پایگاه اطلاع رسانی باغملک

کد خبر : 65324

«خیر ببینی مادر…!» همین یک عبارت کافی است تا با خیال راحت برویم دنبال کارمان. دعای مادر همیشه کارگشا است و هرجا در کارمان گره بیفتد باید از مادر بخواهیم برایمان دعا کند تا آن گره باز شود.

خبرگزاری فارس: گره‌گشایی از مشکلات با دعای مادر سادات/ دعای مادر همیشه کارگشاست

فارس: «خیر ببینی مادر…!» همین یک عبارت کافی است تا با خیال راحت برویم دنبال کارمان. دعای مادر همیشه کارگشا است و هرجا در کارمان گره بیفتد باید از مادر بخواهیم برایمان دعا کند تا آن گره باز شود. این مسئله‌ای اثبات شده است که دعای مادر کار گشا است و کسی نیست که از دعای مادرش نتیجه نگرفته باشد.

حال «صحیفه فاطمیه» مجموعه‌ای از دعاهای یک مادر است آن هم مادری که عالم برای او خلق شده است. مادر سادات که پیامبر خاتم(ص) در منزلت او گفت «فاطمه پاره تن من است» و «صحیفه فاطمیه» دعاهای پاره تن ختم رُسُل است تا امت پدرش به آن متمسک شوند و راه خود را باز کنند.

شیعه، «مادر» عالَم را فاطمه(س) دختر نبی مکرّم اسلام(ص) می‌داند. شیعه، دستگیری از مستضعفین و نجات عالَم را وظیفه خود میداند و این هر دو یعنی شیعه وظیفه دارد جایگاه «مادر» را حداقل در میان خود احیا کند. اگر شیعه،‌ مادرش را به یاد بیاورد؛ دسترسی به قله‌های معرفت توحیدی برایش آسان شده و آنگاه می‌تواند به وظیفه‌اش در قبال مستضعفین عالَم نیز جامه عمل بپوشاند.

نمازها و دعاهایی که در این مجموعه گرد آمده، مستند به منابع مهمی است. ادعیه روزانه و توصیه شده برای موقعیت‌های مختلف ماننده روزهای هفته و ایام خاص سال در این کتاب گردآمده است.

در مقدمه این کتاب آمده است: «هرگاه صحبت از دعا به میان می‌آید بیشتر به موضوع اظهار حاجت یا حوائجی خاص به درگاه خداوند به منظور برآورده شدن آنها توجه می‌شود و گویی همین بُعد از دعا برای دعا کننده کفایت می‌کند. اما با نگاهی به متن دعاهای موجود از ائمه اطهار، آنچه به روشنی به آن توجه شده، قرب به پروردگار متعال و دریافت ارزاق معنوی است.

از سویی دغدغه‌های اجتماعی و رسیدگی به مشکلات دیگران نیز از دیگر نکات مهمی‌است که درباره دعا در اقوال ائمه به آن توجه شده است. در این راستا ادعیه و نمازهای حضرت فاطمه زهرا(س) به عنوان منبعی غنی می‌تواند مورد رجوع قرار گیرد. ادبیات ویژه، کم حجم بودن در عین جامعیت و گره‌گشا بودن از ویژگی‌های ممتاز ادعیه این وجود نورانی است. لذا بانوان برای تأمین توجه خود به خداوند در لابه‌لای مشغله‌هایشان و مردان برای تقویت توان اجتماعیشان نیازمند چنین فرهنگ غنی‌ای هستند و این انگیزه اصلی در جمع‌آوری ادعیه و نمازهای حضرت در این مجموعه بوده است.»

این اثر در شش بخش تنظیم شده است. در بخش اول، ادعیه ایام هفته و ماه آورده شده است. در بخش دوم، تعقیبات نمازهای یومیه ذکر شده است. ادعیه در حوائج و ادعیه‌های عمومی در بخش‌های سوم و چهارم آورده شده‌اند. نمازهای حضرت صدیقه طاهره (س) در بخش پنجم بیان شده‌اند. در بخش ششم نیز حدیث شریف کساء آورده شده است. در انتهای کتاب نیز، خطبه فدکیه به عنوان ضمیمه آمده است. متن عربی دعاها و ادعیه در یک صفحه و ترجمه فارسی آنها در صفحه مقابل چاپ شده و منابع هر قسمت نیز در کنار متن عربی بیان شده است.

در این ایام که مصادف است با روزهای شهادت حضرت فاطمه زهرا(س)، با دعاهای مادر سادات گره از مشکلاتمان باز کنیم. کتاب «صحیفه فاطمیه» را نشر قرآن و اهل بیت نبوت منتشر کرده است.

علاقه‌مندان به تهیه این کتاب می‌توانند آن را از فروشگاه مجازی «پاتوق کتاب فردا» خریداری کنند.

لینک کوتاه مطلب :

معرفی شهرستان