پایگاه اطلاع رسانی باغملک

کد خبر : 32906

علی نجفی گفت : متاسفانه مصرف سرانه روغن جامد در شهرستان باغملک نسبت به شهرهای دیگر کشور بالاست چراکه در باغملک ذائقه مردم بیشتر به سمت روغن های جامد و حیوانی است.

علی نجفی مسئول مرکز بهداشت شهرستان در گفتگو با خبرنگار باغملک نیوز با شاره به شعار بهداشتی امسال گفت:  مطابق با سیاست ها و برنامه های بهداشت جهانی یک شعار را در نظر می گیرند که شعار امسال ایمنی غذا از مزرعه تا سفره است.

وی افزود : نقش غذا در ارتقا سلامت بسیار مهم است و سرمایه گذاری در بحث تغییر عادات بد غذایی بسیار مهم تر.

نجفی با بیان اینکه مصرف نمک در ایران برای هر فرد دو تا سه برابر استاندارد جهانی است، اذعان داشت : در پی همین مورد سالانه در کشور بیش از ۱۸۰ هزار نفر مرگ ناشی از بیماری قلبی عروقی داریم که اگر روی این آیتم مصرف نمک سرمایه گذاری کنیم حدود ۵۰ درصد کاهش مرگ ناشی از بیماری قلبی عروقی را خواهیم داشت.

 

رییس مرکز بهداشت شهرستان در ادامه گفت : متاسفانه مصرف سرانه روغن جامد در شهرستان باغملک نسبت به شهرهای دیگر کشور بالاست چراکه در باغملک ذائقه مردم بیشتر به سمت روغن های جامد و حیوانی است.

این مقام مسئول تصریح کرد : در هفته سلامت برای تحقق شعار سلامتی سال به مداخله ارگان های دیگر که در سلامت افراد دخیل هستند، هم نیاز است ما فقط ۲۵ درصد متولی ضامن سلامت افراد هستیم ، اداره جهاد کشاورزی باید سم کمتری در مزارع استفاده کنند. باید تغیر رفتار درسبک غذایی مردم آموزش داده شود مردم باید خودشان اراده کنند و در تهیه غذا تغییر ایجاد کنند تا به افزایش طول عمر برسیم.

 وی تاکید کرد : در ایران سن امید به زندگی برای مرد ها ۷۳ سال و برای زن ها ۷۵ سال است با تغیر در سبک غذایی می توانیم این سن را افزایش دهیم.

 نجفی افزود : ما مرتب به مردم آموزش و هشدار می دهیم و در خصوص عوارض استفاده زیاد نمک و روغن و…توضیحات داده می شود که خیلی از افراد مطلع جامعه این را رعایت می کنند .

 رییس مرکز بهداشت باغملک گفت: در کشور سرطان رتبه سوم را در علت مرگ و میر دارد و از همین رو باید در عادات غذایی مداخله شود و افراط و تفریط در مصرف غذا نباید صورت بگیرد همیشه این را می گوییم که غذای خوشمزه و لذیذ مضر است. چرا که مضرات این غذا ها باعث بروز بیماری می شود و سلول ها را تبدیل به سلول های سرطانی میکند.

 وی در ادامه مصاحبه به خدمات نظام سلامت در باغملک اشاره و تصریح کرد: در زمینه خدمات و کارهای که در نظام سلامت انجام شده است این است که شهرستان باغملک یکی از تنها شهرستان هایی ست که کلنیک تخصصی را افتتاح کرده است. و در زمینه بستری بیمارها تنها ۵ درصد و گاها ۳ درصد از هزینه بر عهده بیمار است و در قسمت بهداشت تیم های پزشکی ، کارشناسی ، بهیار ،دارویی و… روزانه در حال ارائه خدمت هستند.

نجفی اطهار کرد: همه مراکز بهداشتی درمانی ما به تجهیزات پزشکی مدرن مجهز شده اند .تمام دستگاه هایی که برای انجام CPR نیاز است در هر مرکز درمانی وجود دارد آزمایشگاه ها به لوازم و دستگاه های مدرن مجهز شدند نزدیک به ۳۰۰ میلیون هزینه صرف خرید تجهیزات آزمایشگاهی شده است. برای مادران باردار و مادرانی که برای مراقبت های پیش از بارداری مراجعه می کنند تمام آزمایش ها رایگان انجام می شود.

 این مسئول بهداشتی در شهرستان افزود: در زمینه فعالیت های عمرانی تمام مراکز بهداشتی مرمت سازی و بهسازی شده اند. در زمینه شاخص ها افزایش شاخص داشتیم حدود ۳۰-۴۰ کارشناسی که در تاریخ ۳۱ فروردین برای بازدید آمدند از شاخص های سلامت از جمله مراقبت ها ، بهداشت روان ، بهداشت مادر باردار ، دیابت و…. باغملک راضی بودند.

 وی ادامه داد : یکی از شاخص ها مرگ مادر باردار است که ما در سال ۹۳ این را نداشتیم دیگر شاخص مرگ کودک زیر یک سال است که سازمان بهداشت جهانی بر اساس این شاخص کشورها را توسعه یافتگی بهداشتی تقسیم بندی می کند که در باغملک زیر حد نرمال کشور است

مسئول مرکز بهداشت باغملک خاطرنشان کرد: در زمینه باروری که یکی از دغدغه های رهبری بود افزایش شاخص داشتیم (شاخص TFRیا نرخ بارداری) درزمینه تالاسمی ماژور هفت موردسقط جنین داشتیم که اگر به دنیا آمدند باید خانواده درگیر مشکلات آنها می شد.

نجفی در پایان گفت : حرف آخر من  این است که بیش از ۵۰ درصد بحث سلامت به خود فرد برمیگردد و باید خودمراقبتی در جامعه نهادینه شود.

لینک کوتاه مطلب :

معرفی شهرستان