پایگاه اطلاع رسانی باغملک

کد خبر : 80972

اهالی روستای لاکم از توابع شهرستان باغملک چند روزی ست که مشغول به کندن قبر برای خود و خانواده خود هستند.

در چند روز گذشته مانند دیگر روزهای عادی با طی کردن مسیر خانه تا محل کار اهالی روستای لاکم از توابع باغملک را در محل قبرستان روستای خود می دیدم و با این تفکر که شاید کسی فوت کرد و قبر حاضر می کنند به مسیر ادامه می دادم امروز با دیدن این صحنه تکراری و زیادتر شدن جمعیت حاضر در قبرستان کمی کنجکاو شدم ، نزدیک رفتم تا پاسخی برای سوالاتی که در ذهنم رژه می رفتند پیدا کنم .

 

جلو که رفتم با حدود ۲۰  قبر آماده شده روبرو شدم و همانطور که با حالت تعجب نگاه می کردم علت را جویا شدم .

 

مردان و زنان و حتی جوانان هم مشغول کندن قبر بودند و هر کدام با بیل و کلنگ گوشه ای از زمین را حفر میکند.

 

یکی از اهالی در حالی که بیل و کلنگ خود را کنار گذاشت گفت: این قبور برای کسی نیست بلکه آنها را برای خود حفر کردیم و تصمیم گرفتیم همانطور که در این دنیای پر زرق و برق برای ساخت سرپناه خود تلاش کردیم خانه آخرت و ابدی خود را هم بسازیم و پیش از اینکه مرگ به سراغ مان بیاید کمی خود را آماده کنیم.

 

یکی دیگر از این اهالی در حالیکه از درون قبر سر خود را بالا آورده بود نگاه پر از سوال من را با همان گویش شیرین بختیاری این گونه جواب داد: اگر قبر این خانه ابدی را آماده کنیم و روزانه با گذشتن از کنار این قبرستان و یا سر زدن به خانه های ابدی خود بیشتر یاد مرگ و قیامت خواهیم کرد و شاید با این کار کمتر سمت گناه برویم و یا در صدد توبه و استغفار بر آییم.

 

پیرمردی بیل به دست که بالای چند قبر ایستاده بود گفت : حدود ۵ قبر برای خود و خانواده آماده کردم تا از حق طبیعی خود یعنی مرگ غافل نشوم.

 

در هیاهوی دنیای امروز و کار این اهالی و دغدغه مهیا شدن برای آخرت برای من بس عجیب و جالب بود و همانطور که رفتار برخی دنیادوستان و به آب و آتش زدن شان برای داشتن مال دنیوی بیشتر و حریض شدن بیش از پیش از ذهنم مرور میشد به راه خود ادامه دادم .

 

رفتار دنیا دوستان و اهالی ساده و بی آلایش روستای لاکم که با این حرکت خود تلنگری به همه زدند با هم قابل مقایسه نبود و با خود می گفتم ای کاش مسئولین و کسانی که در تلاش برای رسیدن به صندلی ها و پست های دنیوی هستند برای لحظه ای کار زیبای این اهالی را ببینند و کسانی که فقط به فکر افراد حلقه زده به دور خود هستند کمی آن سو تر را هم ببینند و یا لااقل دو متر قبر برای خود مهیا کنند تا شاید تلنگری در این دنیای فانی باشد و یاد مرگ و قیامت را در زندگی خود زنده کنند و بدانند باید در قیامت جوابگوی تک تک رفتارهای خود باشند .

"مَنِ استَعَدَّ لسَفَرِهِ قَرَّ عَینا بحَضَرِه" .

امام على علیه السلام : کسى که براى سفرش آماده باشد، در حَضَرش شادمان و آسوده خاطر است.

***

رسول خدا (صلى الله علیه وآله) مى فرمایند: «حاسِبُوا اَنْفُسَکُم قبلَ اَن تُحاسَبُوا و زِنُواها قبلَ اَنْ تُوزَنُوا و تَجَهَّزُوا لِلْعَرْضِ الاَْکْبَر؛ خویشتن را محاسبه کنید قبل از آنکه به حساب شما برسند و خویش را وزن کنید قبل از آنکه شما را وزن کنند و آماده شوید براى عرضه بزرگ (روز قیامت)».(1)عبدالحسین منگشتی

, , ,
لینک کوتاه مطلب :
  1. ناشناس

    احسنت به این مردم……

  2. شهروند

    این ها قبر نیستند کندال زغالی هستند

  3. ناشناس

    بنظرم بهترین کاررامی کننددرصورت فوت ناگهانی کسی دیگرنگران قبرکندن درروزهای گرم تابستان نیست .احسنت

معرفی شهرستان