پایگاه اطلاع رسانی باغملک

کد خبر : 53763

باغملک نیوز گزارش می دهد؛

منطقه منگار جولانگاه طراوت و سرسبزی و نقش دلفريبی بر بوم طبيعت است؛ منطقه ای به لحاظ استعداد و آب و هوای خوبی که دارد دارای سطح زیر کشت زیادی از درختان به ویژه «طلای سبز» است.

http://media.mehrnews.com/d/2015/10/05/4/1858627.jpg

به گزارش باغملک نیوز، شهرستان باغملک واقع در شمال شرقی خوزستان و 130 کیلومتری مرکز استان است که دارای 1800 هکتار باغات میوه است که از این مقدار در این منطقه حدود 550 هکتار اراضی گردوکاری دارد که دومین سطح زیر کشت را در بحث درختکاری این منطقه به خود اختصاص داده است.

 

اندکی از باغملک به سمت کوه سر به فلک کشیده منگشت در منطقه صیدون که بروید باغ های گردویی را می بینید که عشایر و روستاییان آن منطقه سالیان سال است عمر خود را برای حفظ و نگهداری و بارور نمودن آنها صرف کرده اند.

 

بخش صیدون یکی از بخش‌های تابعه شهرستان باغملک است؛ صیدون یک شهر زیارتی و سیاحتی است که از مکان های زیبا در این شهر می توان منطقه امام زاده عبدالله (ع) و منگار و سرآسیاب را نام برد.

 http://darbad.persiangig.com/image/new1/001.jpg

منطقه منگار صیدون دارای آب و هوایی ییلاقی است که معمولا دمای هوای آن با دمای هوای مرکز استان اختلاف زیادی دارد و در واقع خیلی خنک تر است و محل مناسبی برای گردشگری مردم استان می باشد .

 

سالیان درازی است که این مناطق به عنوان مرکز اصلی تولید و فروش گردو در شهرستان و استان مطرح بوده و بازارچه های قدیمی فروش گردو و خشکبار آن قدمت زیادی دارد و علاوه بر دارا بودن غرفه های فروش در منطقه امامزاده عبدالله باعث جذب گردشگر داخلی و خارجی به این شهرستان و باغ های گردوی آن شده است.

 

در همین زمینه خدارحم امیری زاده مدیر جهادکشاورزی باغملک اظهار کرد : منطقه منگار در واقع یک بهشت گمشده ای در شهرستان باغملک است که به لحاظ تنوع آب و هوایی بسیار خوبی که دارد گونه های مختلف درختان مثمر را در خود جای می دهد.

 

وی به انواع درختان زیر کشت در این منطقه خوش آب و هوا اشاره کرد و افزود : در این منطقه که هوای معتدلی دارد انواع و اقسام درختان سردسیر از جمله گردو که یکی از درختان اقتصادی در این منطقه می باشد و دارای سطح زیرکشت خوبی است؛ پرورش می یابد.

 

منطقه منگار جولانگاه طراوت و سرسبزی و نقش دلفريبی بر بوم طبيعت است؛ منطقه ای به لحاظ استعداد و آب و هوای خوبی که دارد دارای سطح زیر کشت زیادی از درختان به ویژه «طلای سبز» است.

 

امیری زاده معتقد است که باید این منطقه را به مردم بشناسانیم تا استعداد های آن را کشف کنند و همچنین تصریح کرد : این منطقه اراضی قابل زراعتی ندارد و به لحاظ آب و هوای خوبی که دارد مردمش علاقمند به کشت درختان میوه و به ویژه گردو هستند که البته ما در این منطقه انواع درختان آلو، سیب، انگور و انار هستند که البته بیشترین سطح کشت را گردو پوشش داده است.

 

باغملک دارای 1800 هکتار باغات میوه است که از این مقدار حدود 550 هکتار اراضی گردوکاری دارد و منطقه امامزاده عبدالله و روستاهای اطراف بیش از 400 هکتار سطح زیرکشت گردو را به خود اختصاص داده اند که منطقه منگار یکی از مناطق بسیار مستعد برای کشت آن است.

 

آقای پیش بین رییس اداره آموزش و ترویج جهاد کشاورزی باغملک نیز در این خصوص گفت : گردو یکی از محصولات باغی ارزشمند می باشد که با توجه سابقه طولانی که در منطقه منگار دارد، می توان کشت گردو را در این منطقه افزایش دهیم.

