پایگاه اطلاع رسانی باغملک

کد خبر : 23802

در حالی که دو نفر از سران فتنه با حکم شورای عالی امنیت ملی در حبس خانگی به سر می برند با این حال رئیس قوه قضاییه اعلام کرده است بلافاصله پس از لغو حکم این شورا، دادگاه به اتهامات موسوی و کروبی می پردازد.

به گزارش باغمبک نیوز به نقل از تسنیم، آیت الله آملی لاریجانی در جلسه اخیر مسولان شورای عالی قضا گفته است: دستگاه قضا مقتدرتر از این است که از محاکمه سران فتنه خوفی داشته باشد کما اینکه بااقتدار،توانایی خویش را در رسیدگی به پرونده هایی سنگین تر و پیچیده تر نشان داده است.هر گاه مصوبه شورایعالی امنیت ملی درباره حصر سران فتنه تغییر یابد، دستگاه قضایی آماده برگزاری دادگاه آنان است.

هر چند شرح جزییات خیانت های فتنه گران از مجال این گزارش خارج است اما ارزیابی فقهی و حقوقی جرم بزرگ برخی خائنان در فتنه ۸۸ نشان می دهد که عده ای از فتنه گران با سرکشی علیه نظام اسلامی، جرم بغی را مرتکب شدند.

بغی به معنای سرکشی علیه نظام اسلامی است و این واژه در قرآن کریم هم آمده است. در تاریخ صدر اسلام و زمان خلافت امیرالمومنین(ع) معاویه با اعلام خروج بر نظام اسلامی و حضرت علی(ع) از سوی ولی مسلمین باغی شناخته شد. از سوی دیگر بر اساس نظر فقها و حقوقدانان حکم کسانی که دستور داده باشند که مردم به خیابان‌ها بریزند و بیانیه داده باشند و دعوت به شورش مسلحانه کردنداز نظر فقهی حکم محاربه است. که البته برای صدور درباره این حکم باید دادگاه تشکیل شود.

با این حال پس از فتنه ۸۸ بسیاری از فقها و حقوقدانان با اشاره به اقدامات مجرمانه صورت گرفته از سوی سران فتنه حکم آنان را فراتر از حبس و اعدام عنوان کردند.

, , , , , , , , , ,
لینک کوتاه مطلب :

معرفی شهرستان