پایگاه اطلاع رسانی باغملک

کد خبر : 33267

وزیر بهداشت با گلایه از برخی پدرخوانده‌های جامعه پزشکی که نظرهای کج‌سلیقه‌ می‌دهند، گفت: در حالی که ما ‏هنوز راه طولانی در حوزه سلامت در پیش داریم و باید عدالت در دسترسی را محقق کنیم و پزشک و متخصص آموزش دهیم و در ‏‌‌نهایت بیمارستان‌های متعددی را بسازیم برخی از همین افراد عنوان می‌کنند هر چه در سلامت هزینه کنیم درست نمی‌شود در حالی که ‏خودشان این وضعیت را درست کردند‎.

سازمان بسیج جامعه پزشکی، سیدحسن هاشمی قاضی‌زاده وزیر بهداشت در مراسمی که به همت دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله در آستانه ‏روز معلم و شهادت استاد مطهری با حضور محمد رئیس‌زاده رئیس بسیج جامعه پزشکی، دکتر اصلانی و اساتید برگزار شد، اظهار ‏داشت: دانشگاه بقیةالله(ع) از دانشگاه‌های موفق علوم پزشکی کشور به حساب می‌آید و امیدوارم در آینده نیز در توسعه اخلاق پزشکی و ‏پژوهش‌ها موفق‌تر شود‎، باید از فارغ التحصیلان دانشگاه بقیه‌الله(عج) در حوزه اخلاق پزشکی کمک بگیریم. ‏

وزیر بهداشت با ابراز امیدواری برای توفیق بیشتر بیمارستان و دانشگاه علوم پزشکی بقیةالله بر هر نوع مساعدت در زمینه ‏آموزش ‏پزشکی افزود: از این ‏قشر که یادگاران دفاع مقدس هستند حمایت می‌کنیم زیرا کشور متعلق به شهدا، خانواده ‏شهدا، ایثارگران و جانبازان است‎.
 

وی با خطاب قرار دادن اساتید این دانشگاه ادامه داد: بعید می‌دانم نسل دیگری بتواند این همه توفیق را در ایران و دنیا شاهد باشد ‏زیرا شما دست پرورده امام راحل هستید و در واقع امروز مردم متوجه شدند که اگر سپاه نبود کشور نیز نبود‎.
 

وزیر بهداشت با تأکید بر تاثیرگذاری حوزه بهداشت و درمان در سفره مردم گفت: امروزه واقعاً مردم مشکلات زیادی دارند که بخشی ‏از آن به تصمیمات مسئولان و بخشی به بداخلاقی‌های جامعه پزشکی بر می‌گردد و این واقعیتی است که مردم از آن رنج می‌برند‎.
 

هاشمی ادامه داد: دسترسی به امکانات برای فقرا محدود است، مثلاً برای ‏‏۱۰ میلیون حاشیه‌نشین شهر‌ها بیمارستان و مراکز درمانی برای وجود ندارد، همچنین آب آنها دچار مشکل است و به ‏فاضلاب درستی ندارند یعنی در مجموع دسترسی آنان به عدالت وجود ندارد‎.
 

وی در مثال‌هایی در این زمینه عنوان کرد: در اطراف شهر تهران ۴۰ شهر کوچک دیگر به وجود آمده است و واقعاً وضعیت ‏بهداشتی مناسبی ندارند، به عنوان مثال در پرند ۷۰۰ هزار نفری که حتی یک تخت بیمارستانی وجود ندارد که به تازگی می‌خواهند یک بخش درمانی خصوصی ‏بسازند یا اینکه در قرچک و ملارد نیز یک تخت بیمارستانی نیست یعنی ما شاهد آن هستیم که در چند شهر با جمعیت ۱.۵ میلیون نفری حتی ‏یک تخت وجود ندارد‎.
 

