پایگاه اطلاع رسانی باغملک

کد خبر : 82052

شب عید همه‌ی اعضای خانواده لباسی نو و معطر برتن می‌کنند هر جایی باشند که باشند تمام تلاششان را میکنند تا این شب را در کنار هم سپری می نمایند.

مردم باغملک به مناسبت سال جدید، همانند دیگر مناطق خوزستان قبل از فرا رسیدن سال جدید، با انجام خانه تکانی غبار کهنه را از خانه هایشان پاک می کنند و با همکاری تمام اعضای خانواده، خانه را برای استقبال از سال جدید و مهمانانی که برای دید و بازدید می آیند آماده می کنند.

 

از چند روز قبل از عید، همه در تکاپوی وارد شدن به سال جدید هستند و با خرید عید به استقبال آن می روند.

 

قبل از شروع سال جدید معمولا بیشتر خانواده ها سبزه ی عید را خودشان تدارک می بینند و در روز سیزده بدر آن سبزه را بیرون از خانه می برند

 

در روز عید سفره‌ی هفت سین می اندازند و آن را با قرآن، آیینه و شمعدان، هفت سین وتنگ و ماهی، تخم مرغ رنگ شده به تعداد اعضای خانواده، آجیل و گندم برشته و کلخونگ، شیرینی و میوه تزئین می کنند. بزرگ خانواده نیت می کند و اسکناس های تا نخورده را برای عیدی دادن لای صفحات قرآن می گذارد، تا عیدی متبرکشده با قرآن را به بقیه اعضای خانواده هدیه دهد.

 

در وقت  تحویل سال، معمولا بزرگ خانواده قرآن و دعای یا مقلب و سلامتی و عاقبت بخیری  را برای دیگر اعضای خانواده زمزمه می کند.

 

در هفته آخر سال و یا چند روز مانده به تحویل سال و طبق آداب و رسوم بختیاری، با پختن الفه (شیربرنج، حلوا و … ) وتقسیم آن بین همسایه ها و با نثار فاتحه و یاد کردن درگذشتگان، به استقبال سال جدید میروند.

 

خانواده هایی که امواتشان تازه درگذشته هستند سفره‌ی عیدشان را در جوار مزار عزیزشان می اندازند، و لحظه سال تحویل را در کنار امواتشان سپری می کنند و بقیه مردم نیز بعداز تحویل سال به دیدار امواتشان می روند. 

 

بعد از تحویل سال به همدیگر تبریک می گویند و روبوسی می کنند و بزرگ خانواده ،اسکناس های تبرک شده در میان قرآن را عیدی می دهد و دید و بازدید آغاز می شود و کوچکترها برای تبریک سال جدید به خانه ی بزرگترها می روند.دید و بازدید و صله رحم در بین مردم باغملک در ایام نوروز بسیار مهم است.

 

خبرنگار افتخاری/ آرزو گراوند

, , ,
لینک کوتاه مطلب :

معرفی شهرستان