پایگاه اطلاع رسانی باغملک

کد خبر : 23758

ابوالمعالی یکی از وکلای خانوادگی مهدی هاشمی به نطق نماینده تهران در مجلس واکنشی عجولانه نشان داد.

به گزارش باغملک نیوز،  وکیل مهدی هاشمی با انتشار نامه‌ای به اظهارات حمید رسایی نماینده تهران در مجلس پاسخ داد.

وی در توضیحاتی که به رسانه‌ها ارسال کرده نوشت: تاکنون آن قدر دروغ‌های مکرر در خصوص پرونده آقای هاشمی از متن تا حاشیه گفته شده است که پاسخگویی به این اباطیل و بی‌انصافی‌ها غیرممکن و البته غیرضروری است. لذا بدون آنکه نیازی به پاسخگویی باشد، بهتان‌زننده را به درگاه صاحب حق و داوری تاریخ وا می‌گذاریم. گفتنی است مهدی هاشمی ۳ وکیل دارد که همگی اعضای یک خانواده هستند. علیزاده طباطبایی، ابوالمعالی (داماد علیزاده) و دختر علیزاده.

متن این نامه به شرح ذیل است:

بسمه تعالی

جناب آقای رسایی در گفت‌وگوی اخیر خود به مطالبی اشاره کردند که لازم است در آن رابطه توضیحاتی ارائه شود. توضیح بیشتر آن که در این نطق، بر اساس متن ارائه شده در سایت شخصی آقای رسایی به آدرس: http://www.rasaee.ir/content/۱۸۷۴ مطالبی گفته شده است که متأسفانه مصداق نشر اکاذیب، افترا و توهین است که لازم می‌نماید به برخی از آنها در حد اجمال و جهت تنویر اذهان عمومی توضیحاتی ارائه شود.

۱- جریان رسیدگی به پرونده آقای هاشمی از مدتی پیش و طی جلسات متعدد در دادگاه انقلاب، آغاز شده و ادامه دارد.

۲- در تمام مدت رسیدگی به پرونده، از تریبون‌های مختلف و سایت‌های متعدد، مطالب متعددی نوشته و منتشر شد که به نظر می‌رسید بعضاً روند دادگاه را تحت تأثیر قرار می‌داد و فی‌المثل ساعاتی از دادگاه مصروف نقل این مطالب و متعاقباً تذکر به نماینده دادستان برای تعقیب متخلفین، حسب وظیفه خود گردید.

بسیاری از این تحرکات، آشکارا به قصد اعمال فشار بر دادگاه صورت گرفت و مشخصا به نیت این گفته، نوشته و منتشر می‌شد که بر افکار عمومی و به ویژه فضای پیرامون پرونده و حتی رأی احتمالی دادگاه تأثیر گذارد.

۳- جناب آقای رسایی در اقدامی عجیب و بر خلاف اصل استقلال قوه قضاییه و قوه مجریه، حتی در یک مرتبه، در حالی که ساعت شروع دادگاه، ۹ صبح ابلاغ شده بود، با حضور در دفتر آقای مقیسه، موجب شدند که دادگاه با بیش از ۴۵ دقیقه تأخیر آغاز شود.

این ملاقات همزمان با اوج‌گیری اعتراضات وی به بهانه ظاهری درخواست برای علنی شدن دادگاه بود و در حالی صورت می‌پذیرد که روند دادگاه انقلاب و رویه جاری، اجازه ملاقات به این نحو و تفصیل را به عموم افراد نمی‌دهد و این دقیقاً همان نابرابری است که خود آقای رسایی با استفاده از لفظ وهن‌آلود «نژاد» می‌فرمایند.

در این ملاقات ایشان متوجه شدند که آقای مهدی هاشمی و ۲ وکیل مدافع وی، پیش از ایشان و مکرراً از ابتدای دادرسی درخواست علنی شدن دادرسی و پخش مستقیم محاکمه برای مردم از طریق صدا و سیما را داشته‌اند. این درخواست‌ها قبل از درخواست وی در پرونده ثبت شده بود و نامه‌هایی متضمن این درخواست، به روابط عمومی قوه قضاییه، دادستانی کل کشور و ریاست محترم قوه قضاییه ارسال شده بود.

پس از این جلسه به ایشان صریحاً پاسخ داده شد که این مسئله از موضوعات مورد تشخیص و اختیارات رئیس دادگاه است و حتی رئیس قوه قضاییه نیز حق دخالت در این حوزه را ندارد و شایسته نیست که نمایندگان مجلس یا حتی وکلا به دادگاه و قاضی در این حوزه و برای تغییر یا اعمال عقیده خود فشار بیاورند. اگر چه در حقیقت وکلای آقای هاشمی پیش از ایشان مکرر خواستار علنی شدن دادرسی شده بودند.

۴- جناب آقای رسایی در نطق خود در مجلس شورای اسلامی، آقای مهدی هاشمی را با برخی افراد که سابق بر این به اتهام مفسد اقتصادی اعدام شده‌اند، مقایسه کرده و به تنهایی از جانب مردم فرضی، خواستار اعدام آقای مهدی هاشمی شده‌اند. سخنان کذب، عصبانیت و لحن عجیب ایشان محل مسرت و خوشحالی است. چرا که این امر می‌تواند نشان‌دهنده وهم و ترس پرونده‌سازان از شکست در پروژه چنیدن ساله تخریب آیت‌الله هاشمی، به ویژه در این پرونده باشد.

