پایگاه اطلاع رسانی باغملک

کد خبر : 32952

حمله جنگنده‌های سعودی به فرودگاه بین‌المللی عدن، بسته شدن گذرگاه الودیعه در مرز یمن و پرواز هواپیمای جاسوسی آمریکا بر فراز آسمان صنعاء از جمله تحولات امروز یمن به شمار می روند.

یک شنبه ۹۴/۲/۶

۱۵:۵۳ پاداش گرانبهای بن طلال برای خلبانان کودک‌کُش در یمن

در حالی که خلبانان جلاد سعودی مردم یمن را آماج حملات خود قرار داده و می دهند و از هیچ جنایتی فروگذاری نمی کنند شاهزادگان مغرور و ثروتمند سعودی که عیش و نوش و خوشگذارنی بخش اعظم زندگی ننگین آنها را تشکیل می دهد سرمست از کشتار غیر نظامیان و زنان و کودکان هستند.

یکی از این شاهزادگان ولید بن طلال در صفحه تویتر خود پس از اعلام پایان عملیات موسوم به طوفان قاطعیت نوشت: به رهبران حکیم مان به سبب موفقیت عملیات «طوفان کوبنده» شروع عملیات بازگرداندن امید تبریک می گویم. به پاس مشارکت صد خلبان سعودی در این عملیات که باعث افتخار من است صد خودرو بنتلی به آنها هدیه کنم.

این حاتم بخشی شاهزاده سعودی گرچه به مذاق برخی مزدوران و نوکران وی خوش آمد و به تعریف و تمجید از آن پرداختند اما یمنی ها را جریحه دار کرد.

یکی از یمنی ها در واکنش به این اقدام ولید بن طلال نوشت: صد خودرو بنتلی برای صد خلبانی که یمن را ویران کردند و دریغ از یک آمبولانس برای فعالیت در بیمارستان هایی که سعودی ها آنها را ویران کردند.

یکی دیگر از یمنی ها نوشته است: منزل من گرچه ویران شده است اما روحیه ام قوی تر از سعودی هاست.

یک اردنی این اقدام شاهزاده بن طلال را نشانه بی ارزش بودن جان انسان ها نزد آل سعود دانسته است.

http://media.mehrnews.com/d/2015/04/15/3/1640808.jpg?ts=1429521433592

۱۴:۲۵ بمباران استان های تعز و حجه/ ۱۰ شهید و دهها زخمی

جنگنده های متجاوز عربستان سعودی، آمریکا و رژیم صهیونیستی روستای «الرکب» در استان تعز را بمباران کردند.

در این حمله دستکم ۸ شهروند یمنی شهید و شماری زخمی شدند.

جنگنده های سعودی همچنین مناطق مختلف استان حجه را هدف حملات خود قرار دادند که بر اثر آن دو نفر شهید و ۹ نفر نیز زخمی شدند.

۱۳:۲۱ حمله جنگنده‌های سعودی به فرودگاه بین‌المللی عدن

به دنبال حملات جدید جنگنده های سعودی به منطقه آل العامری در استان صعده دو غیر نظامی زخمی شدند.

از سوی دیگر جنگند های سعودی فرودگاه بین المللی عدن را مورد هدف قرار دادند که یک فروند هواپیمای مسافربری بر اثر این حملات در آتش سوخت.

چند منطقه در استان شبوه یمن نیز مورد هدف حملات هوایی عربستان قرار گرفت.

منابع یمنی همچنین از پیشروی ارتش و نیروهای مردمی یمن در استان مارب علیه تروریستهای القاعده خبر دادند.

۱۲:۱۲ جنگ یمن عامل افزایش تنشها در خاندان آل‌سعود/بی‌کفایتی «ملک‌سلمان»

روزنامه فلسطینی المنار به نقل از منابع نزدیک به «طلال بن عبدالعزیز» برادر پادشاه عربستان اعلام کرد که اختلافات شدیدی میان ارکان نظام آل سعود وجود دارد که طلال این اختلافات را عامل انحلال نظام آل سعود در آینده می داند.

 طلال بن عبدالعزیز همچنین ملک سلمان را فردی ناتوان و بی کفایت در اداره امور کشور توصیف کرده است.

