پایگاه اطلاع رسانی باغملک

کد خبر : 78777

کارشناس شهرسازی:

حمید نورانی بیان کرد:مدیریت شهری در چند سال اخیر در شهرستان باغملک تخصص کافی نداشت چرا که اگر تخصص کافی را داشته باشد بهتر می توان مشکلات آن زمینه را شناسایی و برطرف کرد و مدیریت شهری در باغملک به طور میانگین ۷۰ درصد غیر تخصصی بود .

به گزارش باغملک نیوز حمید نورانی کارشناس شهرسازی با حضور در دفتر باغملک نیوز به بررسی برخی از مسائل شهر باغملک پرداخت.

 

وی با بیان اینکه توسعه شهری شهر باغملک به صورت افقی بود گفت: اگر دهه های مختلف را طی این سه دهه بررسی کنیم توسعه باغملک به صورت خطی بوده، به طوری که مردم این شهر قبلا به کشاورزی می پرداختند و تمایل داشتند در کنار کشاورزی سکونت داشته باشند و با گسترش شهر نیاز مردم هم گسترش پیدا کرد به طوری که خیلی ها تمایل به تردد با وسیله نقلیه شخصی در سطح شهر هستند.

 

باغملک از نظر حمل و نقل عمومی یک شهر فقیر است


نورانی عنوان کرد: مهم ترین بخش در حوزه حمل و نقل برای برطرف کردن معضل ترافیک استفاده از حمل و نقل عمومی است ولی باغملک از نظر حمل و نقل عمومی یک شهر فقیر است چون برای حمل و نقل عمومی تنها از تاکسی های شهری آن هم در یک ایستگاه یا دو تا بیشتر استفاده نمی شود و اگربا نگاهی گذرا می بینیم که اکثر ماشین ها تک سر نشین هستند و همین امر در هسته مرکزی شهر باعث بی نظمی و آشفتگی و ترافیک می شود .


وی تجمع مراکز تجاری در وسط شهر را یکی از علل ترافیک در مرکز شهر دانست و تصریح کرد: در مرکز شهر محدودیت مکانی داریم و  تنها راه حل برای برطرف کردن مشکل ترافیک در شهر باغملک این است که مراکز تجاری را از سمت هسته مرکزی شهر دور کنیم .


این کارشناس شهرسازی بیان کرد : آینده حمل و نقل باغملک با این روندی که دارد به مشکل بر می خورد و باید تدابیری اندیشیده شود و با توجه به اینکه در باغملک دسترسی به خدمات خیلی راحت است می توان حمل و نقل عمومی فرهنگ سازی کرد.


وی عنوان کرد: مردم باید از این موضوع آگاه شوند که شهرداری در مرکز شهر برای ایجاد پارکینگ و… زمین ندارد و مالکیت ها در باغملک شخصی هستند البته با ایجاد تقاطع و چهارراه جدید در شهرستان باغملک می توان مشکل ترافیک را کم کرد .


مهم ترین راه مقابله با آسیب های اجتماعی در حوزه شهرسازی آگاه سازی شهروندی ست

 

نورانی با  بیان اینکه  آسیب شناسی اجتماعی جهات مختلفی دارد گفت: اگر شهر را در نظر بگیریم و به چند طبقه مرفه ، متوسط و ضعیف تقسیم کنیم می بینیم که هر چه ازمرکز شهر فاصله بگیریم آسیب های اجتماعی بیشتر خواهد شد و مهم ترین راه مقابله با آسیب های اجتماعی در حوزه شهرسازی آگاهی شهروندی ست که اگر شهروندان از مسائل روز آگاه باشند ناهنجاری های اجتماعی به مراتب کمتر خواهد شد.

 

وی تصریح کرد: هر جا فقر شهرسازی وجود داشته باشد این مسائل هم وجود دارد و با توجه به اینکه باغملک از نبود کارخانه ،صنایع  و شرکت ها رنج می برد و مسئولین باید برای اشتغال جوانان فکری کنند و آگاهی مردم از  مسائل روز، فضای روزنامه ها ،اینترنت، فضای مجازی ،واقعی و کتاب در کاهش این آسیب ها بی تاثیر نیست و  شهرداری نیز می تواند هر چند ماه با چاپ بروشور و توزیع در بین خانواده ها مردم را آگاه کند .


