پایگاه اطلاع رسانی باغملک

کد خبر : 66868

داشتن هدف و حس مفید بودن باعث شادابی و سرزندگی می شود.

بابک نایینی روان شناس در گفتگو با خبرنگار گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره دلایل بی حوصلگی گفت: معمولا  اغلب بی حوصلگی ها حاصل نداشتن انگیزه است. افرادی که نشاط کافی ندارند و احساس می کنند هیچ چیزی خوشحالشان نمی کند  یا روند فعالیت هایشان کند شده است، کسل و بی حوصله می شوند.
وی افزود: نداشتن هدف و سرکوب شدن علایق و خواسته ها نیز از دیگر دلایل رکود و بی حالی افراد است. زمانی که احساس می کنیم در زندگی پیشرفت نمی کنیم و به آرزوهایمان نمی رسیم به طبع شادابی روحی خود را نیز از دست می دهیم.
نایینی در ادامه گفت: برای رفع این حالت گاهی لازم است تغییری در زندگی مان ایجاد کنیم. این تغییرات لزوما نباید اساسی و بنیادین باشند. تغییرات مفید همیشه خوب است هرچند کوچک و جزئی باشد؛ مثل تنوع دادن به فعالیت های روزانه، یک سفر چند روزه یا انجام کاری که مدت ها بود دوست داشتیم آن را انجام دهیم.
این کارشناس بیان کرد: از روشهای دیگر رهایی از رخوت ، تعیین هدف در زندگی است . زمانی که ما اهدافی برای خودمان تعیین کنیم  قاعدتا برای  رسیدن به آن تلاش خواهیم کرد و این تلاش مداوم باعث سرزندگی ما خواهد شد.
نایینی تصریح کرد: برای داشتن شادابی و نشاط درونی بهتر است حس  مفید بودن را در خود افزایش دهیم  برای این کار میتوانیم با عضویت در کمپین هایی با اهداف بشردوستانه یا شرکت در  مراسم های خیریه ، این احساس را در خودمان تقویت کنیم.
وی در پایان گفت: برای رفع اینگونه اختلال ها باید از ذهن و درون خودمان آغاز کنیم و سعی کنیم منشا تنش ها را شناسایی کرده و آن را از بین ببریم.
لینک کوتاه مطلب :

معرفی شهرستان