پایگاه اطلاع رسانی باغملک

کد خبر : 66844

پرویز بابادی:

دراین مقاله سعی برآن شده تا آسیب های ورزش بانوان خوزستان از دیدگاه های مختلف موردبررسی قرارگیرد.

 آسیب‌شناسی ورزش بانوان خوزستانبی شک پرداختن به ورزش و فعالیت های جسمانی برای هر فردی امری ضروری‌ست اما اهمیت آن برای بانوان باتوجه به نقش های مهمی که در جامعه دارند از جمله نقش مادری و شرایط خاصی که نسبت به آقایان طی می کنند از جمله باروری، دوچندان است. با این وجود، این بخش از   جامعه   به نسبت آقایان برای پرداختن به فعالیت های ورزشی، امکانات بسیار محدودتری دارند. عدم بودجه مشخص، عدم رغبت و تمایل اسپانسرها، مشکلات فرهنگی، سوءمدیریت و … نیز از دیگر موانع توسعه ورزش بانوان است .در استان خوزستان نیز طی چند سال گذشته ورزش بانوان افت محسوسی داشته است و اگرچه در یک سال اخیر تاحدودی موفقیت هایی حاصل شده است اما بازهم این بخش نیاز به کار بیشتر و جدی تری دار با توجه به نقش مهم زن در جامعه و لزوم تندرستی او برای تربیت فرزندان و حضور موفق در جامعه، می توان گفت: زمانی که یک زن سالم داشته باشیم، در واقع یک جامعه سالم خواهیم داشت؛ نیمی از جمعیت استان را بانوان تشکیل می‌دهند و می‌توان گفت نیمی دیگر هم توسط همین بانوان تربیت می‌شوند، پس نقش یک زن بسیار با اهمیت است و یک زن باید از نظر جسمانی سالم باشدتا بتواند خیلی راحت‌تر نقش خود را در جامعه و زندگی ایفا کند .

ورزش بانوان زیر سایه ورزش آقایان

خانم‌هایی هستند که هم در خانه و هم بیرون از خانه مسوولیت دارند و این مستلزم این است که برنامه‌ریزی‌هایی در حوزه بانوان در خصوص ورزش آن‌ها صورت گیرد ظاهرامرنشان می دهد که بعضی از مسولین به دنبال این هستند که بتوانندگامی دراین راستا بردارند، ولی واقعا نیاز به تحقق برخی زیرساخت‌ها است که در این زمینه توجه بیشتر وزارت ورزش و جوانان و باشگاه‌ها نیاز است اما متاسفانه ورزش بانوان زیر سایه ورزش آقایان قرار دارد که این یکی از مشکلات ما است. حتی پیگیر این موضوع هم شده‌ایم ولی باید گفت که زیرساخت‌ها برای بخش بانوان ضعیف است .در برخی از رشته در حوزه بانوان خوب کار می‌شود و شاهد نتیجه آن هم بوده‌ایم ولی در رشته‌هایی به دلیل ضعف امکانات و تجهیزات، موفق کار نکرده‌ایم و همین باعث شده است که بانوان بی‌انگیزه شوند. در بعضی از هیات‌ها نیز بخش بانوان در اولویت بعدی رییس هیات قرار دارد .

سلیقگی عمل کردن مدیران برای ورزش بانوان  

با تاکید بر لزوم حمایت ارگان‌ها و شرکت‌‌های موجود در استان مانند شرکت فولاد،نفت ،حفاری و…..از ورزش بانوان، گفت:‌ شرکت‌ها و ارگان‌ها باید از ورزش بانوان حمایت کنند و البته ما پیگیر هم بوده‌ایم ولی زمانی که بحث ورزش بانوان می‌شود، مدیران ما سلیقگی عمل می‌کنند و باید دید که مسوول مربوط دیدگاهش نسبت به ورزش بانوان مثبت است یااصولاورزش بانوان راقبول نداشته باشد.

