پایگاه اطلاع رسانی باغملک

کد خبر : 79170

محرومیتی که در پس کوه ها نادیده ماند؛

سکوت آرام و عجیبی بر مردم روستای آسماری باغملک حاکم بود، اما در عین سکوت، فریاد دردهای پنهان مردم این آبادی بلند بود، دردهایی که عده ای وعده‌هایی بر رفع مشکلات دادند اما امروز خبری از تحقق آن وعده‌ها نیست.

به گزارش باغملک نیوز ظهر یک روز تعطیل وقتی که آفتاب بعد از چند روز بارندگی شروع به تابیدن کرد و هوای دل انگیز و پاک آن روز هر کسی را سمت طبیعت هدایت می کرد ، با دوستان خود تصمیم بر گردش یک روزه در دل روستای آسماری که تا کنون فقط نامی از آن شنیده بودم ، گرفتیم .

 

پس از طی مسافت چند کیلومتری و روانه شدن به جاده فرعی چند روستا را در طول مسیر رد کردیم و به جاده ای پر پیچ و خم اما زیبا رسیدیم .

 

زمین های کشاورزی و دام های حین چرای این روستا نشان از شغل دامداری و کشاورزی اهالی این روستا داشت.

 

روستائیانی که مهمان نوازی آنها ما را مجذوب کرد و دیدن خانه های کاه گلی و بدون دیوار و حد و مرز  از صقا و ساده زیستی مردمی خبر می داد که شاید خیلی از آنها رنگ شهر را تا کنون ندیدند.

 

سکوت آرام و عجیبی بر آنها حاکم بود، اما در عین سکوت، فریاد دردهای پنهان مردم این آبادی بلند بود، دردهایی که عده ای وعده‌هایی بر رفع مشکلات دادند اما امروز خبری از تحقق آن وعده‌ها نیست و همین باعث شد ساعتی با اوضاع زندگی آنها و دردهای پنهان شان آشنا شوم  بلکه زبان گویایی برای آنها باشم و مشکلات شان را فریاد زنم.

 

کودکان این روستاها نمی‌دانستند پارک، فضای مجازی و تلویزیون چیست و جوانان آنها به جای اینکه در دستشان موبایل ببینی، فقط چوب دستی را می‌بینی که تنها آرزوهایشان را با آن بر روی خاک نقاشی می‌کنند و مشاهده این همه بی عدالتی در این روستاها بغض هر آدم با وجدانی را می ترکاند، اینجا خبری از امکانات دنیای مدرن نیست و سادگی، مظلومیت و محرومیت را می‌توان در چهره‌های معصوم مردمانش به نظاره نشست.

 

از مشکلات اولیه مانند جاده نامناسب  ، کمبود آب، نبود گازکشی، نبود امکانات رفاهی و وسایل ارتباطی وغیره…که بگذریم  بحث آموزشی این روستا بسیار پررنگ تر بود .

 

روستایی که یک مدرسه قدیمی دارد و ساخت آن به سال ۱۳۶۳ برمی گردد و دیگر دست نوازش هیچ بنایی بر سر دیوارهای خود ندید و از تعمیر و بازسازی در آن خبری نبود.

 

دانش آموزان این روستا در حالی سرکلاس های درس حاضر می شوند که مقاوم سازی نشده اند و خطر بروز زمین لرزه  و حوادث غیر مترقبه آن ها را تهدید می کند .

 

یکی از اهالی می گفت: این روستا درسال تحصیلی جدید نزدیک به ۱۴۵ دانش آموز دبستان ۷۲ دانش آموز راهنمایی و درمقطع دبیرستان را داراست که متاسفانه به علت نبود امکانات مجبور به برگزاری کلاس ها به صورت مختلط در بین محصلان است و معلمان برای تدریس ۱۰دانش آموز عشایری  به مناطق بالادست می روند.

 

مدرسه تعطیل بود اما دیدن این مکان فرسوده ولی استوار را بر خود واجب دیدم.

 

وارد مدرسه شدم ،کلاس هایی قدیمی کنج حیاط  گلی بود ، گویی زمان در سال‌های بسیار دور در این روستا متوقف شده است و انگار اینجا روزگار دیگری است و اوج محرومیت را اینجا می شد مشاهده کرد .

 

خبری از تخته وایت برد نبود ، میز ها و نیمکت های شکسته تا دیوارهای قدیمی و مستهلک و رنگ پریده تمام امکانات آموزشی این مدرسه بود ، اما از همه مهم تر برق کشی آن بود که مشکلی اساسی داشت که علاوه بر سیم کشی قدیمی و یکسره بودن برق کشی از کنتور به کلاس ها که هر لحظه امکان اتصالی وبرق گرفتگی کسی وجود دارد و خراب بودن خود کنتور وبدهی هایی که به ناحق بر هزینه های این مدرسه می افزود .

 

 می گفتند هرچه به مسئولین مربوطه مراجعه کردیم جوابی نگرفتیم و توجهی به ما نمی کنند ، محو صحبت و وشنیدن دردهای ناگفته اهالی بودم که صدای شکایت دوستانم اجازه پرسش های بیشتر را نداد خداحافظی کردیم وبه گردش و تفریح خود ادامه دادیم .

 

و اما ذهن من که همچنان درگیر روستا و محرومیت های آن و اینکه چند روستای دیگر چنین وضعی دارند و اگر آن سیم برق یکسره جرقه بزند …..

با خود می گفتم سهم این مردم محروم از انقلاب چقدر است؟ مگر نه امام خمینی (ره) فرمودند:"این همه چیزهایی که ما داریم از این مردم است خصوصا از این مستضعفین "

 

آیا مسؤولین ما فقط وفقط بخاطر اینکه این مردم در روستا زندگی می کنند ومسیر ارتباطی آنها با شهر طولانی است باید به آنها بی توجهی کنند آنهایی که هرگاه نیازی به حضورشان درصحنه بود حاضرشدند واز جان ودل مایه گذاشتند ودین خود را ادا کردند.

 

وباید گفت که عجب رسالت و تکلیف مسئولان سخت است، چراکه عنقریب است در یوم الجزا سؤال شود که برای خدمت به خلق خدا چه کردید؟

 

آیا به درخواست نوجوان روستایی که تنها کلاسی برای درس طلب می‌کرد اهمیتی قائل شدید؟ و خوشا بر آن خدمتگزاران صدیقی که با امید معنوی و تدبیر ولایی، سربلند و سرافراز بیرون آیند و زمینه ظهور «خورشید » قرن را چون  «منتظران» حقیقی فراهم آورند.

 

img_3846

 

img_3850

 

img_3861

 

img_3858

 

img_3855

img_3857

لینک کوتاه مطلب :

معرفی شهرستان