پایگاه اطلاع رسانی باغملک

کد خبر : 80672

گزارش/

رئیس اداره آموزش و پرورش باغملک با بیان اینکه در حال حاضر در این شهرستان یک سوم مدارس در حال تخریب هستند از تعریف ۹ پروژه جدید برای احداث فضاهای آموزشی با اعتبار سه میلیارد تومان خبر داد و گفت: کلنگ‌زنی و عملیات عمرانی این پروژه‌ها به‌زودی آغاز می‌شود.

به گزارش باغملک نیوز واژه مدرسه برای افراد تحصیل‌کرده همیشه یادآور دوران خوش نشستن پشت نیمکت‌های چوبی، گچ‌های رنگی و تخته‌های سبز فراگیری علم و دانش است.

 

  اگرچه طی سال‌های گذشته تلاش‌های فراوانی از سوی سازمان تجهیز و نوسازی مدارس برای ریشه‌کن کردن مدارس تخریبی انجام شده است اما هنوز هستند شهر و روستاهایی که دانش‌آموزان آن‌ها در فضاهایی که به‌سختی می‌توان نام مدرسه را بر آن نهاد به‌رغم سختی‌ها و مشکلات فراوان به تحصیل علم و دانش مشغول‌اند.

 

بی‌شک وقوع حوادث طبیعی از قبیل سیل، زلزله و آتش‌سوزی یا هرگونه تخریبی می‌تواند دانش‌آموزان مدارس تخریبی را با حوادث گوناگون مواجه سازد؛ عمر بالا و نبود بودجه لازم برای تعمیر و نگهداری مدارس سبب شده که بسیاری از مدارس شهرستان باغملک فرسوده باشند.

img_3855

باغملک یکی از محروم‌ترین مناطق استان خوزستان است که بنا بر آمار ۵۲ آموزشگاه گچی و سنگی وجود دارد و دانش‌آموزان آن اغلب در فضاهای آموزشی فرسوده به فراگیری علم و دانش مشغول هستند.

 

در همین خصوص خداداد کردی رئیس آموزش و پرورش باغملک در گفت‌وگو با خبرنگار علمی و آموزشی خبرگزاری دانشجویان ایران ‌(ایسنا) با تصریح بر اینکه در حال حاضر یک‌ سوم مدارس باغملک فرسوده و در حال تخریب هستند، اظهار کرد: به‌طور کلی ۲۳۰ آموزشگاه و ۱۵۹ فضای آموزشی در سطح شهرستان وجود دارد که با توجه به بافت غالب روستایی شهرستان، بیش از ۶۰ درصد این فضاها در روستا مستقر هستند.

img_1200

وی با اشاره به جمعیت دانش‌آموزی بیش از ۱۸ هزار نفری شهرستان باغملک، افزود: از مجموع فضاهای آموزشی فعلی ۵۲ آموزشگاه تخریبی یا در حال تخریب هستند و یا نیاز به بازسازی دارند؛ از سوی دیگر بزرگترین مشکل علاوه بر وجود مدارس تخریبی، تراکم بالای دانش‌آموزی و کمبود فضا در سطح شهر است به طوری‌که در منطقه کوی رستم‌آباد، نیاز به آموزشگاه جدید به‌شدت احساس می‌شود.

 

 

رئیس اداره آموزش و پرورش باغملک با بیان اینکه برای اولین‌بار ۲ مدرسه دو و چهار کلاسه از سوی خیرین مدرسه‌ساز در سطح شهرستان در حال احداث است، گفت: مدرسه چهار کلاسه در مراحل پایانی کار قرار دارد؛ همچنین اخیراً ۹ پروژه آموزشی جدید با اعتبار سه میلیارد تومان که به‌طور مشترک از سوی بنیاد برکت و اداره کل نوسازی مدارس استان تأمین می‌شود، در سطح شهرستان تعریف شده است که به زودی کلنگ‌زنی می‌شوند.

img_3850

کردی همچنین از افتتاح سه مدرسه دیگر در سطح این شهرستان تا هفته دولت (شهریور ۹۶) خبر داد و افزود: از این تعداد ۲ مدرسه ۵ کلاسه مقطع ابتدایی و ۱۲ کلاسه مقطع متوسطه دوم در میداوود و یک مدرسه ۹ کلاسه مقطع متوسطه اول در آسماری احداث شده است. با این وجود علاوه بر این پروژه‌ها همچنان به ۵۰ فضای آموزشی جدید نیاز است زیرا بیشتر مدارس شهرستان، روستایی هستند و آمار روستاها اغلب مدارس چند پایه است.

 

وی با اشاره به نشست اختصاصی بررسی مشکلات آموزشی این شهرستان با حضور استاندار، در خصوص مصوبات این نشست اظهار داشت: یک مدرسه ۱۲ کلاسه برای کوی رستم‌آباد تصویب شد، اما هنوز عملیاتی نشده است؛ مقرر شده بود که زمین را به اداره نوسازی تحویل دهیم تا کار احداث این مدرسه را آغاز کنند، اما با توجه به کمبود فضا و تراکم بالای دانش‌آموزی در سطح شهر، ناگزیر باید آموزشگاه قدیمی تخریب و در همان محل ساختمان جدید احداث شود که با توجه به برنامه سال تحصیلی، تاکنون امکان آن وجود نداشته است.

 

به گزارش باغملک نیوز اصولاً مدارس در سراسر دنیا علاوه بر فضای آموزشی به‌عنوان یکی از مراکزی به شمار می‌رود که در زمان پدید آمدن بحران‌های از قبیل زلزله، سیل و دیگر بلایای طبیعی و انسانی می‌تواند پناهگاهی برای آسیب دیدگان و جان پناهی مناسب باشد.

 

لازم است مسئولان استانی و کشوری با توجه به خطری که دانش آموزان باغملک را به طور جدی تهدید می‌کند، درنگی بیشتر در خصوص ایمن‌سازی مدارس استان داشته باشند و آن را سرعت بخشیده و هشدارها در این زمینه را به‌شدت جدی بگیرند.

 

, , , , ,
لینک کوتاه مطلب :
  1. شهروند

    بازم به مرام آقای کردی!

معرفی شهرستان