پایگاه اطلاع رسانی باغملک

کد خبر : 23729

رئیس مجمع نمایندگان خوزستان:

باغملک نیوز : صیدعیسی دارایی گفت:پتروشیمی که 50 درصد از سرمایه گذاری ما در استان خوزستان است امروز تمام پول هایشان در بانک های تهران است و هیچ پولی در استان خوزستان نمی ماند و اگر بخواهیم به جایی برسانیم دو میلیارد دلار برای طرح ها در استان نیاز داریم.

به گزارش باغملک نیوز به نقل از رهیاب، صید عیسی دارابی رئیس مجمع نمایندگان خوزستان در شورای اداری استان در حضور معاون اول رئیس جمهور  به  مشکلات خوزستان اشاره کرد و اظهار داشت:در خوزستان در بخش کشاورزی قریب14 میلیون تن برداشت محصول داریم که در  زمینه های در کشور رتبه اول را داریم اما در استان بیش از 24 میلیون تن ظرفیت برداشت داریم

وی ادامه داد:با توجه به کار کارشناسی شده حضرت اقا طرح 880 هزار هکتاری را برای استان دستور دادند ولی متاسفانه چندین سال به آن عمل نشد و در دولت یازدهم به آن پرداخته شد و 550 هزار هکتار از آن در نظر گرفته شد و الان بحث 307 هزار هکتار است که 50 هزار هکتار متعلق به ایلام است و در نهایت 250 هزار هکتار برای  خوزستان می ماند که بعضی از شهرهای شمالی خوزستان هم در نظر گرفته نشده است.

دارایی تصریح کرد:در زمینه جاده و ریل در کشور رتبه 18 را  داریم و 40 میلیون تن ترانزیت می شود که فقط توانسته ایم با ریل 5 میلیون تن را جابه جا کنیم  که قبل از انقلاب 7 تن بوده است و از ظرفیت 18 میلیون تنی بهره نبرده ایم و دلیل آن فرسودگی ریل درود به خورستان است  از سال 1336 تا امروز هیچ توجهی نشده است و در طول چهار ماه گذشته هشت قطار از ریل خارج شده اند قطعات ریل درود به خوزستان متعلق به 70 سال پیش است سنگینی بار باعث می شود قطارها از ریل خارج شود.

 وی ادامه داد:در بحث جاده ها از لحاظ سنگینی باری که در جاده ها حمل می شود رتبه دوم کشور را داریم ازلحاظ راه رتبه 13 را داریم و از لحاظ تصادف رتبه 5 کشور را داریم استان خوزستان به 1375 کیلومتر راه جدید نیاز دارد ما تا سال 97 برای بهسازی جاده های استان به پنج هزار میلیارد تومان نیاز داریم بعضی استان ها از رتبه 15 به رتبه 3 آمده اند ولی خوزستان از سال 82 در رتبه 13 قرار دارد و تا امروز هیچ اعتباری به آن داده نشده است.

 نماینده مردم اندیشمک اظهار داشت:در زمینه بهداشت و درمان ما 53 بیمارستان و 37درمانگاه داریم که تخت های فعال ما قریب 4079 تخت است که برای هر هزار نفر یک تخت داریم و برای هر ده هزار نفر یک تخت ویژه داریم خوزستان با جمعیتی بالغ بر 4 میلیون و 500 هزار نفر 147 دستگاه آمبولانس دارد یک بالگرد ، 8 دستگاه اتوبوس آمبولانس ،194 دستگاه دیالیز ، 8 دستگاه سنگ شکن ، 15 دستگاه  “سی تی اسکن”  و “ام ای ار” برای با این همه تصادف  5 دستگاه داریم

وی افزود:ما قریب 4 هزار بیمار دیالیزی ، 2 هزار بیمار تالاسمی ، 432 هموفیلی  و 1200 ام اس داریم تعداد بستری شده های ما در 8 ماه اول امسال 2 میلیون نفر بوده است در سال قبل در بارندگی های اهواز 22 هزار نفر مسموم شدند و در امسال قریب 17 هزار نفر مسموم شدند که خودتان در مورد وضعیت بهداشت و درمان استان قضاوت کنید.

دارایی گفت:در بخش آموزش و پرورش ما 300 دبیرستان و دبستان در استان کم داریم و 6200 معلم امروز کمبود داریم که اگر بخواهیم مدارس را یک شیفتی کنیم 700 مدرسه دیگر در استان نیاز  است.

