی رییس اداره سوادآموزی باغملک در گفنتگو با خبرنگار ما اظهار داشت : نهضت سوادآموزی از سال 1390 با اداره آموزش و پرورش ادغام و به عنوان اداره سوادآموزی شناخته شده است.

وی گفت : آموزشیارانی که قبلا با سوادآموزی همکاری داشتند در سال 90 تعیین تکلیف شده و وارد اداره آموزش و پرورش شدند و در حال حاضر ما با آموزش دهندگان آزاد سر و کار داریم یعنی کسانی که آموزش می دهند و بابت آن حق الزحمه دریافت می کنند.

زکوی به دوره های سوادآموزی اشاره تشریح کرد : کل کار ما در حال حاضر بر پایه سه دوره سوادآموزی، انتقال و تحکیم استوار است. دوره سوادآموزی مختص کسانی است که بی سواد یا دارای اندک سواد هستند و بعد از یادگیری مهارت هایی مدرکی برابر با سوم ابتدایی دریافت می کنند. دوره انتقال برای کسانی است که قصد ادامه تحصیل دارند که مدرک آن معادل ششم ابتدایی در آموزش و پرورش است و اما کسانی که قصد ادامه تحصیل را ندارند و برای اینکه اطلاعات فراگرفته شده را فراموش نکنند وارد دوره تحکیم می شوند.

رییس اداره سوادآموزی باغملک با اشاره به هفته سوادآموزی به فعالیت های انجام شده اداره متبوع خود پرداخت و افزود : همانطور که می دانید از ششم تا 12 دی ماه هر سال هفته سوادآموزی و هفتم دی ماه هم روز سوادآموزی است که ما به همین مناسبت در این هفته برنامه های متعددی از جمله همایش بزرگ آموزش دهندگان سوادآموزی، دیدار با امام جمعه شهرستان، مسابقه انشانویسی، دیدار با روسای قبلی سوادآموزی و میثاق باشهدا و… داشتیم.

وی در ادامه به تعداد بی سوادان شهرستان باغملک اشاره و اذعان کرد : طبق آمار اعلام شده از طریق خود افراد در آمارگیری سال 90 به اضافه آماری که از سامانه یارانه ها بدست آمده تعداد بی سوادان باغملک 4 هزار و 600 نفر در محدوده سنی 10 تا 49 سال هستند.

یاسر زکوی گفت : ما از مهرماه سال جاری سکان این اداره را بدست گرفتیم که در این مدت توانستیم 510 نفر از بی سوادان را جذب دوره های سوادآموزی کنیم که این مقدار نسبت به سال گذشته افزایش بیش از دو برابری داشته است چراکه در سال گذشته تعداد 240 نفر جذب شده بودند.

این مقام مسئول در ادامه ضمن اشاره به طرح های اداره سوادآموزی برای ریشه کن کردن بی سوادی، این طرح ها را ضربتی خواند و افزود : ما از کلیه فارغ التحصیلان دانشگاه ها دعوت به عمل آوردیم که با ما همکاری داشته باشند. در واقع کسانی که برای آموزش بی سوادان مراجعه می کنند برای دوره های سوادآموزی باید مدرک بالای متوسطه دوم و برای دوره های انتقال و تحکیم باید دارای مدرک کارشناسی به بالا که اولیت هم با رشته های علوم تربیتی است، داشته باشند.

وی ادامه داد : سرانه ای که برای هر فرد بی سواد در نظر گرفته شده است در دوره چهار ماهه سوادآموزی 630هزار تومان، در دوره هشت ماهه انتقال 750 هزار تومان و در دوره سه ماهه تحکیم 90 هزار تومان می باشد.

رییس اداره سوادآموزی باغملک به تعامل خوب و سازنده با تمام اقشار جامعه در خصوص سوادآموزی گفت : ما در بحث تبلیغات با نهادهای مختلف تشکیل جلسه دادیم و سعی کردیم تمام اقشار مختلف جامعه را درگیر این امر مهم کنیم.

زکوی با اشاره به اینکه بیشترین افراد بی سواد در باغملک بین 40 تا 47 سال هستند، افزود : یکی دیگر از طرح هایی که اداره سوادآموزی دارد این است که دانش آموزان خود به اولیا بی سواد خود آموزش دهند و هزینه را تحویل بگیرند.

وی ادامه داد : طرح دیگری که در سوادآموزی در حال اجراست انسداد مبادی بی سوادی است یعنی جلوگیری از ورود بی سواد جدید به جامعه است که ما از تمام اولیا می خواهیم حتما فرزندان خود را راهی مدارس کنند.

رییس اداره سوادآموزی باغملک با اشاره به اینکه هیچ مشکلی از لحاظ هزینه، کتب و سایر موارد نداریم، تاکید کرد : تنها مسئله ای که باعث شده بی سوادان دنبال سوادآموزی نروند، عدم احساس نیاز فرد است که متاسفانه مشکل آموزش دهندگان ما هم همین است.

زکوی در پایان با تقدیر و تشکر از ریاست آموزش و پرورش باغملک به جهت حمایت های لازم در امر سوادآموزی، خاطرنشان کرد : تمام سعی و تلاش ما این است که بتوانیم این احساس نیاز را در بین افراد بی سواد یا کم سواد بالا ببریم و آنها را به سمت سوادآموزی سوق دهیم.

, , , , , , , , , , , , , , , ,
لینک کوتاه مطلب :
 1. نورانی

  درود و سپاس به امید روزی که شاهد ریشه کنی بی سوادی کامل و واقعی در جامعه باشیم .خداقوت همکاران اداره سوادآموزی

 2. زنگنه

  عرض سلاو ادب احترام خدمت عموم فرهنگیان عزیز
  تقدیر تشکر میکنم از جناب درویشپورریاست محترم اداره که این نیرو خوب وتوانا و باروحیه ی بالا را منصوب ب رییس سواد آموزی باغملک کردند .
  برادر عزیز جناب زکوی
  امیدوارم در این جایگاه هم موفق و موید باشید .
  خداقوت

معرفی شهرستان