متأسفانه ما بر خلاف آقای رسایی، اگر چه ممکن است تأملات و تذکراتی، در رابطه با روند و نحوه رسیدگی در دادگاه انقلاب داشته باشیم، اما به دلیل آن که خود را ملزم به رعایت قانون می‌دانیم، از بحث پیرامون محتوای پرونده و پاسخ به اتهامات خیالی آقای رسایی در این نطق که به زعم خودشان، برگ برنده‌هایی مانند آن مکالمه دروغین و ساختگی تلفن را ارائه کرده‌اند، معذور هستیم. اگر چه در جای خود تمامی دفاعیات خود را منتشر خواهیم کرد تا کسانی که شاید ایراد بهتان، تهمت و دروغ را برای رسیدن به اهداف خود جایز تلقی می‌کنند در نزد تاریخ و مردم واقعی آن، خجالت‌زده باقی بمانند.

اما باز هم تأکید می‌کنیم که حتی اگر به صلاحیت دادگاه اعتراض داشته باشیم، حتی اگر به غیرعلنی بودن دادگاه معترض باشیم، حتی اگر به فرض، اعتقاد داشته باشیم که برخی حقوق قانونی موکل برای دفاع رعایت نشده است، اما در برابر تشخیص دادگاه و قانون جمهوری اسلامی سر تعظیم فرود می‌آوریم و پاسخ امثال آقای رسایی یا آقای اشتهاردی را، دست‌کم تا زمانی که یک دادرسی در جریان است، در محاکم دادگستری خواهیم داد، حتی اگر به شکایات ما توجهی نشود.

۵- خبرنگاران، قضات و سیاسیون به کرات از ما پرسیده‌اند که پیش‌بینی شما از حکم چیست. چرا که اولاً بر خلاف آقای رسایی که قاعدتاً نباید به پرونده، کیفرخواست و مستندات آن دسترسی داشته باشند، ما به پرونده دسترسی داریم و آن را مطالعه کرده‌ایم (لازم به ذکر است که برای داوری، شما باید هم به کیفرخواست دسترسی داشته باشید و هم مستندات اتهام) و ثانیاً بر خلاف جناب آقای رسایی، ما حقوق خوانده‌ایم و لذا قاعدتاً معنای حقوقی اتهام و دفاع و حقوق دفاعی متهم را می‌دانیم و در این حوزه، حداقل نسبت به ایشان متخصص محسوب می‌شویم.

در پاسخ به مردم شریف باید بگوییم که اگر چه نتیجه به هیچ وجه قابل پیش‌بینی نیست، و تنها شایسته است که قاضی محکمه در این خصوص سخن بگوید، اما دلواپسی‌های آقای رسایی و اعمال فشار امثال ایشان برای ایجاد توقعات عمومی پیرامون پرونده، باعث خرسندی است. چرا که ظاهراً برخی افراد حتی به دفاعیات ارائه شده توسط وکلای مدافع دسترسی داشته و از قوام دفاعیات ارائه شده و میزان سستی اتهامات وارده اطلاع دارند و ظاهراً مانند این سخنان را به دلیل ترس از صدور حکمی عادلانه بر اساس تشخیص قاضی، پیشاپیش ایراد می‌کنند.

۶- جناب آقای رسایی، این دادگاه، دادگاه انقلاب جمهوری اسلامی ایران است که به قول شما عده بسیاری را محکوم کرده است. چرا به ارکان نظام جمهوری اسلامی ایران، به استقلال قاضی و قوه قضاییه {literal}{{/literal}در قبال هر کس حتی رئیس آن قوه (چه رسد به شما){literal}}{/literal}، احترام و وقعی نمی‌نهید؟ آیا تنها در این پرونده عدالت به تروازی سنجش گذاشته می‌شود یا در هر پرونده چنین رخ می‌دهد؟ چرا در هزاران پرونده‌ای که بوده و هست چنین دغدغه‌ای ندارید؟

فی‌المثل اگر لازم باشد، سیاهه مفصلی از وابستگان دولت پیشین را می‌توان فهرست کرد که می‌توان این دغدغه را بیش از هر چیز در آن پرونده‌ها داشت. به دادگستری جمهوری اسلامی ایران احترام بگذارید و بگذارید کار خودش را بکند؛ حتی اگر باب میل من و یا شما نیست و یا نباشد. بگذارید رأی صادر شود و از پیش داوری و اعمال فشار بر دادگاه خودداری نمایید.

۷- تاکنون آنقدر دروغ‌های مکرر در خصوص پرونده آقای هاشمی از متن تا حاشیه گفته شده است که پاسخگویی به این اباطیل و بی‌انصافی‌ها غیرممکن و البته غیرضروری است. لذا بدون آن که نیازی به پاسخگویی باشد، بهتان‌زننده را به درگاه صاحب حق و داوری تاریخ وا می‌گذاریم و می‌دانیم که ملت ایران خود بدون نیاز به شانتاژ، به مرور زمان قدرت تشخیص قضاوت را خواهند داشت و ذهن عدالت‌خواه خود را مسحور و محبوس فضاسازی دلواپسان نخواهند دید.

سید وحید ابوالمعالی الحسینی
وکیل مدافع آقای مهدی هاشمی بهرمانی

منبع: سایت رسایی

لینک کوتاه مطلب :

معرفی شهرستان