پایگاه اطلاع رسانی باغملک

کد خبر : 33531

گزارش/

خبرنگاران به عنوان پل ارتباطي مردم و منتخبين مردم در شوراي اسلامي شهر مي توانند با حضور در جلسات علني و سوال هايي كه برخاسته از اذهان عمومي است، راهگشاي بسياري از مشكلات شهري باشند كه ممكن است از ذهن اعضا و مسئولان به دور مانده باشد.

به گزارش باغملک نیوز، خبرنگاران ارائه اخبار خدمات نظام مقدس جمهوری اسلامی و دولت را برای آگاهی بخشی جامعه یکی از وظایف ذاتی خود می دانند و از طرفی دیگر بر انعکاس مشکلات جامعه و ارائه نقاط ضعف برای برطرف کردن آنها به مسئولان تأکید دارند، تا با به تحریر در آوردن آن، زمینه رشد، توسعه و آبادانی که یکی از خواسته های به حق مردم است محقق شود.

 

لذا با توجه به اینکه شورای شهر که در عرف از آن به عنوان پارلمان محلی نیز یاد می شود متاسفانه تاکنون با گذشت چند دوره از تشکیل آن در باغملک جلسات علنی با حضور اصحاب رسانه و آحاد مردم نداشته در صورتی که طبق قانون بایستی جلسات شورای شهر به صورت علنی برگزار گردد و در قانون نیز اصل بر علنی برگزار شدن جلسات است مگر در صورتی که تقاضای کتبی شهردار و نیز فرماندار و یا بخشدار ذیربط و موافقت اکثریت مطلق اعضاء حاضر می‌تواند جلسه غیرعلنی تشکیل شود.

 

این کار در اکثر شهرهای ایران اسلامی اتفاق می افتد و روال قانونی خود را طی می کند ولی سه دوره از شوراي شهر باغملک به هر طریق گذشت و اصحاب رسانه باغملک اميدوار بودند رويكرد رييس و اعضاي دور چهارم شوراي شهر تغيير يابد و از خبرنگاران فعال شهرستان در جلسات علني دعوت كنند، اما تاكنون چنين تصميمي از سوي منتخبين مردم براي دعوت نمايندگان افكار عمومي انجام نشده است.

 

در همین زمینه چندی پیش نصرت اله رمضانی رییس شورای شهر باغملک در گفتگو با خبرنگار ما در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا جلسات شورای شهر باغملک بصورت علنی برگزار نمی شود؟، گفت : به جهت اینکه شهرستان باغملک یک بافت شهری و روستایی دارد و موضوعاتی که در جلسات مطرح می شود با وضعیت مردم ارتباط دارد پس بخاطر اینکه موضع گیری هایی صورت نگیرد و مسائل بصورت خاص بررسی شوند به برگزاری جلسات بصورت علنی نیازی نمی باشد.

 

وی در ادامه با اشاره به اینکه این حق رسانه است که در این جلسات شرکت کند ولی افزود : چون گاها بین خود اعضای شورا موضع گیری هایی صورت می گیرد بنابراین اگر رسانه وارد شود این مسائل و جزییات را به بیرون انتقال می دهد و این بازتاب منفی ایجاد می کند و یا شهروندان برداشت منفی خواهند داشت که شاید این برداشت و بازتاب در شهر بزرگی مثل اهواز بوجود نیاید.

 

حال باید گفت که جلسات مجلس شورای اسلامی با آن سطح از تصمیمات و مصوبات با حضور خبرنگاران و مردم تشکیل می شود، و بازتاب های خود در جامعه را دارد ولی آیا این دلیل کافی است که به زعم شما بازتاب منفی بعضی موضع گیری ها باعث می شود که جلسات شورای شهر باغملک علنی و با حضور رسانه و مردم برگزار نشود؟ آیا برگزار کردن همه جلسات به صورت غیرعلنی قانونی است؟ و…

 

اعضای شورا همانطور که در زمان تبلیغات برای کاندید شدن قول می دادند اکنون نیز باید تصمیمات و نظراتشان در معرض افکار عمومی باشد چراکه مردم و رسانه ها نامحرم نیستند.

 

علی زنگنه عضو شورای شهر باغملک نیز پیش تر در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به اینکه از اهل رسانه انتظارمان این است که مسائل را شفاف و روشن منتقل کنند، گفت : کاملا موافق علنی برگزار شدن جلسات شورای شهر با حضور اهل رسانه هستم چراکه ما واقعا مسئله پوشیده نداریم.

 

به هر حال، خبرنگاران به عنوان نمایندگان افکار عمومی می توانند با حضور خود در جلسات شورا، هم فعالیت ها و دیدگاه های اعضای شورای شهر را به اطلاع مردم برسانند و هم به عنوان ناظر از سوی افکار عمومی به بررسی عملکرد شورای شهر بپردازند. ضمن اینکه اطلاع‌ رساني شفاف به شهروندان باغملکی ضرورتي انكارناپذير است و شوراي شهر باغملک بايد به اين حق شهروندان احترام بگذارد.

 

امیدواریم این مهم نیز در باغملک اجرا شود و از رسانه ها دعوت شود تا در جلسات شورای شهر شرکت کنند زیرا مردم و رسانه ها رکن اصلی جامعه به شمار می روند و بهتر است از نزدیک با کم وکیف کار آشنا شوند.

لینک کوتاه مطلب :

معرفی شهرستان