پایگاه اطلاع رسانی باغملک

کد خبر : 81887

رئیس منابع طبیعی باغملک در نشست خبری؛

عالی محمودی عنوان کرد : در مقوله حفظ محیط زیست فرهنگ بسیار موثر است و تا درست نشود همه مسائل تحت شعاع قرار دارد پیشنهاد می کنم از ظرفیت مجازی برای ترویج فرهنگ استفاده کنید .

به گزارش باغملک نیوز همزمان با هفته منابع طبیعی نشست خبری اصحاب رسانه با رئیس اداره منابع طبیعی باغملک برگزار شد .

حاجی عالی محمودی رئیس اداره منابع طبیعی باغملک در این نشست عنوان داشت : شهرستان باغملک ۸۹۵۰۰ هکتار مرتع و ۸۲۵۰۰ هکتار جنگل های طبیعی دارد اکثرا مراتع مناطق قشلاقی هستند البته مناطق میان بند و ییلاقی هم داریم که می طلبد مدیریت های مختلفی داشته باشیم .
 


وی افزود: منابع طبیعی سازمانی شامل جنگل ها ، مراتع  و آبخیزداری است که پنج وظیفه مهم حفاظت،  احیا ، اصلاح ، توسعه و بهره برداری را داراست و شاکله اقدامات منابع طبیعی بر این پنج وظیفه است .
 


وی حفاظت را مهم ترین وظیفه این نهاد دانست و گفت: مطابق دستورالعمل انجام وظیفه می کنیم و آنچه داریم ابتدا باید را درست حفظ کنیم و سپس ایجاد و احیا را انجام دهیم.

   
عالی محمودی بیان کرد: حفظ جنگل و مراتع در بالادست علاوه کمک به منابع اقتصادی از بحث های زیست محیطی موجود در استان مانند ریزگرد ها جلوگیری می کند.

وی با بیان اینکه در گذشته تعادل بین جمعیت دامی و انسانی و جنگل و مراتع وجود داشت گفت: با رشد جمعیت های دامی و انسانی فشاری مضاعف بر عرصه جنگلی به وجود آمد و  تجاوز به حریم طبیعت ، قطع درختان  و … باعث شد نظم طبیعت بهم بخورد.


وی تصریح کرد: اگر بهره برداری بیش از حد و بیش از ظرفیت اکولوژی باشد سیر قهقرایی خواهیم داشت و ضرر های زیادی مااند فرسایش خاک ، سیل ، ریزگرد را خواهیم داشت .


رئیس منابع طبیعی افزود :ابتدا باید مدیریت سرزمین انجام دهیم و در قدم بعدی باید تجدید حیات صورت بگیرد در زاگرس ما باید برنامه ریزی مثلثی انسان و دام و طبیعت را کنار هم داشته باشیم و هر کدام به دیگری خدمت کنیم باعث توسعه و بسترسازی دیگری شویم .

 

وی بیان کرد انسان از لحاظ مالی و فرهنگی می تواند دو بال برای حفظ طبیعت داشته باشد ما باید انسانی داشته باشیم که خودش تعالی پیدا کند و محیط اطراف را حفظ کند که رویکرد تربیت انسان طبیعت محور چاره ساز ماست .

 

 وی با تاکید بر فرهنگ و آموزش گفت : باید شیوه صحیح را به دامداران آموزش دهیم وبرای تجدید حیات نجام دهیم برنامه ریزی مثلثی صورت می گیرد و این راهکار اجرایی برای حفظ طبیعت است .

 

وی به کمبود نیروی جنگلبان اشاره کرد و گفت : منابع طبیعی وسیع است با حفاظت دولتی نمی شود حفظ کند یک  معلم  120 متر را تحت نظر دارد و مدیریت می کند در صورتی که جنگل بان ۱۲۰ هزار هکتار را باید مدیریت کند هیچ سنخیتی بین وظیفه و امکانات محدود و عرصه وسیع نیست دولت برای استخدام محدودیت دارد پس خود مردم باید فرهنگ سازی کنند و پای کار بیایند و به حفظ طبیعت کمک کنند که حفظ مشارکتی تنها راه برای حفظ است  .

 
وی فقر ، جهل و سودجویی را سه دلیل برای تخریب جنگل و مراتع دانست و بیان کرد : تا فقر ریشه کن نشود حل نمی شود جهل هم باید به علم تبدیل شود و مردم فواید طبیعت را بشناسند در بحث سودجویی دستگاه قضایی باید وارد شود و برخورد کند و باید ریشه کن شود البته با فرهنگ سازی این بحث را می توانیم از بین ببریم .

 

عالی محمودی تصریح کرد: محیط زیست و منابع طبیعی بانی  بخش وسیعی از شهر است که ما تنها دو جنگل بان داریم و هر کدام بیش از ۱۰۰ هزار هکتار را باید مدیریت کند وبرنامه ای که برای مقابله با ریزگرد داریم برای حفظ حیات هم داشته باشیم و پاسبان خوبی برای حفظ مراتع باشیم .

 

وی با اشاره به آتش سوزی های اخیر گفت: آتش سوزی ها کل اکوسیستم را از بین می برد و از علوفه خشک تا عوامل انسانی و مشکلات اجتماعی هم دخیل هستند و پس در این مقوله فرهنگ بسیار موثر است و تا درست نشود همه مسائل تحت شعاع قرار دارد پیشنهاد می کنم از ظرفیت مجازی برای ترویج فرهنگ استفاده کنید .

 

در پایان این نشست رئیس اداره منابع طبیعی پاسخگوی سوالات خبرنگاران بود و خبرنگاران خواستار توجه ویژه به انجمن های محیط زیستی و طبیعت دوست شدند زیرا این انجمن ها می توانند موثرترین راه برای گسترش در راستای جفظ محیط زیست باشند.

 

در پایان این برنامه به رسم یابود لوح تقدیری و کارت "همیار طبیعت باشیم" به خبرنگاران و اصحاب رسانه اعطا شد .

, ,
لینک کوتاه مطلب :

معرفی شهرستان