وی «محمد بن سلمان» پسر ملک سلمان و وزیر دفاع و همچنین «محمد بن نایف» ولی ولیعهد عربستان را نیز فردی بی کفایت و فاقد توانایی و شایستگی در اداره امور دانسته و پیش بینی کرده است که میان این دو در آینده ای نزدیک درگیری سختی به وقوع بپیوندد.

این منبع همچنین اعلام کرد که طلال پیش از آغاز عملیات طوفان کوبنده و حمله عربستان به یمن، به پادشاه عربستان در این خصوص هشدار داده بود که هر تجاوزی به یمن به اختلافات داخلی در خاندان آل سعود دامن خواهد زد.

وی همچنین یمن را به عنوان خطری برای امنیت و استقرار عربستان اعلام و به ملک سلمان توصیه کرده بود پیش از هرکاری از جدیت پاکستان و مصر در مشارکت در جنگ علیه یمن مطمئن شود.

 وی ضمن انتقاد از مصر و پاکستان، اعلام کرد که «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه در تحریک ملک سلمان در جنگ زود هنگام علیه یمن نقش داشت.

طلال همچنین از اختلافات گسترده میان فرزندان «ملک عبدالله» پادشاه پیشین و فرزندان ملک سلمان و محمد بن نایف اظهار نگرانی کرده و اعلام کرد که پسران ملک سلمان در حال حاضر خطری برای همه خاندان آل سعود محسوب می شوند.

۱۰:۴۶ درگیری در مرز عربستان/ بسته شدن گذرگاه الودیعه در مرز یمن

مقامات سعودی گذرگاه الودیعه را در مرزهای یمن واقع در منطقه نجران مسدود کردند.

این منبع همچنین از درگیری میان نیروهای مردمی یمن و مرزبانان سعودی در منطقه مرزی جازان خبر دادند.

پایگاه یمن الان نیز از وقوع درگیریهای مشابه در منطقه مرزی حرض میان قبایل یمنی و مرزبانان سعودی خبر داد.

بر این اساس این درگیریها تاکنون ادامه دارد و گزارشی از شمار تلفات و زخمی های این درگیری در دست نیست.

۱۰:۳۴ عذر بدتر از گناه سعودیها در توجیه حمله به یمن

«احمد العسیری» سخنگوی ائتلاف ضد یمن به رهبری عربستان در گفتگوی تلفنی با شبکه ماهواره ای «القاهره و الناس» اعلام کرد که عملیات موسوم به طوفان کوبنده به درخواست «عبدربه منصور هادی» رئیس جمهوری مستعفی یمن صورت گرفته بود و پایان این عملیات نیز به درخواست هادی بوده است.

این در حالی است که العسیری هادی را رئیس جمهوری رسمی یمن نامید و با ارائه اظهارات فوق قصد داشت تا تجاوز عربستان را به یمن که ظرف یک ماه گذشته حدود چهار هزار شهید و زخی برجا گذاشته است را یک اقدام مشروع و قانونی جلوه دهد.

حال آنکه هادی، رئیس جمهوری مستعفی یمن اختیارات قانونی در عرصه سیاسی و نظامی یمن ندارد و صلاحیت خود را در این عرصه از دست داده است.

حملات بی هدف جنگند های ائتلاف در حالی منجر به شهادت غیر نظامیان یمنی و تخریب ساختارهای شهری این کشور می شود که هادی همچنان در ریاض به سر برده و پیوسته در دیدار با مقامات سعودی از حملات وحشیانه ائتلاف به یمن قدردانی می کند.

۹:۱۶ تظاهرات گسترده مردم بحرین در همبستگی با مردم یمن

شهروندان بحرینی در شهرهای مختلف این کشور با برگزاری تظاهرات گسترده علیه ائتلاف ضد یمن به رهبری عربستان حمله به مناطق مختلف یمن را محکوم کردند.

شرکت کنندگان در این تظاهرات با در دست داشتن پلاکاردهایی ضمن محکوم کردن تجاوز به یمن بر همبستگی خود با مردم این کشور تاکید کردند.

شهروندان بحرینی شرکت کننده در این تظاهرات همچنین با سر دادن شعارهایی توطئه های صهیونیستی- سعودی را علیه ملتهای مسلمان و آزاد را محکوم به شکست عنوان کردند.

