پایگاه اطلاع رسانی باغملک

کد خبر : 77853

از منظر آمریکا، حفظ رژیم تحریم‌ها عامل حفظ اجماع علیه ایران است و همچنین رژیم تحریم‌ها مهمترین ابزار برای مهار و کنترل روند قدرت‌یابی ایران می باشد.

 دکتر رضا سراج در یادداشتی با عنوان «چرا اوباما ISA را وتو نمی‌کند؟» در کانال تلگرام خود نوشت:

 


مقدمه :
به رغم تلاش مذبوحانه غربگرایان برای تنفس مصنوعی دادن به برجام، تمدید 10 ساله تحریم‌های ایران موسوم به ISA نقض و پایان پذیری برجام است.

چرا تصویب ISA نقض برجام است؟
با استناد به برجام تحریم‌های ایران می‌بایست در سال 2024 از شرایط تعلیق به حالت لغو تغییر وضعیت دهد. بر این اساس عدم وتو  ISA توسط اوباما عملا تحریم‌های ایران را تا سال 2026 تثبیت می‌کند. تمدید تحریم‌های ایران، مهم‌ترین نشانه بدعهدی آمریکا، نقض و پایان پذیری برجام است.

نتیجه :
از منظر آمریکا، حفظ رژیم تحریم‌ها علیه ایران سه کارکرد مهم دارد. 1) رژیم تحریم‌ها عامل حفظ اجماع علیه ایران است. 2) رژیم تحریم‌ها مهمترین ابزار برای مهار و کنترل روند قدرت‌یابی ایران است. 3)رژیم تحریم‌ها اصلی‌ترین نرم‌افزار برای تغییر رفتار و نرمال‌سازی ایران به کمک جریان غربگرا است. در این ارتباط هافینگتون‌پست می‌نویسد : «طرفداران تمدید لایحه تمدید تحریم‌ها استدلال کرده‌اند که اگر اجازه منقضی شدن لایحه تحریم‌های ایران را بدهند، آمریکا توانمندی خود برای بازگرداندن سریع تحریم‌ها علیه ایران، در صورت نقض برجام را از دست می‌دهد.» با این تفاسیر، می‌توان متصور بود که اوباما مصوبه کنگره را وتو نخواهد کرد.

 

لینک کوتاه مطلب :

معرفی شهرستان