پایگاه اطلاع رسانی باغملک

کد خبر : 32583

عربستان سعودی از پایان عملیات “طوفان قاطع” خبر داد و شلیک موشک ها و حملات هوایی خود علیه یمن را به حالت تعلیق در آورد . این در حالی است که هیچکدام از اهداف چهارگانه عربستان در یمن محقق نشد .

عربستان سعودی از پایان عملیات “طوفان قاطع” خبر داد و شلیک موشک ها و حملات هوایی خود علیه یمن را به حالت تعلیق در آورد . این در حالی است که هیچکدام از اهداف چهارگانه عربستان در یمن محقق نشد .

دراین جنگ که نزدیک به یک ماه طول کشید ، کشورهای قطر ، امارات ، کویت ، مغرب ، اردن و سودان با عربستان همکاری کردند ، اما برای آن ها چیزی به غیر از سرافکندگی حاصل نداشت .

عربستان برای آغاز جنگ علیه یمن 4 هدف را تعیین کرد :

1 ) فراری دادن حوثی ها از صنعا و تحویل گرفتن سلاح های متوسط و سنگین آن ها بدون هیچ شرطی .

2 ) بازگشت رئیس جمهور مستعفی ” عبد ربه منصور ” به صنعا و گرفتن زمام قدرت .

3 ) بازگشت به مذاکرات با مخالفان و با نظارت شخص عبد ربه منصور

4 ) لغو تمامی امتیازات قبلی حوثی ها .

اما عربستان بدون اینکه حتی یک هدف از اهداف از پیش تعیین شده اش محقق شود ، جنگ را به پایان رساندو درحال حاضر همچنان مثل قبل ، حوثی ها صنعا را اداره می کنند ، و عبد ربه منصور به عنوان یک رئیس جمهور فراری به ریاض پایتخت عربستان گریخت بدون آنکه ریاست را پس بگیرد .

با شروع عملیات موسوم به “عاصفة الحزم” (طوفان قاطع) شاهد مخالفت های فراوانی در جهان عرب و غرب بودیم و این مخالفت ها پس از آنکه شمار کشته های مردم عادی و بیگناه افزایش یافت بیشتر شد تا جایی که برخی سازمان ها و گروههای مردمی دفاع از حقوق بشر به این عملیات اعتراض کردند .

نباید از زیرکی حوثی ها در خودداری از حمله به خاک عربستان [به غیر از موارد نادر] چشم پوشی کرد . زیرا اگر حوثی ها به خاک عربستان حمله می کردند ، در اذهان عمومی حملات عربستان به یمن رنگ و بوی مشروعی به خود می گرفت .

اما از بعد نظامی هم برخی از کارشناسان بر این باور هستند که یکی از دلایل توقف حمله هوایی عربستان به یمن ، عدم موفقیت آن ها از رسیدن به اهداف می باشد .

و عامل دیگری که سبب شد این عملیات به پایان برسد ، کمبود سلاح عربستانی ها می باشد زیرا عربستان در این جنگ نزدیک به 600 تن مواد منفجره استفاده کرد و برای بازسازی مجدد خود و دریافت سلاحهای پیشرفته از کشورهای فرانسه ، آمریکا و انگلیس نیاز به وقت بیشتری دارد و به همین دلیل عربستانی های بدون هیچ نتیجه ای مجبور به اتمام عملیات شدند .

.

http://www.rahyabnews.com/files/fa/news/1394/2/3/4017_400.jpg

.

لینک کوتاه مطلب :

معرفی شهرستان