پایگاه اطلاع رسانی باغملک

کد خبر : 24417

دکتر علیرضا ملک

باغملک نیوز : سلسله مقالات ارسالی بهداشت دهان و دندان توسط دکتر علیرضا ملک در این پایگاه خبری انتشار می شود.

به گزارش باغملک نیوز، دکتر ملک: با درود فراوان خدمت فرزندان خوب ایران زمین بالاخص خوزستان بزرگ قلب تپنده ایران با توجه به علاقه و توجه شما دوستان خوبم به این سلسله مقالات بر آن شدم که کلیاتی در مورد ناراحتی های شایع دهانی که به خصوص در استان مان ، خوزستان بزرگ، جزء بیماری های بومی محسوب می گردد، ارائه نمایم.

امروزه پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که عامل اصلی ایجاد کننده بیماری های لثه، توده ای از میکروب ها (پلاک میکروبی) است که در اثر رعایت نکردن بهداشت دهان توسعه یافته و سبب بیماری می گردد.

بر همین اساس “دندان پزشکی پیشگیری ” که مانع به وجود آمدن محیط مساعد برای بیماری می شود از ارزش بالایی برخوردار است.

“پیشگیری مقدم بر درمان است” این شعاری ست که همه به آن واقف هستیم ولی کمتر در جهت آن گام بر می داریم . واضح است که هیچ کس علاقه به بیمار شدن ندارد و اگر انسان راهی بیابد که با توسل به آن از بیماری در امان بماند ، با کمال میل پذیرا خواهد شد .

اینجاست که دندان پزشکی مدرن را باید مداخله کرد و از زمینه مساعدی که در فرد وجود دارد، انگیزه لازم را جهت کمک به بیمار در ضمیر بیمار خود بیدار نماید .

در مبحث پیشگیری از بیماری های لثه ذکر یک نکته اساسی، ضروری به نظر می رسد و آن اینکه در بیماری های جسمی مانند “سرخک ” یا “مخملک ” و یا “وبا ” میکروب خاصی عامل بیماری ست و در نتیجه شخص تا در تماس با میکروب قرار نگیرد دچار بیماری نمی شود ، ولی در دهان وضع به گونه ای دیگر است .

مثلا در بیماری های لثه میکروب مشخصی به تنهایی عامل بیماری نیست بلکه توده ای از میکروب ها که مجموعا به آن “پلاک میکروبی ” می گویند که مسئول ایجاد بیماری های سنگین لثه که مهم ترین آن “پیوره” یا فساد حاد لبه های لثه که به گردن دندان بسته شده است منتهی می گردد .

حال به این عوامل دردسرساز ، زندگی با آب های آلوده زیر زمینی آغشته به “گوگرد” که مختص مناطق نفت خیز دنیا و همچنین خوزستان هست و عدم رسیدگی صحیح خودمان به وضعیت سلامت و بهداشت لثه و دندان ها اضافه فرمایید و به خوبی تجزیه و تحلیل کنید ببینید چه جنگ بزرگی به این عوامل و دندان های بی دفاع هر روزه ، هر ساعته چه اتفاقی می افتد.

در مقالات بعدی عمق فاجعه را ساده تر بررسی می کنیم…

دکتر علیرضا ملک

لینک کوتاه مطلب :
 1. آفتاب

  وحشت کردیم جناب دکتر !!!!جنگ بزرگ !!
  منتظر راهبرد جنگیتان هستم .

 2. ساغر

  اقای دکتر اینقدر به فکر مردم هستید یه کم ویزیت هاتون تخفیف بدید

 3. آفتاب

  راس میگن ساغر خانوم آقای دکتر
  تازه مقاله هاتونو ک میخونیم حساس تر میشیم نسبت به وضعیت دندونامون جیبمونم ک خالیه !!!!

معرفی شهرستان