پایگاه اطلاع رسانی باغملک

کد خبر : 25299

دادستان اهواز:

باغملک نیوز : دادستان اهواز با اشاره به برخورد قاطع با مسببان جرایم گفت: سلاح فراوان در شهرهای مختلف خوزستان علت اصلی افزایش آمار قتل در خوزستان است.

به گزارش باغملک نیوز به نقل از مهر، علی اصغر صادقی پیش از ظهر امروز در نشست خبری اظهار کرد: تیراندازی در منطقه علوی اهواز ناشی از اختلاف دو نفر و منجر به زخمی شدن پای یک فرد شد. خوشبختانه با ورود نیروی انتظامی حادثه پایان یافته و در حال حاضر پرونده برای بررسی​های تکمیلی در دادسرا در حال پیگیری است. نیروی انتظامی در کشف جرائم و برخورد با مجرمان و به ویژه مخلان امنیت عمومی به خصوص در مباحث سرقت و تیراندازی در سطح شهر که موجب ایجاد ناامنی و سلب آرامش شهروندان می​شود، بسیار به موقع اقدامات لازم را انجام داده و جای تقدیر دارد.

برخورد قاطعانه با افرادی که اقدام به تیراندازی می کنند

وی افزود: بحث تیراندازی در سطح شهر یکی از مباحثی که نیروی انتظامی و دستگاه قضایی در آن ورود می کنند. تیراندازی یکی از عوامل ایجاد ناامنی و به تبع آن ایجاد احساس نبود امنیت در شهروندان است و دستگاه قضایی با در نظر گرفتن شعبه های ویژه​ای برای بررسی پرونده‌های مربوط به این جرائم در سطح شهر، پرونده هایی که در زمینه تیراندازی هستند را خارج از نوبت رسیدگی می کند.

دادستان اهواز تصریح کرد: برخورد دستگاه قضایی با مجرمان بسیار قاطعانه بوده و در ارتباط با افرادی که اقدام به تیراندازی و سلب آرامش شهروندان می​کنند هیچگونه اغماضی نمی کنیم. همچنین با افرادی که در مراسم​عروسی و عزاداری بر اساس سنت غلط و با اسلحه مجاز و دارای مجوز شکار تیراندازی می کنند برخورد جدی و قاطع کرده و پروانه سلاح شکار آنان را باطل می کنیم.

http://media.mehrnews.com/old/Larg1/1392/07/29/IMG13510570.jpg

صادقی بیان کرد: تیراندازی در مراسم​ های عروسی و عزاداری ناشی از خرده ​فرهنگ​های غلط بوده و به دلیل اینکه اینگونه اقدامات از جرائم مخل نظم و امنیت عمومی محسوب می شوند با افراد اقدام ‌کننده برخورد شدید می ​کنیم.

وی ادامه داد: عمده سلاح هایی که در حال حاضر در دست مردم است اسلحه​هایی هستند که از زمان جنگ در استان باقی مانده و قانونگذار قانون مجازات دارندگان سلاح غیرمجاز را در سال 91 اصلاح و اعلام کرد اشخاصی که سلاح غیرمجاز دارند می توانند سلاح خود را تحویل داده و بعد از اخذ مجوز لازم و پس از سه ماه دوباره آن را دریافت کنند. شاید یکی از موارد افزایش وجود سلاح و آمار قتل در استان و این موارد باشند. تیراندازی هایی که در شهر شاهد آن هستیم از تبعات وجود سلاح بوده و متاسفانه به سلاح به وفور در استان یافت می ​شود. البته بعضی از این سلاح ها مجوز دارند ولی فرهنگ استفاده از سلاح وجود ندارد.

دادستان اهواز تاکید کرد: مرزبانی استان خوزستان در زمینه مبارزه با ورود سلاح قاچاق بسیار فعال است. شاید در گذشته از طریق مرزهای استان جابه‌ جایی سلاح انجام می شد اما خوشبختانه طی چند سال اخیر به دلیل افزایش دقت، حساسیت و مراقبت مرزبانان این کار صورت نمی ​گیرد.

صادقی در ارتباط با مرگ یکی از کارکنان شهرداری گفت: اجرائیات شهرداری باید به وظایف خود عمل کند و اگر این کار را انجام ندهد قطعا مورد بازخواست مسئولان ذیربط قرار می​ گیرد. متاسفانه چند روز پیش دستگاه اجرائیات شهرداری بر اساس حکم تخریبی که در اختیار داشت در حال اجرای حکم بود و ماموران شهرداری برای اینکه مزاحمتی برای شهروندان ایجاد نشود در نیمه​های شب در حال انجام کار بودند که در این حین فردی با اسلحه اقدام به تیراندازی کرده و راننده لودر را مورد اصابت گلوله قرار می دهد.

شهرداری برای تخریب نیاز به حکم قضایی ندارد

وی ادامه داد: راننده لودر که مشغول تخریب مکان بود در این حادثه کشته شد اما پرونده تشکیل شده و در دادسرا در حال پیگیری است. در مواردی اخذ مجوز قضایی برای شهرداری لازم نبوده و برای دریافت حکم تخریب ساخت و سازهای غیرمجاز، موضوع را در کمیسیون ماده 100 مورد بررسی و حکم را از این کمیسیون دریافت می​ کند. در این شرایط شهرداری می ​تواند بدون اخذ حکم قضایی اقدام به تخریب ساخت و ساز غیرمجاز کند.

دادستان اهواز گفت: عرضه و تبلیغ قلیان ممنوع بوده چون قانونگذاران عرضه و تبلیغ قلیان را جرم دانسته و جزای نقدی هم برای آن پیش​ بینی کرده است. همه باید بدانند که استعمال دخانیات در اماکن عمومی و عرضه قلیان ممنوع بوده و شخص عرضه کننده نیز در این اقدام محکوم می​ شود.

لزوم پیشگیری از جرائمی مانند استعمال مواد مخدر و مشروبات الکلی

صادقی بیان کرد: طرح​های خوبی در زمینه جمع​آوری قلیان و جلوگیری از عرضه آن در سطح شهر انجام شد حتی تعدادی از مکان های عرضه قلیان پلمپ شده است. متاسفانه در کنار عرضه قلیان، جرائمی از قبیل استعمال مواد مخدر و مشروبات الکلی را شاهد هستیم که لازم است اقدامات لازم در جهت جلوگیری از گسترش این پدیده با جدیت انجام شود.

وی در پایان گفت: تردد خودروهای پلاک اروند از منطقه آزاد در استان با تلاش​های استاندار خوزستان به نتیجه رسید و در ابتدا تردد آنها تا شعاع 120 کیلومتری مصوب شد اما پس از آن برای کل استان عملیاتی شد. البته این موضوع با مصوبه ‌ای که دولت در این زمینه داشت متناقض بود ولی مسئولان اجرایی استان در حال پیگیری بوده و جای امیدواری است که تردد خودروهای پلاک اروند در تمامی استان و محدوده منطقه آزاد مشکلی نداشته باشند.

, , , ,
لینک کوتاه مطلب :

معرفی شهرستان