عدم ورود اسپانسرها،از مهمترین مشکلات ورزش بانوان 

 یکی از مشکلات مهم ما در ورزش بانوان، عدم ورود اسپانسرها است؛ در این راستا  صدا وسیما هم تاثیرگذار است و به طور مثال وقتی یک رشته اسپانسر پیدا می‌کند و بعد هم از صدا و سیما می‌خواهد که برای تمایل بیشتر آن اسپانسر اقدام به پخش آن مسابقات کند، صدا و سیما نیز مبلغی را مطالبه می‌کند که همین‌ کار باعث می‌شود اسپانسر از ورود به ورزش بانوان پشیمان شود .شهرداری برای بخش آقایان خوب پول می‌دهد ولی متاسفانه دربخش بانوان برنامه خاصی ندارد و به بخش بانوان به خوبی ورود پیدا نمی‌کند. ما بانوانی داریم که می‌توانند ملی‌پوش شوند ولی با توجه به این‌که در این‌جا تیمی نداریم، برای فعالیت به استان‌های دیگر می‌روند. به هر حال بازیکن نیاز دارد که با او قرارداد بسته شود. ورزش بانوان به ورود اسپانسرها و حمایت و همکاری رسانه‌ها در جهت رشد و پیشرفت، نیازمند است .مسوول گروه ورزش بانوان اداره‌کل ورزش و جوانان خوزستان با بیان این‌که هیچ اعتباری برای ورزش بانوان در نظر گرفته نمی‌شود، عنوان‌ کرد: حتی نواب‌رییسان بانوان ما در هیات‌ها، حق امضا ندارند و نمی‌توانند پولی جداگانه برای حوزه فعالیتی خود داشته باشند. نباید نگاه به ورزش بانوان این باشد و ورزش استان فقط به فلان رشته منوط شود. در واقع ما محدود شده‌ایم؛ چرا که نگاه‌ها به این صورت است.مدال‌آوری بانوان استان در مسابقات کشوری، آسیایی و جهانی نیز نسبت به قبل کمی افزایش پیدا کرده است و مدال‌های ما در سال 93 نسبت به سال 94 از شش مدال به 11 مدال رسید .وی با تاکید بر توانایی بانوان استان برای کسب مدال‌های کشوری، آسیایی و جهانی، ادامه‌داد: استان خوزستان ظرفیت و پتانسیل دارد و قطعا می‌توانیم نتیجه بهتری را کسب کنیم. مدیران قبلی به ورزش بانوان خوزستان نگاهی نداشتند ولی کیانی‌زاده با نگاه خود به ورزش بانوان و تلاش‌هایی که داشته، باعث شده است که فعالیت ما بیشتر شود و همه نیز باید تلاش کنیم و دلسرد نشویم   استان‌های دیگر برای ورزش بانوان سرمایه‌گذاری می‌کنند و وقت می‌گذارند، در حالی که در استان ما سرمایه‌گذاری لازم صورت نگرفته است. برای سال 95 هم آن‌چه که نقطه امید ورزش و جوانان خوزستان است، اجرایی شدن ماده 53 است که خوشبختانه با حمایت‌های استاندار خوزستان و تلاش‌ها و پیگیری‌های مدیرکل ورزش و جوانان خوزستان، امیدواریم بخشی از این اعتبار برای ورزش بانوان خوزستان صرف شود تا بتوانیم امکانات و تجهیزات اولیه را فراهم کنیم تا در نهایت ورزش کامل‌تری در این حوزه داشته باشیم . چه درسطح قهرمانی وچه درسطح همگانی.