 وی ادامه داد:در بخش صنعت، اصل 44 در خوزستان شکست خورده است و باعث شده تا به تعهدات خود عمل نکنند بیکاری بیشتر شود و تولید بسیار کمتر شود که به وضوح قابل مشاهده است پتروشیمی  که 50 درصد از سرمایه گذاری ما در استان خوزستان است امروز تمام پول هایشان در بانک های تهران است و هیچ پولی در استان خوزستان نمی ماند و اگر بخواهیم به جایی برسانیم دو میلیارد دلار برای طرح ها در استان نیاز داریم.

 رئیس مجمع نمایندگان خوزستان jتصریح کرد: در زمینه آب و فاضلاب ما فقط برای شکستگی لوله ها  و 160 هزار کنتور فرسوده ای که باید تعویض شود 660 میلیارد تومان نیازمند هستیم آب وفاضلاب ما 500 میلیارد بدهکاری دارد و برای تکمیل آب شهری مان 2500میلیارد نیاز داریم ودر بخش فاضلاب که سی و یکمین استان کشور هستیم 1میلیاردو 300 میلیون  نیاز داریم در طرح غدیر هم مشکل پیدا شده است.

وی افزود:در بنگاه های زود بازده ما شکست خوردیم از 1060 بنگاهی که امروز وجود دارد 449 تا ازآنها راکد است بقیه هم در یک حالت ورشکستکی قرار گرفته اند نزدیک به دو میلیارد در زمینه نیاز داریم.

 رئیس مجمع نمایندگان خوزستان  تاکید کرد:در زمینه انتقال اب از سرچشمه های کارون می خواهم چند نکته را بگویم اول تونل کوهرنگ که قبل  از انقلاب بوده است کوهرنگ 3 که مشکل اصلی امروز ماست سال 69 شروع شده و هنوز افتتاح نشد و در بودجه ای که شما امسال در نظر گرفتید و این بودجه غیرقانونی است 12 هزار میلیارد برای آن در نظر گرفته اید این همه داد وبیداد شد کارشناسان این طرح را بررسی کردند وبه خاطر گسل های بین راه این طرح را مردود دانستند.

وی ادامه داد:چهار اصلی که در یونسکو برای انتقال مشخص شده است هیچ کدامشان در این پروژه وجود ندارد اگر استانی بی آب بود ما نارحت می شویم و از آب خود هم خواهیم داد اما آب شرب نه آب برای کشاورزی.

وی افزود:چه منافعی از این انتقال آب نصیب استان خوزستان می شود؟ 25 هزار میلیارد به قیمت امروزی به خاطر سدهای تنظمیمی انحرافی مخزنی که قبلا زده شده است ضرر می کنیم و استان  با مشکل جدی روبرو خواهد شد 100 میلیارد از برق 7 سدی که باید تولید شود با مشکل روبرو می شود اگر این آب منتقل شود شوری آب به 4 هزار می رسد امروز در آبادان و خرمشهر ما شوری به 2 هزار رسیده است و 4 میلیون نخل در حال خشک شدن هستند و خشک خواهند شد 14 میلیارد متر مکعب ورود آب خوزستان است که اگر این طرح اجرایی شود مشکلات جدی برای استان به ارمغان خواهد داشت

 دارایی خاطر نشان ساخت:بحث بعدی کشت همین طرح 550 هزار هکتاری است که امروز 307 هزار هکتار شده است اگر انتقال اب صورت پذیر این طرح هم از بین خواهد رفت و خوزستان هیچ سودی به جز ضرر نخواهد کرد.

وی ادامه داد:هدف انتقال آب به اصفهان نامشخص است که برای کشاورزی است یا صنعت؟ آیا برای 30 هزار هکتار برنج است؟امروز برنج را ما در استان خوزستان ممنوع کردیم چرا باید در جای دیگر این کار را بکنند؟ اینها خلاف قانون است همه ما یکی هستیم چرا به ما توجه نمی کنند؟ چرا یک کار غیرکارشناسی در حال انجام است ولی صدای ما به جایی نمی رسد؟

وی افزود:تالاب شادگان که دست کمی از ارومیه ندارد با این انتقال ضربه می خورد امروز در صحبت هر مسئولی در کشور آب ارومیه است باشد از ارومیه بگویید ولی به خوزستان هم توجه کنید هورالعظیم خشک شده است این همه ریزگرد مال کجاست؟تالاب شادگان رو به خشکی می رود

, , , , ,
لینک کوتاه مطلب :

معرفی شهرستان