 

رییس اداره آموزش و ترویج جهاد کشاورزی باغملک با اشاره به اینکه در سال های اخیر آگاهی تولیدکنندگان گردو بالا رفته است اذعان کرد : آگاهی تولیدکنندگان گردو مبتنی بر روش های صحیح علمی و جدید همراه با کنترل عوامل محدود کننده محیطی، آفات و بیماری ها می تواند به برداشت و بهره وری بیشتر این محصول کمک کند.

 

همچنین در این زمینه آقای رُخگر که از سال 1380 بعنوان مددکار جهادکشاورزی باغملک در روستای منگار انتخاب شده است گفت : با توجه به سطح زیر کشت و جمعیتی که اینجا زندگی می کنند و درآمدی که برای این خانواده ها دارد ولی این مقدار زمین برای هر خانواده کم است.

 

این باغدار باغملکی به تلاش های جهاد کشاورزی در سالهای اخیر برای توسعه باغداری در منگار اشاره کرد و افزود : انتظار داریم شهرستان باغملک به منطقه منگار توجه بیشتری کند چراکه این منطقه مستعد برای کشت باغات می باشد و زمین های بایر زیادی بخاطر بی آبی بدون استفاده مانده اند.

 

گردو یکی از درختان مخصوص منطقه سردسیر و معتدل است گیاهی تک پایه است این گیاه تا ارتفاع 20 تا 30 متر رشد می کند ریشه این درخت بصورت عمودی تا عمق 3 یا 4 متر در خاک نفوذ می کند و این گیاه خود گرده افشان است و باد نقش مهمی در گرده افشانی آنها ایفا می کند همچنین بعضی درختان گردو در این منطقه عمر بالای 500 سال دارند.

 

مدیر جهادکشاورزی باغملک همچنین خاطرنشان کرد : ما با توجه به اعتباراتی که در اختیار داشتیم اقدام به بهسازی و مرمت کانالهای آبیاری این باغات کرده ایم ولی با توجه به خشکسالی های پی در پی متاسفانه سطح زیرکشت را متوقف کرده و ما به اعتباراتی نیاز داریم که بتوانیم با آبیاری های نوین مانند آبیاری قطره ای این درختان را آبیاری کنیم و سطح زیر کشت را توسعه دهیم.

 

در باغملک فصل گل‌دهی درختان گردو از فروردین ‌ماه آغاز می ‌شود و از اواخر شهریور ماه تا پایان مهرماه هرسال فصل برداشت می‌ باشد که میزان قابل توجهی از این میوه در خوزستان در شهرستان باغملک برداشت می شود.

 

در این خصوص فرشاد محرابی رئیس اداره تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی باغملک بیان کرد : سالانه 2 هزار و 250 تن گردو در شهرستان باغملک تولید می شود و به شهرستان‌ های ایذه، رامهرمز، بهبهان، اهواز و برخی از استان ‌های هم‌جوار ارسال می ‌شود.

 

لازم به ذکر است که شهرستانهای باغملک، ايذه و انديكا از مناطق عمده كشت گردو در استان خوزستان هستند.

لینک کوتاه مطلب :
 1. ماهور از ایذه

  ماشالا به اینهمه نعمت و پتانسیلی که شهرستان باغملک داره،،ان شآلله در راستای پیشرفت شهر مدنظر داشته باشن مردم و مسولین

 2. رمضانی شورای شهر باغملک

  منگار ومنطقه امام زاده عبداله طبیعت بکر وخوش آب و هوا، که بعضی از مردم منطقه قدر آن را نمی دانند وبا داشتن اختلاف عقده خود را روی طبیعت منطقه خالی می کنند وفرصت سرمایه گذاری در منطقه را ازبین می برند.

 3. hossein-kh

  منگار وامامزاده عبدالله مناطق بسیار زیبا ودیدنی هستند که متاسفانه مسئولین شهرستان باغملک هیچ گونه رسیدگی که درشآن این مناطق باشه نمی کنند .درصورتی که اگه این منطقه درشهری مثل اصفهان بود به منطقه ای بسیار زیبابابهترین امکانات بیشترین گردشگر رو جذب منطقه میکرد.

 4. hossein-kh

  امامزاده عبدالله ومنگار مناطق بسیار زیبا وخوش آب وهوا هستند که متاسفانه رسیدگی لازم جهت پیشرفت ومجهز کردن به برخی از امکانات از سوی مسولین نمی شود.

معرفی شهرستان