ورزش بانوان نیازمند افراد متخصص                                          

برای آغاز کار در بخش ورزش بانوان در مرحله نخست نیاز به نیروی انسانی لازم و کارشناس ورزشی داریم؛ در واقع کسی را می‌خواهیم که برای ورزش دل بسوزاند و به زنان جامعه به شکلی نگاه کند که به اعضای خانواده خود نگاه می‌کند .وی یکی از ضعف‌های موجود در ورزش بانوان را سوء مدیریت است : در زمینه ورزش بانوان، اشخاصی که می‌خواهند با سلامت روح و جسم مردم کار کنند، باید اهل آن باشند. در مرحله نخست سواد کلاسیک معنایی ندارد و فرد باید سواد اجتماعی داشته باشد و عاشق کار خود باشد و برای آن وقت و جان بگذارد، چرا که بعد هم می‌تواند به دنبال دانش آن برود اگر کسی وارد ورزش شده، با توجه به حملات کاری‌ای که به سوی او شده است، برای این‌که از این حملات در امان بماند، به فکر حفظ خود بوده است؛ در این شرایط هم فرد نمی‌تواند برای کار خود برنامه‌ریزی داشته باشد و درصدی از توان خود را از دست می‌دهد .قهرمانان دو و میدانی جهان از کشور آفریقا هستند، در حالی که این کشور وضعیت اقتصادی خوبی ندارد و می‌خواهم بگویم در همین حاشیه‌های شهر اهواز هم به همین صورت است، پس باید فرد متخصص کار پیدا شود و بعد هم زیرساخت‌ها فراهم شود و بعد شاهد باشیم که چقدر ورزشکار از همین حاشیه‌های شهر اهواز معرفی خواهند شد ضعف ورزش بانوان در سوء مدیریت و زیرساخت‌ها است و سوالی که اینجا مطرح می‌شود این است که نقش آموزش و پرورش چیست؟ در باشگاه ملی‌حفاری و در همین فوتسال بانوان که سال‌ها است موفق عمل می‌کنیم، کارمان را در ابتدا از لیگ‌های پایین شروع کردیم و کم‌کم به لیگ برتر رسیدیم و سه سال قهرمان این لیگ شدیم؛ پس باید مدیریت وجود داشته باشد تا حتی بتوان با پول کم هم یک تیم را قهرمان کرد .ما حتی توانستیم سرمربی فوتسال بانوان ملی‌حفاری را به تیم‌ملی بفرستیم و تیم‌ملی هم در آسیا به قهرمانی رسید. پس زمینه برای کار وجود دارد و باید جاده هموار شود و فرمان را دست راننده آن سپرد. همین امسال هم تیم فوتسال بانوان ما در حالی در رده دوم قرار دارد که می‌توانست در جایگاه نخست باشد ولی دخالت در امور باعث شد که ما امسال به قهرمانی نرسیم. همین دخالت‌ در امور نیز باعث می‌شود که بی‌علاقه و کم‌انگیزه شویم.آنهم از طریق مسولین غیرورزشی استان.

لزوم حضور متولی بااختیارات درورزش بانوان

اشکال ورزش بانوان خوزستان و ایران این است که متولی‌ای که دستش باز باشد، وجود ندارد. به هر حال اختیارات و ابزار باید باشد و بعد هم مسوول باید دستورالعمل داشته باشد و باشگاه‌ها را موظف کند که این مقدار بودجه را صرف ورزش بانوان کنند . ورود استاندار برای ملزم‌کردن دستگاه‌ها جهت فعالیت در بخش بانوان در اینجا ضرورت دارد.

