پایگاه اطلاع رسانی باغملک

کد خبر : 81432

استخراج آب‌های زیرزمینی با حفر چاه‌هایی که هر لحظه بر عمق آنها افزوده می‌شود امروز شرایطی ایجاد کرده که بسیاری از مناطق شهرستان و روستاهای آن با افت شدید آب‌های زیرزمینی مواجه شوند.

 

به گزارش باغملک نیوز یکی از علت های اساسی در کاهش آب های زیر زمینی منطقه برداشت بیش از حد آب های زیر زمینی می باشد که متاسفانه افراد سو جو بدون هماهنگی و در نظر گرفتن حقوق سایر کشاورزان برای آبیاری مزارع خود اقدام به حفر چاه غیر مجاز و حتی عمیق نموده اند.

 

حفر چاه‌های غیر مجاز در بین کشاورزان این روزها مد شده است و فرقی ندارد زمین هایشان شمال باشد یا جنوب، شرق باشد یا غرب، برای فرار از خشکسالی این روزها چاه پشت چاه است که حفر می‌شود و روز به روز بر تعداد آنها افزوده می‌شود.

 

استخراج آب‌های زیرزمینی با حفر چاه‌هایی که هر لحظه بر عمق آنها افزوده می‌شود امروز شرایطی ایجاد کرده که بسیاری از مناطق شهرستان و روستاهای آن با افت شدید آب‌های زیرزمینی مواجه شوند.

 

دشت قلعه تل باغملک از این خطر نیز در امان نمانده و روز به روز به تعداد حفر چاه های غیر مجاز اضافه می شود و این خود خطری جدی برای منابع آب های زیر زمینی و طبیعت بکر وز یبای  قلعه تل ایجاد کرده است.

 

طی روزهای گذشته نشست مشاورین شرکت پورآب فارس با کشاورزان شهرستان های ایذه  و باغملک و با حضور جمعی از مهندسین حوزه ی آب استان فارس و مالکین طرح های کشاورزی منطقه ، رئیس جهاد کشاورزی شهرستان باغملک و نماینده ی آب منطقه ای شمال شرق خوزستان باغملک در محل سالن اجتماعات شهرداری قلعه تل برگزار شد و  در خصوص وضعیت بحرانی دشت قلعه تل  به بحث وگفتگو پرداختند.

شرکت پور آب فارس با مجوز وزارت نیرو و طرف قرارداد سازمان آب و برق خوزستان برای اولین بار در کشور طرح "تشکل های آب بران" را در دشت بحرانی قلعه تل اجرا می نمایند.

مهندس باجووند نماینده ی گروه مطالعات و جلب مشارکتهای مردمی این شرکت در خصوص وضعیت آبی کشور گفت :کشور ما آبهای خود را تا حد زیادی از دست داده است و اگر تجدید نظری در برداشت ها صورت نگیرد آینده ی شومی در انتظار مردم منطقه است.

وی افزود : متاسفانه مجوزهای بسیاری از طرق قانونی و غیرقانونی برای حفر چاه صادر شده است و ما می خواهیم با تشکیل "تشکل آب بران" برای آب های زیرزمینی، نظارت و کنترل بر برداشت های آبهای زیرزمینی را به خود کشاورزان بسپاریم که کشاورزان با تشکیل شورا و تشکل بر برداشت ها نظارت می کنند.


عبدالله طاهری از مشاورین شرکت پور آب گفت :وضعیت منطقه ی چهارتنگ، هلایجان ، نوترگی و قلعه تل خیلی بحرانی است ، سطح آبهای زیرزمینی قلعه تل از ۸۰ متر به ۲۰۰ متر نزول کرده است، سال ۱۳۸۰ گفتیم قلعه تل بحرانی است اما گفتند معیشت مردم در خطر است و مجوز دادند حال اگر این روند ادامه پیدا کند ۲ تا ۳ سال آینده دشت قلعه تل خشک می شود

.

وی افزود: در مهرماه بارندگی قلعه تل صفر بوده است در آبان ۱۰ میلیمتر،  آذر ۱۳۷ ، دی ماه ۲۹ و بهمن ۸۶ میلیمتر بارندگی در قلعه تل داشته ایم

.

وی بیان نمود : تیم بسیار قوی از سطح کشور جمع شده اند و طرح تشکل آب بران را داده اند که قدرت قانونی بالایی دارد و این تشکل میتواند به مدیریت این بحران کمک کند.

طاهری در پایان تصریح کرد :در خصوص فروش آب توسط چاه داران و انتقال آب توسط لوله گذاری به خارج از محدوده ی قانونی کشاورزی برای کشت صیفی جات جرم است ما سازمان آب منطقه ای را به ایذه انتقال داده ایم و مردم در صورت دیدن تخلف به آن مرکز واقع در جهاد کشاورزی ایذه اطلاع دهند

.

حال برای اولین بار در خوزستان "تشکل آب‌بران" در قلعه تل ایجاد شد تا الگویی برای مشارکت کشاورزان در مدیریت مصرف آب معرفی شود تا خود کشاورزان با به کار گیری این الگو دشت های سرسبز قلعه تل را نجات دهند .

 

اما حفر چاه‌های غیرمجاز و بی‌توجهی برخی از مسئولان زنگ خطری را برای تأمین و حفظ ذخایر آب‌های زیرزمینی در قلعه تل باغملک به صدا درآورده و این موضوع نیازمند برخورد شدید و جدی مسئولان با متخلفان غارت آب‌های زیرزمینی است.

لینک کوتاه مطلب :

معرفی شهرستان