وزیر بهداشت ادامه داد: در شهر پیشوا که انقلاب از آن‌جا شروع شد و حتی ۱۰۰ هزار اتباع افغانستانی در آن‌جا زندگی می‌کنند یک ‏تخت بیمارستانی وجود ندارد، در ورامین نیز ۳۰ سال قبل با کمک جهاد سازندگی تخت‌های بیمارستانی در‌ آن‌جا دایر کردیم که امروز ‏کاربری آن تغییر کرده است، بنابراین شاهد آن هستیم که در شهرهای حاشیه‌نشین بی‌عدالتی بیشتر است بنابراین باید دولت و مجلس را ‏تشویق کنیم که در حل مشکلات قدم بردارند‎.
 

هاشمی اظهار داشت: نباید فکر کنیم که اگر یک سال اعتباری به حوزه سلامت دادند دیگر همه مشکلات حل می‌شود؛ چند روز ‏پیش معاون وزیر کشور طی جلسه‌ای گزارشی از وضعیت اجتماعی ایران داد و در آن گزارش دو مسئله جالب ‏بود؛ اول این‌که مهم‌ترین عامل امیدواری مردم در کشور حوزه بهداشت، درمان و امنیت بود.‎
 

وی به فساد در برخی جوامع نیز اشاره کرد و افزود: افراد فاسد همیشه بودند از‌‌ همان زمان امام علی‌(ع) این افراد را داشتیم، ‏نمی‌خواهم از خلافکار دفاع کنم ولی تصویری که از یک مدیر و پزشک درست کردیم، صحیح نیست. از آن طرف نیز در ‏تصمیم‌گیری‌های سیاستگذاران رضایت مردم بسیار مهم است، به طوری که رهبر معظم انقلاب در جلسه‌ای با حضور اعضای هیئت ‏دولت به رئیس‌جمهور عنوان کردند اگر صد‌ها و یا هزاران ساعت تبلیغ می‌کردید امکان نداشت چنین رضایتی از موفقیت طرح تحول ‏سلامت نصیبتان شود‎.
 

وزیر بهداشت در ادامه از برخی پدرخوانده‌ها در جامعه پزشکی که نظرهای کج‌سلیقه‌ای می‌دهند گلایه کرد و افزود: در حالی که ما ‏هنوز راه طولانی در حوزه سلامت در پیش داریم و باید عدالت در دسترسی را محقق کنیم و پزشک و متخصص آموزش دهیم و در ‏‌‌نهایت بیمارستان‌های متعددی را بسازیم برخی از همین افراد عنوان می‌کنند هر چه در سلامت هزینه کنیم درست نمی‌شود در حالی که ‏خودشان این وضعیت را درست کردند‎.
 

هاشمی تصریح کرد: به حوزه سلامت باید توجه ویژه‌ای شود زیرا در کشورهای پیشرفته نیز مانند آمریکا و انگلیس حتی اعتبارات ‏نظامی، نفت و گاز آنان نیز تحت شعاع اعتبارات سلامت است به طوری که تغییر رؤسای جمهور آنان در گرو موفقیت در برنامه ‏حوزه سلامت آنان است‎.
 

وی با اشاره به اعتبارات حوزه سلامت که ۱۰ درصد از هدفمندی یارانه‌ها و یک درصد از مالیات بر ارزش افزوده مردم است، ‏افزود: این یک درصد مالیات بر ارزش افزوده که مردم برای حوزه سلامت پرداخت می‌کنند اگر غیر از سلامت بخواهد در جای ‏دیگری هزینه شود به واقع حرام و اشکال دارد‎.
 

وزیر بهداشت به برخی کم‌لطفی‌ها نیز اشاره کرد و افزود: برخی‌ها واقعاً به خاطر محبوبیت‌طلبی کاذب و کف زدن ۴ نفر، به ما کم ‏لطفی کردند در حالی که کارنامه آدمی است که توشه‌ای برای آخرت می‌شود، کسانی بودند اول ما را همراهی کردند ولی بعدا از این ‏همراهی دست کشیدند و حتی آمدند و گفتند تعرفه‌ها باید ۸ برابر شود، انگار وضعیت مردم را درک نمی‌کنند‎.
 

لینک کوتاه مطلب :

معرفی شهرستان