ورود آموزش وپرورش ،شهرداری ورسانه به ورزش بانوان 

نقش زن در احیای زندگی چیزی است که نمی‌توان منکر آن شد، پس باید آموزش و پرورش، باشگاه‌ها، شرکت‌ها و ارگان‌ها جهت رشد و پیشرفت ورزش بانوان همکاری کنند. خوزستان نان ‌دانی کشور است و باید بودجه ورزش به درستی تنظیم، هزینه و سرمایه‌گذاری شود و باید به سرعت از سوی بالاترین مقام مسوول استان از باشگاه‌هایی که بودجه ورزشی دارند، خواسته شود که دور هم جمع شوند و برنامه ورزشی‌شان را برای حمایت از ورزش بانوان ارائه دهند و بعد هم در پایان سال از آن‌ها خواست گزارشی ارائه دهند که مشخص شود چند درصد از برنامه‌های خود را عملی کرده‌اند. پس ارگان‌ها و سازمان‌ها باید موظف به فعالیت در بخش ورزش بانوان شوند و به نظرم برخی مسایل باید به زور تحمیل شوند. ما اگر بخواهیم می‌توانیم در ورزش بانوان کار کنیم.شهرداری هم نقش بسیار زیادی در احیای ورزش بانوان دارد و با توانایی‌هایی که از شهردار اهواز سراغ داریم، می‌توانیم در این بخش از کمک‌های او نیز بهره‌مند شویم. سوال من این است که آیا بانوان ما به اندازه یک تیم فوتبال آقایان هم اهمیت ندارند و چرا نباید در تمام شهرستان‌ها یکی دو سالن ورزشی مختص بانوان ساخته شود؟ ورزش بانوان بسیار ارزش دارد. شرکت‌هایی مانند فولاد، ملی‌حفاری و مناطق‌نفت‌خیزجنوب، شهرداری‌ها و آموزش و پرورش هم می‌توانند برای بخش بانوان هزینه کنند و باید از آن‌ها خواست برنامه خود را برای سالهای آینده جهت فعالیت در ورزش بانوان، ارائه دهند بحث سلیقگی عمل کردن مدیران مطرح نیست، در واقع بحث نگاه‌ها مطرح است و هر چه عملکرد باشد همان هم انعکاس پیدا می کند. مدیران اهمیت نمی‌دهند و باید از آن ها خواست تا پاسخگو باشند. اگر در همین حواشی شهر اهواز سالن های ورزشی ساخته شود، ببینید که چقدر ورزشکار از آن معرفی می‌شود. پس باید برای ورزش بانوان ارزش قائل باشیم و بعد هم با یکی دو میلیارد تومان هزینه، ببینید چه تحولی در ورزش استان به وجود خواهد آمد. وجود زمینه لازم برای رشد ورزش بانوان بسیار مهم است و خانم‌ها نیاز به ورزش دارند. برخی مسوولان استان می‌توانند به ورزش بانوان اهمیت دهند ولی با توجه به جنگ و دعواهایی که برای مسوولیت‌ها دارند، از این بخش غافل مانده‌اند . ورزش بانوان نیازمند یک خط ‌شکن  است در استان یک خط شکن نداریم و فقط باید آدم اهل آن باشد و حرکت کند. ما می‌توانیم با کمک مردم ومسوولین ورزش همگانی وقهرمانی راپی ریزی کنیم ولازمه وادامه آن فقط زحمت می‌خواهد و باید برای آن وقت گذاشت و برای رسیدن به موفقیت باید از یکسری چیزها گذشت تا چیزهای دیگری نصیب‌مان شود. راه چاره هم این است که مسوولان مربوط وارد کار شوند و در واقع اکنون اراده در مسوولان وجود ندارد و باید بخواهیم تا این اراده در آن‌ها به وجود آید تا در نهایت نیز حرکت صورت بگیرد. اگر کودکان، امروز ساخته نشوند، آینده ما با کرام الکاتبین است. بحث ساختن افراد است و ما می‌خواهیم با ورزش، این افراد را تربیت کنیم. آمادگی وجود دارد اما یک سری افراد ناخواسته خیانت می‌کنند که باید به زنجیره وصل شوند و ما باید این‌قدر پیگیر کارهای مربوط به ورزش بانوان باشیم تا در نهایت مسوول مربوط اقدام به همکاری کند . آموزش و پرورش در ورزش بانوان فعالیت نمی‌کند در حالی که پایه کار ما برای ورزش بانوان، آموزش و پرورش است؛ بخشی که ورزش قهرمانی و همگانی ما از آن‌جا شروع می‌شود. ما باید بدانیم مشکل آموزش و پرورش برای عدم ورود به ورزش بانوان چیست ؟ چرا رسانه‌ها نیز آن‌طور که باید به ورزش بانوان ورود نمی‌کنند؟ و این انتظار از صدا و سیما و دیگر رسانه‌های مکتوب و شنیداری هم وجود دارد. شهرداری‌ها هم باید وارد کار شوند. شهرداری‌های استان‌های دیگر، چندین تیم در لیگ‌های مختلف دارند ولی شهرداری ما به این صورت کار نمی‌کند باتوجه به بودجه خوبی که دراختیاردارد،البته لازم بذکراست که مسوول ورزش شهرداری کلانشهراهوازهیچ گونه تخصصی درورزش ندارد وانتظاری هم نمیرود؟ برخی از مسوولان هم هستند که دوست دارند مطرح شوند و باید از آن‌ها خواست تا پای کار بیایند و در واقع آگاهی نسبت به ورزش بانوان برای آن‌ها ایجاد و باید این اطلاعات به آن‌ها داده شود. باید چند جشنواره ورزشی بانوان برگزار شود تا ضمن شناساندن ورزش بانوان، استعدادیابی نیز صورت گیرد  باید چهارچوب کار مشخص شود و به نظر من اقدام مهم این است که آقای استاندار که خود فردی ورزش دوست و توانمند است، وارد کار شود و جلسه‌ای برای احیای ورزش بانوان استان تشکیل شود و از کسانی که از این استان درآمد دارند، بخواهد زکات درآمد خود را بدهند و باید به جدیت با این افراد صحبت شود. متولیان ورزش در اداره‌کل ورزش استان نیز باید چند رشته را انتخاب کنند تا استاندار از مسوولان بخواهد که اعلام کنند در کدام رشته می‌توانند سرمایه گذاری و فعالیت کنند. همانطور هم که گفتم، مرحله بعد تشکیل یک تیم استعدادیاب است که باید به مدارس بفرستیم و بعد هم افراد را به سمت هیات‌ها فرستاده تا در آن‌جا پرورش پیدا کنند تا در نهایت ورزش بانوان خوزستان به جایگاه اصلی خودش برسد. چرا این ورزش باید هرز برود؟ نباید دلسرد شویم و نیاز به یکسری پیگیری‌های مداوم است تا بتوانیم به نتیجه ‎ دلخواهمان درخوزستان از نظر استعداد ورزشی، پتانسیل و سرمایه‌گذاری دست پیدا کنیم. ما در استان، مدیران آشنا به ورزش هم داریم و باید یک جلسه همگانی تشکیل شود و مدیران و همچنین آموزش و پرورش، موظف شوند که ورزش بانوان در خوزستان راه بیافتد و اگر هم نمی‌توانند در این بخش سرمایه‌گذاری کنند باید دلیل عدم ورود خود را بگویند. به هر حال باید این را هم بپذیریم که کار در ورزش بانوان، نیروی انسانی متخصص را می‌خواهد و اگر کشتی ایران اکنون موفق است به این دلیل است که نیروی کاربلد آن وجود دارد. پس باید کسانی را بیاوریم که در سطح بالایی قرار دارند و بتوانند کار کنند. بدین معنی که در بخش بانوان باید بتوانیم از تجارب آقایان هم استفاده کنیم و این تجارب را به بانوان انتقال دهیم تا در نهایت موفقیت حاصل شود. پس متولیان ورزش استان باید افراد کاردان، کارشناس و عاشق را پیدا کنند و بر کار هم نظارت داشته باشند .

