پایگاه اطلاع رسانی باغملک

کد خبر : 64938

دولت پس از هیاهوی بسیار درباره ریزگردهای خوزستان اعلام کرده که برای حل مشکل گرد و خاک خوزستان قرار نیست کار ویژه‌ای انجام دهد.

.

http://rahyabnews.com/files/fa/news/1394/12/1/47228_501.jpg

.

رهیاب، معضل گرد و غبار كه چند سالي است آسمان استان‌های غربی كشور و به ویژه استان خوزستان را تيره و تار مي ‌كند و نبود اراده دولتی براي حل این معضل سبب ادامه‌ دار شدن اين مسئله و تحميل خسارت ‌هاي مالي و جاني به شهروندان خوزستانی شده است.

بر همین اساس، چندی پیش بود که احمدرضا لاهیجان زاده، مدیر کل سازمان محیط زیست خوزستان درباره آخرین اقدامات این سازمان برای مهار ریزگردها گفته بود: تا کنون ۱۰ میلیارد تومان به اداره کل منابع طبیعی استان برای کاشت نهال در مناطق مستعد تولید ریزگردها و ۱۹ میلیارد تومان به سازمان جنگل ها و اراضی داده شده است. همچنین حدود ۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان به اداره کل سازمان محیط زیست استان در جهت احیای تالاب ها و تجهیز ایستگاه آلودگی هوا ابلاغ شده است.وی همچنین با بیان اینکه باید بودجه اختصاص داده شده برای مقابله با ریزگردها به طور کامل پرداخت شود، اظهار کرده بود: تاکنون تنها ۱۰ درصد از بودجه مقابله با ریزگردها پرداخت شده است و برای اقدام عملی و موثر باید کاملا این بودجه ابلاغ شود.

اما معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست در جلسه شورای اداری استان گفته بود در خوزستان 340 کانون بحرانی تولید گرد و غبار وجود دارد که امسال اگر تمام شرایط و اعتبارات تامین شود در خوش بینانه ترین حالت به 10 درصد از این کانون ها رسیدگی می شود.

این اما و اگرهای خانم رئیس و دولت تدبیر برای حل معضل ریزگردها در خوزستان آب پاکی بود بر دستان مردم این دیار چراکه گرد و غبار و اصطلاح امروزی ‌تر آن “ریزگرد”، با هر بار آمدن زندگی را در استان سخت و فلج‌ کننده می کند.

این در حالی است که سید حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی در سفر به خوزستان تصریح کرد: “کار ویژه ای برای ریزگردها نداریم”. قاضی زاده هاشمی اذعان کرد که واقعیت این است که در بحث ریزگردها قرار نیست کار ویژه ای انجام دهیم.

این اظهارنظر صریح و ناامید کننده وزیر، در حالی علنی می شود که مردم خوزستان برای حل مشکل این “ایست تنفسی” انتظارشان از دولتی است که خود را تدبیر و امید و صاحب کلید حل مشکلات می داند.

بر این اساس وزیر بهداشت نیز مثل ابتکار آب پاکی را روی دست خوزستانی ها ریخته است و برای همیشه به امید مردم برای حل مشکل ریزگردها تیر خلاص زد.

به همین دلیل مسئولان بالادستی دولت تدبیر در خصوص حل مشکل ریزگردهای خوزستان بعد از پروژه “من نبودم تقصیر دولت قبل بود” حالا به پروژه “ریختن آب پاک” روی آورده اند.

لینک کوتاه مطلب :

معرفی شهرستان