پایگاه اطلاع رسانی باغملک

کد خبر : 68321

نماینده دادستان باغملک در شورای مبارزه با مواد مخدر:

فتحی مقدم گفت: در سال گذشته در راستای مبارزه با مواد مخدر نسبت به سال‌های قبل افزایش عملکرد داشتیم.

به گزارش باغملک نیوز مهران فتحی نماینده دادستان عمومی و انقلاب شهرستان باغملک در شورای مبارزه با مواد مخدر در در همایش مبارزه با مواد مخدر با گرامی داشت این هفته  گفت : متأسفانه جوانان که نیروی مولد و پشتوانه توسعه آینده به شمار می‌آیند، جزو اولین قربانیان سوداگری مرگبارمواد مخدر هستند و کشور ما به واسطه همجواری با کشوری که اصلی‌ترین منشأ کشت و تولید و به تبع آن فعالیت مجرمان جرایم سازمان یافته و فرامرزی است، در معرض بیشترین خسارات انسانی و عواقب مخرب ناشی از قاچاق و اعتیاد قرار دارد.

وی عنوان کرد : تمرکز بر روی پیشگیری، رفع آسیب‌ها، تشدید مقابله با جرایم مواد مخدر و ضربه زدن به بنیان‌های مالی قاچاقچیان مواد مخدر مهم‌ترین راهکار برخورد با این جرایم است که در همین راستا قانون مبارزه با مواد مخدر و اسناد بالادستی بر پیشگیری از جرایم مواد مخدر تأکید دارد.

فتحی مقدم با اشاره به اینکه در راستای توسعه مبارزه با مواد مخدر، طرح‌های مبارزه با خرده‌فروشان و عمده‌فروشان مواد در شهرستان باغملک اجرا و تشدید می‌شود بیان کرد: تلاش‌های انجام شده توسط اعضای کمیته حقوقی و قضایی شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر و کمیته قضایی و انتظامی در سال گذشته مناسب بوده و توانسته‌اند عملکردی مناسب داشته باشند.

این کارشناس حقوقی اذعان کرد : خوشبختانه در سال گذشته تمامی شاخص‌های عملکرد از جمله میزان دستگیری‌ها، میزان کشفیات و سایر اقدامات در راستای مبارزه با مواد مخدر حاکی از افزایش عملکردها نسبت به سال‌های قبل دارد.

وی افزود : بیشترین تلاش‌ها بایستی بر این باشد تا با هماهنگی‌های اطلاعاتی مابین مجموعه‌های دخیل و با همفکری و تجزیه و تحلیل داده‌ها مبارزات جدی و اثر بخش‌تر از گذشته در عرصه قاچاقچیان و توزیع کنندگان داشته باشیم.

نماینده دادستان باغملک در شورای مبارزه با مواد مخدر ادامه داد : کیفی‌سازی امر تحقیقات همراه با دقت و اتقان تحقیقات پرونده و طرح‌های گسترده مبارزه با خرده‌فروشان و عمده‌فروشان مواد مخدر و برخی از برنامه‌ها که در امر مبارزه با مواد مخدر مثمر ثمر خواهد بود، از برنامه‌های کاری است که با جدیت دنبال می‌شود.

این مدرس دانشگاه به ضرورت همکاری همه دستگاه ها اشاره کرد و گفت : در حوزه معتادان همه دستگاه‌ها باید همکاری کنند و این کاری نیست که تنها پلیس و دستگاه قضایی آن را به سرانجام برسانند بلکه سازمان بهزیستی، وزارت بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی، ستاد مبارزه با مواد مخدر، شهرداری‌ها و سایر دستگاه‌های اجرایی باید در این زمینه همکاری کنند.

مهران فتحی مقدم بیان داشت : مهم‌تر از لزوم همکاری و هماهنگی میان دستگاه‌های مرتبط با موضوع، اتخاذ سیاستی است که معتادان به چرخه قبلی بازنگردند، زیرا در حال حاضر، چرخه اعتیاد به نحوی است که معتاد پس از درمان دوباره به چرخه قبلی باز می‌گردد امروزه اقدامات خوبی در جمع‌آوری معتادان در سطح شهرستان انجام شده که قابل تقدیر است؛ اما این ایراد را دارد که ممکن است دوباره این چرخه تکرار شود.

وی در پایان گفت : قاچاقچیان مواد مخدر برای فرار از ضبط، اموال و دارایی‌های خود را به نام اشخاص دیگری ثبت می‌کنند، شناسایی اموال متهمان و ردیابی وجوه ناشی از مواد مخدر مهم‌ترین ضربه به عقبه این تجارت محسوب می‌شود.

لینک کوتاه مطلب :

معرفی شهرستان