عدم آگاهی جامعه نسبت به ورزش

یکی از مشکلات خیلی بزرگ ما علاوه بر مشکلات زیرساختی، عدم آگاهی خانواده‌ها نسبت به ورزش است، بیشتر به بخش‌های مدیریتی پرداخته می‌شود و نگاه جداگانه‌ای به بخش سلامت افراد جامعه وجود ندارد و متاسفانه به خاطر گسستگی‌ای که بین جامعه و دانشگاه وجود دارد، نتایج تعمیم پیدا نمی‌کند و مردم آگاه نمی‌شوند. شاید بخشی از این موضوع نیز به رسانه‌ها برگردد. به هر حال متاسفانه آگاهی به ورزش به اندازه کافی نیست و دستاوردهایی که وجود دارد هم اطلاع‌رسانی نمی شود.  ورزش برای یک خانم در جامعه ما حیاتی است، در حالی که در بخش بانوان تفاوت‌هایی با بخش آقایان وجود دارد. دوره‌های مختلفی نیز در قالب سمینارها و جشنواره‌ها برگزار می شود ولی این دوره‌ها کافی نیست. یک خانم در زندگی، دوران مختلفی از جمله دوران بارداری را تجربه می‌کند و همه این‌ها باعث می‌شود که نیاز بانوان به ورزش مهم‌تر جلوه پیدا کند. در این راستا این سوال هم پیش می‌آید که مردم ما چقدر نسبت به ورزش آگاهی دارند و آیا بستر لازم هم جهت فعالیت ورزشی آن‌ها فراهم شده است؟ در جامعه ما حتی آقایان هم نمی‌دانند که برای ورزش به کجاها می‌توانند مراجعه کنند یا این‌که نمی‌دانند در چه سطحی از تندرستی قراردارندمورد بعدی که باید مورد توجه قرار گیرد، سالن‌های ورزشی و باشگاه‌ها هستند که در واقع باید ساماندهی شوند تا مردم ما به سوی این مراکز ارجاع داده شوند. متاسفانه بخش‌ بهداشت و درمان ما نیز به ورزش به عنوان چیزی که می تواند جایگزین باشد، نگاه نمی‌کند. ما معتقدیم که می‌توانیم با ورزش از بیماری‌هایی از جمله دیابت پیشگیری کنیم ولی متاسفانه حوزه بهداشت و درمان این همکاری را با اداره‌کل ورزش و جوانان و دانشگاه ندارد. ما نیاز به متخصصین ورزشی داریم، در حالی که تعداد مراکز تخصصی ما بسیار کم است  ما مدیران ورزشی داریم که در واقع ورزشی نیستند و به سختی می توان آن ها را قانع کرد و یکی از مشکلات هم این است که این افراد تخصص و آگاهی ندارند. همیشه وقتی به مسایل بانوان می رسیم، موضوعات حاشیه ای مطرح می شوند و همین ها باعث می شود که مسوولان هم پا پیش نگذارند. تجربه ثابت کرده است در بخش بانوان به هر رشته ای که بها داده شود، خانم ها موفق شده اند که خود را نشان دهند اما آن قدر ورزش بانوان زیر سایه ورزش آقایان است که حتی در این بخش برای مسایل ساده و پا پیش افتاده نیز با مشکل مواجه هستند برخی مشکلات هم انسانی است و از بالا باید برای آن راه حل هایی پیدا کرد و باید تغییرات بنیادی صورت بگیرد. امکانات وجود دارد ولی اراده وجود ندارد. اکنون ما علاوه بر پرداختن به ورزش قهرمانی در حوزه ورزش بانوان، نیاز به کار در ورزش همگانی هم داریم. ما مشکلات اساسی داریم که بخشی از آن به مدیران ناآگاه ما بر می گردد، ضمن این که فرهنگ لازم نیز وجود ندارد .