عملیات نظامی عربستان به همراه برخی کشورهای عربی به یمن موسوم به طوفان کوبنده از ششم فروردین ماه سال جاری آغاز شد و  از چهارشنبه هفته گذشته تحت عنوان عملیات موسوم به بازگشت امید همچنان ادامه دارد.

۸:۵۹ عربستان گذرگاه الودیعه در مرزهای یمن را بست

نیروهای مرزی عربستان سعودی با حوثی ها در منطقه مرزی «جازان» درگیر شدند.

مسئولان سعودی از بیم درگیری ها گذرگاه «الودیعه» در مرزهای یمن واقع در استان شروره در منطقه نجران را بستند.

۸:۴۸ پرواز هواپیمای جاسوسی آمریکا بر فراز آسمان صنعاء

منابع امنیتی یمن اعلام کردند که هواپیمای جاسوسی آمریکا بر فراز آسمان صنعاء پایتخت یمن به پرواز درآمد.

به جزئیات بیشتری اشاره نشده است. آمریکا یکی از کشورهایی است که از تجاوز عربستان سعودی به یمن که از ششم فروردین آغاز شده است به شدت حمایت می کند.

فعال مخالف رژيم آل سعود: عربستان در ماجراجویی های نظامی غرق شده است

خانم «مضاوي رشيد» فعال مخالف رژيم آل سعود كه چند سالي است استاد دانشگاه اقتصاد و سياست لندن شده، با انتشار مطلبي در صفحه شخصي اش در تويتر، ضمن انتقاد از آل سعود افزود: ضرب المثل مي گويد «اگر مي خواهي در يك جنگ شكست بخوري بايد در چند جبهه مبارزه كني». عربستان از يكسو خود را درگير رقابت و نزاع با ايران كرده و از سوي ديگر با داعش در جنگ است و اخيرا هم جنگ در جبهه اي جديد بنام يمن را آغاز كرده که نتيجه آن شكست است.

وي در ادامه اين مطلب نوشت: متأسفانه آنها (آل سعود) به جاي تلاش براي بهبود وضعيت داخلي كشور و تقويت جامعه مدني و آزاد كردن زندانيان سياسي و زندانيان آزادي بيان، كشورمان را درگير ماجراجويی های نظامي كرده اند كه ناموفق هم هستند.

مضاوي رشيد افزود: كشيده شدن كشورهای كوچک به طرح سعودی براي تسلط بر منطقه، براي اين كشورها هزينه هنگفتي در پي دارد به طوری که آنها در آينده امنيت اجتماعي شان را از دست خواهند داد لذا مي بينيم كه بحرين به ايالتی از ايالت هاي سعودي تبديل شده است. به اعتقاد این استاد دانشگاه سرنوشت حكومت بحرين به حكومت سعودي گره خورده است. اگر حاكميت اين كشور به درخواست هاي اصلاح پاسخ مثبت مي داد، اكنون كشوري مستقل بود.

فعال مخالف رژيم آل سعود همچنين نوشت: حاكميت كويت نیز به جاي تن دادن به درخواست هاي ملتش، به آغوش رژيم سعودي رفت زيرا فكر مي كرد كه برايش بهتر است. اما قطر هر روز تغيير موضع مي دهد و يک روز با ریاض همراه است و يک روز عليه آن. نمي شود فهميد كه همپيمان سعودي است يا رقيب اين كشور.

خانم «مضاوي رشيد» در پايان مطلبش آورده است: اما امارات متحده عربي در ظاهر دوست عربستان است و در پنهان دشمن اين كشور لذا در يمن و ديگر كشورها هم دوستاني دارد كه مخالف سعودي هستند. لذا امروز مي بينيم كه يک شهروند بحريني يا كويتي مي تواند از حاكميت خودش انتقاد كند اما جرأت انتقاد از عربستان را ندارد. در این میان سلطنت عمان همچنان نقش بازيگر بي طرف و ميانجي را بازي مي كند همانطور كه در گذشته بوده و همين طور هم باقي خواهد ماند.

لینک کوتاه مطلب :

معرفی شهرستان