پایگاه اطلاع رسانی باغملک

کد خبر : 23754

علی دایی مهاجم گلزن تیم ملی فوتبال ایران، بهترین گلزن تاریخ جام ملت های آسیا به شمار می رود و به نظر نمی رسد رکورد وی تا سال‌های متمادی شکسته شود.

به گزارش باغملک نیوز به نقل از  مشرق، در حالی که کمتر از یک هفته به آغاز شانزدهمین دوره جام ملت های اسیا باقی مانده یکی از افتخارات بزرگ فوتبال ایران در این جام همچنان به نام علی دایی آقای گل فوتبال جهان سند خورده است.

دایی در 3 دوره (1996، 2000 و 2004) حضور داشته و در 16 بازی موفق به زدن 14 گل شده و همچنان برترین گلزن این رقابت ها به شمار می رود.

در جام ملتهای آسیای 1996 امارات دایی خوش درخشید و با زدن 4 گل به کره جنوبی، یک گل به عراق، یک گل به عربستان، یک گل به تایلند و یک گل به کویت با 8 گل آقای گل مسابقات لقب گرفت.

در جام ملتهای 2000 لبنان، دایی در دور مقدماتی به هرکدام از تیم های عراق، لبنان و تایلند یک گل زد. در جام ملتهای 2004 چین هم دایی 3 گل زد؛ یک گل به تایلند و 2 گل به بحرین.

پس از دایی، لی دونگ کوک کره ای با 10 گل نفر دوم گلزنان تاریخ جام ملت های آسیا است و نائوهیرو تاکاهارا از ژاپن با 9 گل و جاسم الهویدی کویتی با 8 گل دیگر گلزنان برتر تاریخ جام ملت های آسیا هستند.

الکساندر گنریخ (ازبکستان) و یونس محمود (عراق) با 6 گل و کو جا چئول (کره جنوبی) و اسماعیل عبدالطیف (بحرین) با 5 گل تعقیب کنندگان دایی در این جدول هستند که بعید است در این دوره رکورد او شکسته شود و احتمالا او که از سال 1996 تاکنون برترین گلزن تاریخ این رقابت هاست، همچنان رکورددار باقی خواهد ماند.

اسامی برترین گلزنان تاریخ جام ملت های آسیا به شرح زیر می باشد:

 
 
 
لینک کوتاه مطلب :

معرفی شهرستان