اهمیت تبلیغات در جهت فرهنگ سازی ورزش بانوان

باتوجه به این که ورزش بانوان دیده نمی شود، رسانه ای هم نمی شود و اسپانسرها هم کمتر به سمت ورزش بانوان می آیند. ورزش، امکانات زیادی نمی خواهد ولی باید فرهنگ ورزش کردن چه در بانوان و چه در آقایان به وجود آید. جامعه کنونی ما قابل مقایسه با قبل نیست، بحث تبلیغات مطرح است و باید برای ورزش بانوان آن قدر تبلیغ کنیم که در ناخودآگاه مردم وارد شود که برای زندگی خود باید ورزش کنند. متاسفانه این ها مسایلی است که باید به آن ها پرداخته شود. البته مشکلات اقتصادی باعث شده است که مردم کمتر برای این بخش وقت بگذارند. به نظرم در جهت فرهنگ سازی باید تبلیغات هم صورت بگیرد. می گویند نمی توانیم برای ورزش بانوان هزینه کنیم . پرداختن به بحث قهرمانی خوب است و همین موضوع جوانان مان را مشتاق می کند تا به سمت ورزش بیایند ولی ما که نمی خواهیم همه را قهرمان کنیم، پس باید آگاه سازی در جهت همگانی کردن ورزش نیز صورت بگیرد. باید برای سلامتی مردم تلاش کرد و این، تلاش کلی از سوی مسوولان استان را می طلبد .   ما در استانی زندگی می کنیم که دارای قومیت ها و فرهنگ های مختلف است و باید با هر کدام از این قومیت ها و فرهنگ ها با یک نگاه فرهنگی خاص رفتار کرد و باید کارشناس و متخصص خاص آن هم وجود داشته باشد. به هر حال نیاز به کار و زمان است و راه کارها نیز باید گفته شود تا ورزش در کل جامعه بسط داده شود. باید به مسوولان تلقین شود که به واسطه ورزش خیلی از مسایل را می توانندبه جامعه آموزش دهند.

درپایان به نتیجه میرسیم که باتوجه به امکانات وسیع،سرمایه زیاد،وجودشرکتهای عظیم دراستان وبالاترازهمه اشتیاق خانواده ها خصوصا خانمها برای ورزش کردن متاسفانه مسوولین سیاسی استان ،نه تنها تخصصی دراین خصوص ندارندوازطرفی اکثرا سیاسی هستند،ظاهرا اعتقادی به ورزش بانوان ندارند.وتازمانی که وضع به همین منوال باشدهیچ انتظاری درجهت پیشرفت ورزش بانوان دراستان خوزستان نخواهیم داشت.به امید آن روزی که شاهد تحول درمدیریت ورزش استان وازطرفی تغییرنگرش مدیران درتمام سطوح بوده تا شاهد شکوه فایی وبه حق ورزش استان چه درسطح قهرمانی وچه درسطح همگانی راشاهد باشیم.

پرویز بابادی/ دانشجوی دکتری جامعه شناسی ورزش

لینک کوتاه مطلب :

معرفی شهرستان