پایگاه اطلاع رسانی باغملک

کد خبر : 33392

به بهانه ناکامی نماینده فوتبال آبادان:

موضوع تبعیض در احقاق حقوق شهرهای نفتخیز جنوب ، تازه نیست و سال هاست که ساکنان این دیار به سبب مصیبت هایی که این صنعت برای زندگی عادی شان ایجاد کرده ، لب به انتقاد از وضعیت موجود گشوده اند.

به گزارش باغملک نیوز به نقل از عصر آبادان: هفته پایانی لیگ دسته اول کشور عصر امروز به پایان رسید تا فصل پر فراز و نشیب نماینده فوتبال آبادان با شکست تمام شود.شکستی که رویاهای هزاران جوان متعصب و خونگرم آبادانی را برای رسیدن تیم محبوب شان به لیگ برتر  بر باد داد.

اگرچه پرونده تیم فوتبال صنعت نفت در این دوره لیگ بسته شد اما حرف هایی در دل مردم ورزش دوست این شهر مانده که مدیران وزارت نفت باید به آن پاسخ دهند.

موضوع تبعیض در احقاق حقوق شهرهای نفتخیز جنوب ، تازه نیست و سال هاست که ساکنان این دیار به سبب مصیبت هایی که این صنعت برای زندگی عادی شان ایجاد کرده ، لب به انتقاد از وضعیت موجود گشوده اند. از بی عدالتی در تقسیم ثروت ، بی توجهی به امکانات رفاهی و تفریحی و آموزشی و درمانی شهرهای نفتخیز گرفته تا آلوده شدن هوایی که بتوان در آن نفس کشید همه و همه مسایل زجرآوری است که بارها از زبان مردم این مناطق شنیده شده است.

هر چند وضعیت در همه شهرهای نفتی یکسان نیست و شدت و ضعف این نابرابری ها در هر کدام متفاوت است اما فصل مشترک همه آنها این است که  تناسبی میان سودآوری این شهرها برای کشور با آنچه از اعتبار و توجه می بایست تعلق گیرد ، وجود ندارد.

برای این مهم مصادیق زیادی هست که هر کدام دردهای خاص خود را دارد اما در این مقطع از زمان ، موضوع تیم های ورزشی ، نمونه روشنی از نگاه ناعادلانه وزارت نفت به مناطق نفت خیز جنوب است.

بسیاری از کارشناسان و هوادران معتقدند باخت ها و امتیازات از دست رفته تیم فوتبال صنعت نفت در هفته های آخر لیگ دسته اول طبیعی نبود و انگار انگیزه های لازم برای راهیابی به لیگ برتر فوتبال کشور در درون یکایک بازیکنان این تیم به کلی از بین رفته بود.با اینکه برای رسیدن به این مهم کار به مراتب آسان تری از حریفان خود داشت.

همین ، شایعات پیرامون چرایی این رخداد عجیب را به اوج رساند.تا جایی که شنیده شد سیاست جدید وزارت نفت بر این است که در رده هایی چون لیگ برتر تیمداری نکند زیرا هزینه های زیادی را بر این وزارتخانه تحمیل می کند.

همانطور که گفته شد این تنها یک شایعه است و هرگز نمی توان به آن استناد کرد اما مروری بر شرایط تیم نفت مسجدسلیمان در لیگ برتر امسال این شایعه را قوت می بخشد.

صنعت نفت، آبادان، دسته اول

در حالی که نفت تهران به مدد حمایت های این وزارت به جذب مربی و بازیکنان نامدار اقدام کرد و با قدرت در لیگ های برتر و قهرمانان آسیا حاضر شد و تا امروز از بخت های نخست قهرمانی و صعود به شمار می رود از سوی دیگر همنام مسجدسلیمانی اش ، از همان ابتدا به دلیل عدم توانایی مالی ، در قعر جدول دست و پا زد و همیشه اخبار ناگواری از این تیم به بیرون مخابره شد تا امروز از کاندیداهای سقوط به دسته پایین تر لقب بگیرد.

و جالب تر این است که نفت تهران ، در اکثر بازی ها ۱۲ نفر هوادار دارد و آن هم نیمکت نشینان این تیم هستند و در مقابل بازی های نفت مسجدسلیمان به دلیل ازدحام هواداران پرشمارش همیشه دستخوش حواشی و مایه نگرانی می شود.

لذا اتخاذ چنین سیاستی از سوی مدیران ارشد نفت و تبعیض میان تیم های تهرانی و جنوبی این مسئله را محتمل می کند که وزارت نفت مایل به حضور نماینده فوتبال آبادان در لیگ برتر نیست و علاقه هزاران هوادار جوان و متعصب و فوتبال دوست این شهر برای شان چندان اهمیت ندارد.

چنانچه این احتمال درست از آب در آید آن وقت نه تنها به حال فوتبال و ورزش شهرهای نفتخیز بلکه به نگاه ناعادلانه ای که در همه زمینه ها به این مناطق دارند ، به رفاهی که حق این خطه هست اما دریغ می کنند ، باید گریست.

و داستان تیم فوتبال صنعت نفت آبادان ، برگی می شود افزوده بر دفتر تبعیض و کم توجهی این صنعت به مردم آبادان وخرمشهر، به ساکنان جنوب ایران…

ناگوارتر این است که وقتی زمان داربی نفتی آبادانی ها و مسجدسلیمانی ها در فصل بعدی لیگ دسته اول رسید همه این چیزها یادمان می رود و رو در روی هم می ایستیم و بر سر هم می کوبیم و می جنگیم تا اینکه تازه برسیم به همنام تهرانی مان!

راه دیگری نیست، باید پذیرفت. شاید حق ما همین است …

لینک کوتاه مطلب :

معرفی شهرستان