پایگاه اطلاع رسانی باغملک

کد خبر : 82055

شهرستان باغملک در شرق استان خوزستان واقع شده است و دارای آب و هوای معتدل کوهستانی می باشد ، جاذبه های طبیعی و چشم اندازهای زیبایی را درخود جای داده است.

 

باغملک یکی از شهرستان‌های استان خوزستان است که در ۱۳۵ کیلومتری اهواز واقع شده است. ‌این شهرستان در ابتدا باغی پهناور و متعلق به حکم‌ر‌ان آن منطقه بوده که رفته‌رفته آباد و گسترده شد. شهرستان باغملک از شمال به ایذه از جنوب به شهرستان رامهرمز از غرب به بخش ملاتانی و ازشرق به استان چهارمحال و بختیاری محدود می شود. مرکز این شهرستان باغملک است. شهرستان باغملک هم به علت شرایط آب وهوایی وهمچنین اماکن تاریخیهمواره مورد توجه بازدید کنندگان به آن ناحیه بوده است. این شهرستان که در شرق استان خوزستان واقع شده است و دارای آب و هوای معتدل کوهستانی می باشد ، جاذبه های طبیعی و چشم اندازهای زیبایی را درخود جای داده است به طوریکه مردم شهر های نزدیک به باغملک، پنجشنبه و جمعه هایشان را در مال آقا یا امام زاده عبدالله سپری می کنند.

مکان های دیدنی و تاریخی

 

* منطقه گردشگری مال آقا:این مجموعه در فاصله ۳۰ کیلومتری باغملک و در فاصله ۱۵ کیلومتری قلعه تل در دامنه زاگرس واقع است. پل تاریخی "بیاره"، گور دخمه سنگی، آسیابهای آبی از جمله آثار دوره ساسانیان در این منطقه اند. عبور رودخانه ابوالعباس از این محل، مناظر بدیع و زیبایی را خلق کرده است. طرح گردشگری این منطقه در سال ۱۳۸۲ تهیه شده است 3

.

 

 

 


* قلعه تل:شهر قلعه تل در فاصله ۱۵ کیلومتری شمال شرق باغملک قرار دارد. این قلعه در دوره قاجاریه توسط محمد تقی خان چهار لنگ بختیاری بر بلندی تپه ای متعلق به دوره ایلامی مشرف به دشت قلعه تل ساخته شد

 

Image result for ‫قلعه تل‬‎
*رباط حضرت سلیمان: منطقه گردشگری رباط در شهرستان باغملک، بخش مرکزی و دهستان منگشت در فاصله تقریبی ۱۶۰ کیلومتری مرکز استان و ۱۵ کیلومتری شرق باغملک واقع شده است .

روستاهای رباط علیا و سفلی با دارا بودن بافت سنتی یکی از جاذبه های منطقه به شمار می روند. رباط در دامنه منطقه ای کوهستانی از سلسله جبال زاگرس واقع شده که رودخانه مواج و سرد زرد (ابوالعباس) از کنارش می گذرد و مکان فرح بخش و زیبایی رو به وجود آورده است.

رودخانه زرد، شالیزارهای برنج، کوههای سربه فلک کشیده و پوشیده از برف در دوردست ها و شکوفه درختان بادام این منطقه رو به تفرجگاهی منحصر به فرد در خوزستان تبدیل کرده است.سالانه هزاران نفر گردشگر در این منطقه که در فاصله ۲ کیلومتری از منطقه توریستی مال آقا واقع است دیدن می کنند و از طبیعت بکر آن استفاده می کنند.

10 تعطیلات نوروز شهرستان باغملک را از دست ندهید/ آثار تاریخی و دیدنی این شهر +عکس


* امام زاده عبدالله: این مقبره در فاصله ۵۵ کیلومتری باغملک و در ۲۰ کیلومتری شهر صیدون واقع است. بنای این امام زاده در کوه منگشت که بلندترین ارتفاعات شهرستان است قرار دارد.
به روایتی سر مبارک آن حضرت در شهر شوشتر است که در بنای امام زاده عبداله شوشتر مدفون است بدن مطهر آن حضرت نیز در بنای امام زاده عبداله فعلی به خاک سپرده شده است. با توجه به منطقه کوهستانی این منطقه و آب و هوایی که دارد یکی از پر بازدیدترین مناطق زیارتی سیاحتی باغملک می باشد.

IMG_20160720_221656

 


* منجنیق: این محوطه تاریخی در شهر باغملک و در مجاورت رودخانه ابوالعباس قرار دارد.
پل تاریخی سنگ و ساروج و سنگ آسیاب این محوطه به دوران ساسانی تا دوره اسلامی تعلق دارد.

Image result for ‫منجنیق باغملک‬‎

Image result for ‫منجنیق باغملک‬‎  

*کوشک یا بنای ارغوانی: در جنوب غربی شهر باغملک بر بلندی مشرف به رودخانه ابوالعباس، بنای زیبای سنگ و گچی ارغوانی قرار دارد. طرح زنده سازی این بنا با طاق های قوسی و حیاط مرکزی جهت مهمانسرای شهر تهیه شده است.

Image result for ‫بنای ارغوانی باغملک‬‎  

* تنگ تهی:این دره زیبا و دیدنی در ۳ کیلومتری شرق روستای مال آقا واقع شده است. علاقه مندان دیدار این روستای زیبا از شهر باغملک که به سمت مال آقا حرکت می کنند با پشت سرگذاشتن شهر قلعه تل و طی حدود چهار کیلومتر راه با دیدن تپه ها و کوهها و نسیم خنک کوهستان و جنگلهای انبوه بلوط، گویی وارد دنیایی متفاوت تر از خوزستان شده اند. کمی جلوتر، روستای تمبی با قدمتی چند هزار ساله و بافتی زیبا در دل کوهستان در مقابل دیدگان گردشگران قد علم می کند.

