پایگاه اطلاع رسانی باغملک

کد خبر : 79282

به بهانه اکران یتیم خانه ایران در باغملک؛

در وصف این فیلم باید گفت درآن زمان هر کس که قدمی در شهر می‌ زد با آزاردهنده‌ ترین مناظر روبرو می‌شد کسی نمی‌توانست این صحنه‌ها را تاب بیاورد مردم جان می سپردند و کسی نبود که کمکی کند.

باغملک نیوز؛ زمانی که وصف و حال فیلم سینمایی «یتیم‌ خانه ایران»‌ را شنیدم، بسیار مشتاق بودم که این اثر سینمایی را ببینم اما متاسفانه با گذشت ۳۸سال از انقلاب شکوهمند اسلامی هنوز درشهر های کوچکی همچون باغملک سینما وجود ندارد و برای دیدن چنین فیلم هایی باید میهمان دیگر شهرها شد که من هم با توجه به مشغله های زندگی نمی توانستم این کار انجام دهم و زمانی که از موضوعش مطلع شدم واقعا متاثر گشتم که چرا باید اینگونه باشد و این فیلم های تاریخی که نشان دهنده برگی از تاریخ فراموش شده این سرزمین است را همه ی مردم ایران نمی توانند ببینند تا با خیانت های استعمارگران درحق این آب وخاک آشنا شوند.

 تا اینکه روزی درحال گذر از سطح شهر بودم وبا صحنه ای روبه رو شدم وآن دیدن بنر تبلیغاتی اکران فیلم یتیم خانه ایران در باغملک بود که به همت ناحیه مقاومت بسیج سپاه شهرستان باغملک واداره ارشاد قرار بود برگزار شود .

برای دیدن آن لحظه شماری می کردم، یک ساعت قبل از شروع فیلم در سالن حاضر شدم تا ساعت مورد نظر فرا رسید اما نمی دانم چه شد در آن ساعت فیلم به نمایش در نیامد ازاین موضوع ناراحت شدم وچندین بار به مسؤول اکران فیلم مراجعه کردم که می گفت شخصی که باید فیلم را اکران کند هنوز نرسیده بازهم منتظر ماندم تا اینکه سرانجام بعد از یکی،دوساعت این فیلم به نمایش درآمد.

نمی دانم چطور بگویم اما این فیلم یک قصه سر راست دارد که خیلی خوب شروع می‌شود که تلاش می‌کند به صورت کلاسیک روایتی را از دوره تاریخی خاص که منابع کمی در ارتباط با آن وجود دارد، روایت کند و با صحنه های خیره کننده وعجیب روبه رو می شوی که واقعا دردها ورنج هایی که مردم بی گناه در آن روزگارکشیدند را حسی می کنی …

در فیلم،نه از شاه خبری هست و نه دربار،قهرمانان فیلم مردمی هستند که در آن زمان نان را با خاک اره می خوردند، این فیلم روایت گر اشغالگری انگلیسی ها در ایران در بین سال های ۱۲۹۵ تا ۱۲۹۷ بود که به دنبال آن قحطی بسیار بزرگی ایران را در بر گرفت. به طوری که به خاطر نقش‌آفرینی مستقیم اشغالگران انگلیسی، بیش از ۹ میلیون نفر از مردم ایران (از جمعیت ۱۸ میلیون نفری کشور) در اثر بیماری و گرسنگی درگذشتند

.
در وصف این فیلم باید گفت :درآن زمان هر کس که قدمی در شهر می‌ زد با آزاردهنده‌ ترین مناظر روبرو می‌شد کسی نمی‌توانست این صحنه‌ها را تاب بیاورد مردم می‌مردند و کسی نبود که کمکی کند. گاه جسد آدم‌ها آن قدر کنار جاده‌ها، بی‌آنکه کسی نگاهی به آنها بیندازد، می‌ماند، تا آنکه از بیم لطمه به دیگران، دیگر چاره‌ای جز دفن آنها نبود.


بسیار دردناک بود که حتی یک صفحه از این حادثه تلخ تاریخی در کتب درسی ما نوشته نشده است وبه نظر بنده تنها دلیل آن سیطره جریان‌های غربگرا بر تاریخ‌ نگاری در ایران بود وباید ابراز تاسف کرد که چرا تا به حال در کارها و فیلم های تاریخی به این موضوع  و این برهه از زمان در ایران پرداخته نشد ویا نمی دانستیم یا فراموش کرده بودیم که روزی در ایران قحطی وجود داشته و چه بلاهایی در اثر آن قحطی بر سر مردم آمده است و این گوشه از تاریخ جامانده را کارگردان خوب کشورآقای طالبی، با مطالعه و تحقیقات فراوان توانست به زیبایی به تصویر بکشد.


آن طور که من شنیده ام اگرچه این فیلم برای اکران با ممانعت های زیادی روبرو شد ولی بالاخره با حمایت جریان انقلابی توانست روی پرده سینماهای ایران برود و درحقیقت یتیم خانه ایران ، تصویرگری هلوکاست مظلوم و ناشناخته ایرانی است.


همانگونه که بسیاری از تحلیلگران و منتقدین درباره یتیم خانه ایران می گویند و می نویسند، این فیلم با وجود برخی ضعف های فیلمسازی که می تواند در هر اثر هنری باشد، توانسته رسالت بسیار سنگینی را در ارائه تصویری شفاف و بی پرده از جنایت عظیم و فجیع انگلیسی ها در ایران به نمایش بگذارد.

 به نظر می رسد، تماشای این فیلم می تواند تاثیر بسزایی در آشنایی با واقعیت های تاریخ کشورمان داشته باشد وسرانجام بعد از دوساعت فیلم به پایان رسید ومن با شناخت بیشترانگلیس وکشوهای استعمارگر واقعا معنای جمله مرگ بر انگلیس را فهمیدم اما آنچه که بیشتر در ذهن من ماندگار شد جمله ای بود از افسر انگلیسی که گفت(براساس دیالوگ فیلم )"شماها لیاقت ندارید به دلیل اینکه اگر ملتی پشت رهبرش بایستد همه ی دنیا به آنها احترام می گذارند اما شما پشت رهبرانتان را خالی کردید"…

 

 

لینک کوتاه مطلب :

معرفی شهرستان