پایگاه اطلاع رسانی باغملک

کد خبر : 33207

امیری زاده با اشاره به خشکسالی به وجود آمده گفت : پیش بینی برداشت گندم که استان برای ما تعیین کرده 13 هزار تن بود ولی پیش بینی ما تقریبا برداشت ده هزار تن است.

خدارحم امیری زاده رییس جهادکشاورزی باغملک در گفتگو با خبرنگار باغملک نیوز در خصوص میزان سطح کشت گندم در شهرستان اظهار کرد : 22هزار هکتار طرح محوری ما بود که مصوب کردند که از این سطح 9 هزار هکتار آن قابل برداشت است و مابقی از بین رفتند.

 

وی با اشاره به خشکسالی به وجود آمده گفت : پیش بینی برداشت گندم که استان برای ما تعیین کرده 13 هزار تن بود ولی پیش بینی ما تقریبا برداشت ده هزار تن است.

 

امیری زاده افزود : خرید گندم از کشاورزان تضمینی است و هر خریدی غیر از خرید تضمینی ممنوع است. حتی خرید توافقی گندم هم ممنوع است،

 

مدیر جهاد کشاورزی باغملک به خرید قیمت خرید گندم اشاره و اذعان کرد : گندم معمولی 1155 تومان و گندم دوروم 1188 تومان است ، فرق این دو این است که گندم دوروم یک گندم صنعتی است برای مصارف صنعتی مانند ماکارونی، بیسکویت سازی و… به کار می رود.

 

وی در ادامه با بیان اینکه سال گذشته خشکسالی نبود و حدود 18 هزار تن گندم خریدیم، گفت : امسال با توجه به تدابیری که اندیشیده شد و اصول کاشت و برداشت، مبارزه با بیماری ها و تغذیه و.. اگر خشکسالی نبود قطعا بالای 20 هزار تن گندم می خریدیم.

 

امیری زاده یادآور شد : حدود 2 هزار هکتار اراضی گندم هم خسارت تگرگ دیدند.

 

رییس جهادکشاورزی باغملک در پاسخ به سوال خبرنگار ما مبنی بر اینکه آیا این خشکسالی در بحث گندم در باغملک سابقه دار بود، گفت : خشکسالی که چند سال متوالی هست ولی امسال بی سابقه بود. به طوری که منطقه ما را به مناطق، خشک و نیمه خشک رساند.

 

وی ادامه داد : میزان بارندگی ما تا آخر سال 93 حدودا 200 میلی متر بود یعنی جز مناطق خشک محسوب می شدیم مثلا در ماه های دی و بهمن که پر باران ترین ماه های سال هستند ما حدود 58 روز در دی و بهمن بارندگی نداشتیم در سال جدید حدود 150 میلی متر باران بارید که برای کشاورزی خیلی موثر نبود چون محصولات آن ها از بین رفتند و فقط 20 تا 30 میلی متر آن موثر بود.

 

امیری زاده در پایان افزود : زمان برداشت گندم در شهرستان باغملک از نیمه دوم اردیبهشت به مدت یک ماه است و امسال هم با توجه به شرایط پیش آمده کمتر است.

لینک کوتاه مطلب :

معرفی شهرستان