پایگاه اطلاع رسانی باغملک

کد خبر : 33214

حالا شما قضاوت کنید ما خشک شدن هور العظیم را باور کنیم یا حرفهای قشنگ وزیر نفت را؟ امروز هور زخمی از وزارت نفت و نیرو و سازمان محیط زیست است کسی لطفا کاری کند.

تالاب هورالعظيم يا هويزه، قسمتي از تالاب بزرگ بين‌النهرين است كه دو سوم آن در خاك عراق واقع شده است. در زمان حكومت صدام، اين تالاب را خشك كردند تا شيعيان را كه بين اين تالاب زندگي مي‌كردند و طرفدار ايران بودند از آن نقطه برانند اما امروز که صدام به درک واصل شده است چرا هنوز هورالعظیم در مسیر خشک شدن قرار دارد؟
خشکسالی و سدهایی که بر بالا دست کرخه بنا کرده اند از عوامل دیگر خشک شدن این گنجینه خدادادی است گنجی که برکتش نه فقط برای خوزستان است بلکه غرب اسیا هم بر سر سفره ای هوز نشسته است اما غیر از عوامل یک عامل دیگر هم که به جان هور مظلوم افتاده است وزرات نفت است.
مقتدایی استاندار خوزستان که برای بازدید از هور به هویزه رفته بود در این رابطه اظهار داشت:گله ما بیشتر از مسئولین وزارت نفت است و در این راستا نیز تصمیماتی گرفته و آن‌ها را اجرایی خواهیم کرد.
وی در جلسه ای که در فرمانداری هویزه برگزاز شده بود  به دبیر کارگروه دستور داد تا طی  گزارشی مشکلات و کاستی‌های شرکت‌های نفتی را مشخص کند و یک فرصت یک ماهه به آن‌ها داده شود . چنانچه اقدامات و وظایف خود را در قبال محیط زیست انجام ندادند بی‌تعارف اقدامات و فعالیت‌هایشان را متوقف کنیم و در این خصوص نیز نامه ایی  به معاون اول رییس جمهور ارسال کرده و در خصوص تخلفات نفت گزارشی را ارائه می‌دهیم و بعد از پایان مهلت یک ماه از تردد خودروها ی آنان درمنطقه و فعالیت آن‌ها جلوگیری خواهیم کرد.
مقتدایی البته از محیط زیست استان هم در این خصوص گله کرد چرا که اعتقاد دارد شیوه محیط زیست از موضع التماس است نه قدرت.
لاهیجان زاده مدیرکل محیط زیست خوزستان هم با اشاره به نقش مخرب وزارت نفت در هورالعظیم تاکید کرد:اجرای طرح های وسیع ملی مانند میادین نفتی در این تالاب تخریب های زیادی بویژه به دلیل جاده سازی و آتش سوزی ایجاد کرده است.
همه این گلایه های مسئولین استان در حالی مطرح می شود که زنگنه وزیر نفت در مراسم گرامیداشت روز زمین پاک اعلام می کند:پروژه ای در مورد میدان های نفتی کارون به وزارت نفت ارسال شد که اجرای آن منجر به خشک شدن تالاب هورالعظیم می شد و من با این موضوع مخالفت کردم چون اجرای آن را خیانت به آیندگان می دانم.
وی تاکید کرد: به اعتقاد من اگر قرار است فعالیتی در هورالعظیم انجام شود نباید موجب خشک شدن و یا وارد کردن کمترین آسیب به محیط زیست منطقه شود.
حالا شما قضاوت کنید ما خشک شدن هور العظیم را باور کنیم یا حرفهای قشنگ وزیر نفت را؟ امروز هورالعظیم زخمی از وزارت نفت و نیرو و سازمان محیط زیست است لطفا کسی کاری کند.
لینک کوتاه مطلب :

معرفی شهرستان