4 

*قلعه قدیمی علا:این قلعه قدیمی در ۳۰ کیلومتری شهرستان باغملک قرار دارد. این منطقه زمانی صحنه های نبرد قیام ایل بهمئی لر ،علیه حکومت وقت بود.

عکس قلعه علا 108047  

*آبشارهای قلعه تل:این آبشار در شهرقلعه تل قرار دارد. اگر از حومه شهر قلعه تل به سمت شمال شرق برویم به تنگه ای طولانی بر می خوریم که با شیبی تند دامنه جنوب غربی منگشت را شکافته و از بالادست آن انبوهی آب با جوش و خروش سرازیر است. در مسیر این آب چندین آبشار زیبا که ارتفاع بعضی از آنها بیش از ۱۵ متر است به وجود آمده و به جز درختان معمول زاگرس از قبیل بلوط و بن و کلخونگ و … در این تنگه درختان انجیر و مو و گردو نیز به چشم می خورد و در بعضی از جاها انبوه درختان مناظر شمال کشور را تداعی می کند.
مسیر این تنگه طولانی و سنگلاخ و در بعضی جاها صعب العبور و دارای پرتگاه است و در طول راه بایستی به دفعات زیاد عرض رودخانه را طی کرد و حتی مقداری از راه را باید در داخل رود طی کرد.

Image result for ‫آبشار های قلعه تل‬‎  

*پارک ساحلی و کوهستانی تلاش: این پارک با مساحت ۵۲ هکتار، بزرگترین مجتمع تفریحی، فرهنگی و گردشگری در شهرستان باغملک می باشد. پارک تلاش در ورودی شهرستان باغملک از سمت اهواز قرار دارد.

 

Image result for ‫ساختمان آتش نشانی باغملک‬‎

پارک مادر ورودی باغملک 

boostan-madar-23

boostan-madar-19

صنایع و معادن

عمده‌ترین معادن شهرستان باغ ملک معدن نمک و گچ است.

 

کشاورزی و دام داری

کشاورزی،‌باغ‌داری، زراعت و دام‌داری مهم ترین شغل مردم شهرستان باغ‌ملک است. از مهم ترین محصولات کشاورزی این شهرستان می توان به گندم، جو، برنج، بنشن، انواع میوهو از تولیدات بخش دام‌داری، فرآورده های لبنی و پشم و دام زنده را می‌توان نام برد.

 

 پیشینه تاریخی

شهرستان باغملک در قدیم «جانکی» نام داشته و نام آن مخفف «جوانکی» است که نام طایفه ای از اکراد بوده که در دوره اتابکان لر بزرگ به این منطقه آمده و تا روزگار صفویه در این نواحی می زیسته اند. باغ‌ملک یکی از شهرستان های تازه تاسیس استان خوزستان می باشد و تاریخ آن با تاریخ نواحی شمالی استان خوزستان در آمیخته است. از نظر تاریخی آن را به دوران حکومت شاه طهماسب اول صفوی نسبت داده اند که نخست، طایفه ای به نام آل خورشیدی از ایل بختیاری درآن تسلط داشته و بعدها در زمان شاه طهماسب دوم با پیروزی ایل زنگنه بر طایفه آل خورشیدی این دو قوم با هم اختلاط یافته و مردم کنونی باغ‌ملک از این دو طایفه هستند.

هتل یا مهمان پذیر

این شهرستان با توجه به این که شهرستان کوچکی است دارای هتل نمی باشد. اما دارای یک مهمان پذیر در کوی رستم آباد می باشد.

سوغات این شهرستان

گردو، عسل، کشک، قره قروت، رب انار،دوغ ،پونه محلی ،کلوس، کل خونگ، بن، داروهای گیاهی مثل آویشن و گل گاوزبان وخاکشیر و کتیرا و برنجاس، برنج چمپا

پوشش های گیاهی و گونه های حیوانی موجود در این شهرستان

مهم ترین پوشش گیاهی منطقه را بلوط و افرا تشکیل می دهد و شغال، روباه، گرگ، بز کوهی، میش، قرقاول، کبک، خرگوش و گراز هم در اطراف این شهرستان دیده می شوند.

 

, , , , , ,
لینک کوتاه مطلب :
  1. محمد ممبینی میداوود

    دستتون درد نکنه که دشت زیبای میدادوود رو جز دیدنیهای شهرستان نیاوردین آخه مگه میداوود فرزند ناتنی باغملکه؟؟؟؟

    چشمه زیبای برم جمال و دشت سرله ،آبشار پوتو ،کوه گرد کوه،شکوفه های بادام سرحانی در فصل بهار و آبشار فصلی دریجک و در ههای زیبایش،دریاچه سد جره در دشت شیر میداوود و خود دشت شیر که روزگاری محل حماسه سرایی و جان نثاری قوم بختیاری مقابل رضا شاه بوده ، ساحل رودخانه اعلاء ،امامزاده سید محمد علیه السلام در چم سید محمد و…..فک کنم این همه جای زیبا در شهر میداوود قانع کننده باشه برای ذکر اسمی از اون
    اگه عکساشون لازمه تا بفرستم براتون.

معرفی شهرستان