پایگاه اطلاع رسانی باغملک

کد خبر : 24282

سیا از همان بدو تاسیس به ایجاد کودتاهای غیرقانونی در کشورها از جمله ایران(1953)، گواتمالا(1954) و اندونزی ( 1957) روی آورد که نتیجه آن علاوه بر کشتارهای وسیع و شکنجه در زندانها ؛ دهه ها رکود اقتصادی بود و علاوه بر آن منابع ملی این کشورها تحت تصرف واشنگتن قرار گرفت.

به  گزارش باغملک نیوز به نقل از رهیاب، رسانه های جهان ماهانه با انتشار گزارشهایی درباره ماهیت مشکوک عملیاتهای سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا CIA کم کم در حال رسیدن به این نتیجه هستند که هیچ امیدی نسبت به اصلاح و تغییر رویه این مرکز وجود ندارد و تعطیلی آن باید در دستور کار قرار بگیرد.

این درخواست با این واقعیت حالت جدی تری به خود گرفته  که این نهاد در طول عمر 70 ساله  در آمریکا همواره گزارشهای نادرست و غلطی درباره مسائل سیاست خارجی، تقلب در انتخابات ،حکومت های اسقاط شده و دیکتاتوری های جهان به روسای جمهور مختلف این کشور داده است و از این طریق  در کشته شدن هزاران نفر از شهروندان کشورهای مختلف، شکنجه های بی شمار زندانیان و جاسوسی از اقصی نقاط جهان نقش اصلی را داشته است.

بلافاصله پس از پایان جنگ جهانی دوم در حالیکه آزانس های اطلاعاتی ائتلاف ضد هیتلر به دنبال بازداشت و محاکمه جنایتکاران جنگی نازی بودند  این سازمان فعالیتهای مشکوک سازمانهای قبل از خود – دفتر خدمات استراتژیک ایالات متحده – را دنبال کرده و برخی این جنایت کاران جنگی را برای ادامه فعالیتها علیه کشورهای اروپای شرقی به کار گرفت.

سیا از همان بدو تاسیس  به ایجاد کودتاهای غیرقانونی در کشورها از جمله ایران(1953)، گواتمالا(1954) و اندونزی ( 1957) روی آورد که  نتیجه آن علاوه بر کشتارهای وسیع و شکنجه در زندانها ؛ دهه ها رکود اقتصادی بود  و علاوه بر آن  منابع ملی این کشورها تحت تصرف واشنگتن قرار گرفت.بعنوان نمونه پس از کودتای سال 1953 در ایران ،   40 درصد از عایدات نفت ایران در اختیار آمریکا قرار گرفت.

امروزه نیز نقطه ای در جهان را نمی یابیم که از اقدامات مداخله جویانه سیا بی نصیب مانده باشد. سیا کودتاهای مکرری در لائوس(1958-1959 و 1960) کاستاریکا و عراق (1960) و اکوادور و چند کشور دیگر ترتیب داد. در سال 1961 سیا عملیات ترور نخست وزیر محبوب و مشهور کنگو – پاتریک لوموبو – را  ترتیب داد تا موبوتو سکو را در جای وی بگمارد و این نخست وزیر جدید به حدی در این کشور ظالمانه حکومت کرد که حتی تعجب و نگرانی حامیان خود در آمریکا را نیز برانگیخت.

کوامی نکروما رهبر غنا در سال 1966  بوسیله کودتای آمریکا سرنگون شد و سالوادور الوانده رهبر  شیلی نیز در سال 1973 بوسیله انقلاب نظامی برکنار  و به جای آن رژیم سفاک اگوسته پینوشه بر سرکار آمد که در طی سالهای بعد سه هزار مخالف خود را کشت و دهها هزار نفر از مردم شیلی را در زندانها شکنجه کرد.
در سال 1967 سیا با ایجاد اختلال  درا نتخابات محلی یونان کودتایی به راه انداخت که تنها در یک ماه اول و بر اثر درگیریها بیش از  هشت هزار نفر قربانی شدند.همچنین اطلاعات مهیا شده توسط این سازمان که در اختیار دولت نژاد پرست آفریقا قرار گرفته بود منجر به دستگیری نلسون ماندلا ، رهبر کنگره ملی آفریقا شد .

