پایگاه اطلاع رسانی باغملک

کد خبر : 32141

دبیر شورای سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت گفت: هر کودک ۱۲ ساله ایرانی هم اکنون ۲.۹ دندان پوسیده دارد و قرار است با اجرای طرح تحول سلامت دهان دندان، تا ۶ سال آینده این شاخص در بین دانش آموزان به زیر یک برسد.

فارس، سعید عسگری در مراسم رونمایی از سند تحول سلامت بهداشت دهان و دندان گفت: امروزه نتایج مطالعات نشان می‌دهد که وضعیت شاخص‌های سلامت دهان مردم ایران مناسب نبوده و روند پس‌رونده‌ای را با افزایش سن نشان می‌دهد.

وی افزود: بر اساس نتایج آخرین بررسی میزان DMF در کودکان ۱۲ ساله ایرانی که نشان دهنده تعداد دندان‌های پوسیده کشیده شده و پر شده در یک گروه یا رده سنی ویژه است، در سال ۹۱ عدد ۲.۹ را نشان می‌داد.

دبیر شورای سلامت دهان و دندان ادامه داد: تقریباً حدود ۸۲ درصد این شاخص را دندان‌های پوسیده و ۳ درصد را دندانهای از دست رفته و الباقی را دندان‌‌های ترمیم شده در این کودکان تشکیل می‌دهد.

وی خاطر نشان کرد: این در حالی است که میزان این شاخص در سن ۱۵ سالگی به ۳.۲ رسیده و تعداد دندان‌های پوسیده ۷۵ درصد بوده است.

عسگری با بیان اینکه این فرایند تخریبی در رده‌های سنی بالاتر فزاینده است گفت: این شاخص در سنین ۳۵ تا ۴۴ سالگی به عدد ۱۳.۲ می‌رسد که میزان دندان‌های پوسیده ۳۲.۶ درصد بوده ولی مقدار دندان‌های کشیده شده ۴۰ درصد را می‌‌‌شود.

وی خاطر نشان کرد: مردم ما در سنین ۶۵ تا ۷۴ سالگی حدود ۸۴ درصد دندان‌‌های خود را از دست داده‌‌اند و این بدان معناست که بیش از ۵۰ درصد سالمندان ایرانی فقدان دندان هستند.

دبیر شورای سلامت دهان و دندان در نقش کلیدی و موثر سلامت دهان و دندان در سلامت عمومی مردم اشاره کرد و گفت: سلامت عمومی مردم از یک سو و تاثیر مخرب هزینه‌‌های تحمیلی ناشی از اقدام درمانی آن در حوزه اقتصاد خانواده به علت گران‌ بودن بهای این خدمات از سوی دیگر سبب شده که امروزه بهبود وضعیت نظام ارایه خدمات سلامت دهان جزو مطالبات عمده و جدی مردم گردد.

عسگری با اشاره به سیاست دولت یازدهم گفت: بر اساس نگاه ریاست‌ جمهوری و اهیمت مقوله توسعه انسانی در کشور بخش سلامت به عنوان یکی از سه اولویت اصلی سیاست‌‌های کلان دولت مطرح شد که نشان از آگاهی کامل دولت از مطالبات واقعی جامعه دارد و در این راستا وزارت بهداشت پس از بررسی‌های کارشناسانه طرح تحول نظام سلامت را اجرا کرد.

وی با بیان اینکه شورای سلامت دهان و دندان از تعدادی از نخبگان‌،‌ دانشمندان و مدیران با تجربه دندانپزشکی زیر نظر وزیر بهداشت تشکیل شده است گفت: این شورا با توجه به فرصت ایجاد شده طی یک سال فعالیت خود توانست سند سیاست‌‌ سلامت دهان و دندان را طی دو طرح کشوری در حوزه بهداشت و خدمات سلامت محور دندانپزشکی عملیاتی کند.

دبیر شورای سلامت دهان و دندان خاطر نشان کرد: بر اساس تفاهمنامه منعقد شده میان وزارت بهداشت و آموزش و پرورش طرح «ارتقای سلامت دهان دانش‌آموزان کشور» در حال عملیاتی شدن است که بر این اساس تمام دانش‌آموزان مدارس کشور طی یک دوره ۶ ساله تحت پوشش خدمات ارتقایی،‌ پیشگیرانه و سلامت محور دندان قرار گرفته و مورد نظارت مداوم قرار می‌گیرند تا شاخص DMF آنها در پایان این دوره به کمتر از یک برسد.

 
کد مطلب: 416921

 
 
 
 
 

آقازاده‌های‌بی‌سواد خارج‌رفته در راه دانشگاه‌های ایران

متأسفانه ما الآن داریم می‎شنویم که استاد بی‎سواد در حال حکومت کردن …

 

نتانیاهو: نگرانی اصلی ما عمل به تعهدات از سوی ایران است

نخست وزیر رژیم صهیونیستی در جلسه با اعضای کابینه اعلام کرد بزرگ ترین …

 
 لینک کوتاه مطلب :

معرفی شهرستان