نورانی با اشاره به توسعه پایدار گفت: ما باید طوری زندگی و از منابع استفاده می کنیم که نسل های دیگر هم بتوانند از آن استفاده کنند به طور مثال نباید باغات را از بین ببریم و تغییر کاربری در آنها ایجاد کنیم .

 

مدیریت شهری در باغملک غیر تخصصی بود


وی افزود: مدیریت شهری در چند سال اخیر در شهرستان باغملک تخصص کافی نداشت چرا که اگر تخصص کافی را داشته باشد بهتر می توان مشکلات آن زمینه را شناسایی و برطرف کرد و مدیریت شهری در باغملک به طور میانگین ۷۰ درصد غیر تخصصی بود .


وی ادامه داد: فرهنگ از بدو تولد که به دنیا می آید در محیط خانواده رشد می کند تا وارد محیط مدرسه دانشگاه و جامعه می شود و در مبحث شهر سازی همسان سازی محیط را داریم پس باید بستر را طوری فراهم کنیم که اجازه هیچگونه بی فرهنگی را نداشته باشیم.

نورانی اذعان داشت: متاسفانه هنوز رشته شهرسازی بین مردم جا نیفتاده و آن را با رشته عمران یکی می دانند ولی اینطور نیست شهرسازی عبارت است از مجموعه روش ها و تدابیر ارزشمند  که متخصص امور شهری بتواند شهر را بهتر بسازند .

 

وی با اشاره به اینکه شهر یک شبه ساخته نمی شود افزود: علم شهرسازی علمی است که متخصصین آن می توانند شهر را بسازند و این ساختن  شهر حاصل چندین دهه رشد است وظیفه شهرسازی بسط روابط اجتماعی و اقتصادی و باید روابط اجتماعی و اقتصادی را بسط بدهد  و هدف شهر سازی ایجاد محیطی راحت تر و سالم تر برای شهر  است و توزیع صحیح
تاسیسات شهری و برنامه ریزی جهت حمل و نقل شهری از وظایف شهر سازی است.

 

 وی در تعریف شهرساز بیان کرد: شهرساز دو پدیده انسان و محیط است که در کنار  هم جوامع محیط زیست را به وجود می آورند .

 

مبلمان شهری باغملک از ضعف برخوردار است


این کارشناس شهرسازی عنوان کرد: مبلمان شهری باغملک از ضعف برخوردار است و در بحث تجمع زباله ها که اگر مبلمان شهری را طوری طراحی کنیم که هر چند متر یک سطل زباله کارگزاری می شود دیگر شاهد این تجمع نخواهیم بود .

حفظ باغات باید از مسائل اصلی شهر باغملک باشد

 

وی با بیان اینکه در شهرسازی باید صبور بود گفت:شهر باغملک شهری ست با آب و هوای معتدل و این شهر را به اسم سرسبزی می شناسند و حفظ باغات باید از مسائل اصلی این شهر باشد همچنین در ورودی شهر خیلی بهتر می توان کار کرد.

 

نورانی افزود: آینده باغملک را با این شرایطی که پیش می رود آینده خوبی نمی بینم و آینده مبهمی دارد شهر باغملک دارای نقشه آشفته است و طراحی آشفته ای دارد ومحله ها خیلی بهم پیوسته هستند و باید از متخصصین شهرسازی استفاده بیشتر شد.

 

وی  خلاصه شدن روز در باغملک را معضل دیگری دانشت و گفت: با تاریک شدن هوا باغملک تعطیل می شود و این موضوع باعث عدم استفاده از شهر می شود و قشرهای نوزادان، کودکان ، سالمندان و بانوان  از این بحث رنج می برند .

 

نورانی در پایان نبود پارک محله ای و وجود پارک ها درخارج از شهر  را از دیگر مشکلات شهری باغملک دانست.

لینک کوتاه مطلب :

معرفی شهرستان