در سال 1964 در بولیوی ماموران سیا ویکتور پاز را در این کشور برکنار کردند  و در استرالیا در طول سالهای 1972-1975 اموالی به ارزش میلیونها دلار را به مخالفان حزب کار دادند. چنین اتفاقی در برزیل در سال 1962 رخ داد . در آسیا نیز  آمریکا 20 سال رژیم ظالم فیلیپین را حمایت کرد که مرتکب کشتار و فجایع در حق مردم خود شده بود. در سال 1990 حمایتهای آمریکا از خاندان حاکم در السالوادور منجر به شعله ور شدن جنگ داخلی شد که 75000 نفر در آن کشته شدند.

این پرونده خونین و سیاه هنوز هم برگه های فراوانی دارد که از ذکر جزئیات ان به دلیل اختصار صرفنظر می کنیم.

چالمرز جانسون در کتاب خود به نام  “backfire ” با اسنتناد به سخنان رابرت گیتس که چندیدن سال ریاست سازمان سیا را به عهده داشت از این واقعیت پرده برداشت که سازمان سیا حمایت از مجاهدان افغان را چند ماه قبل از حمله شوروی در سال 1979 آغاز کرده بود  و بدین ترتیب اسامه بن لادن و سازمان تروریستی اش همانند بسیاری از گروهکهای تروریستی دیگر توسط آمریکا حمایت مالی و نظامی می شدند. در این بین کاخ سفید بیش از همه از گزارشهای دروغین این مرکز ضرر دید و یکی از بارزترین نمونه های آن شواهد ” وجود اسلحه کشتار جمعی در عراق ” بود که به منظور توجیه حمله به این کشور توسط کولین پاول به شورای امنیت سازمان ملل  ارائه شد  و تاکنون هیچ یک از آن ادعاها تحقق نیافت.

” زندانهای مخفی سیا” رسوایی دیگر مجلس سنای آمریکا بوده است . شایان ذکر است که تیم وینر برنده  معتبرترین جایزه روزنامه‌نگاری در آمریکا (پولیتزر) در کتاب خود ( تاریخ CIA ، میراث خاکستر) می نویسد : مراکز بازجویی سری CIA قبل از سال 1950 در آلمان،ژاپن و پاناما دایر شدند و در آنها مخالفان را شکنجه می کردند.”

پس از بیان گوشه ای از جنایات این سازمان سیاه اکنون یک سوال باقی می ماند و آن نیز این است که اوباما با وجود در دسترس داشتن بیش از 20 مرکز اطلاعاتی که  تمام  اطلاعات و مشورتهای مورد نیازش را ارائه می دهند   چرا این مرکز را تعطیل نمی کند؟ آیا وقت آن نرسیده که آمریکا دستش را از این همه مداخله پس کشیده و با تعطیل کردن این مرکز که حدود 30 هزار کارمند دارد میلیاردها دلار در هزینه های مالیات دهندگان صرفه جویی کند؟ آیا بهتر نیست که اوبامای برنده جایزه صلح نوبل به  نداها و دعوتهای سازمان دیده بان حقوق بشر و اتحادیه آزادی های مدنی آمریکا که خواستار محاکمه عاملان شکنجه و سیاستمداران مخالف تعطیلی سیا هستند گوش فرادهد؟ آیا زمان ان فرا نرسیده است که ایالات متحده آمریکا کنوانسیون منع شکنجه را که در سال   1944 امضا کرد را اجرا کند؟

 

جورنال نئو

, , , , , ,
لینک کوتاه مطلب :

معرفی شهرستان