پایگاه اطلاع رسانی باغملک

کد خبر : 81843

مدیر کل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری طیور سازمان دامپزشکی گفت: بیماری آنفلوآنزای مرغی را که مدتی پیش درشهرستان های ایذه و باغملک خوزستان شیوع پیدا کرده بود، کنترل شده و با مراقبت های به عمل آمده، خوشبختانه هنوز مورد انسانی مشاهده نشده است.

دکتر فرشاد تهرانی  افزود: فردی در یکی از روستاهای واقع در شهرستان ایذه، واحد نگهداری و پرورش بلدرچین تعبیه کرده و باعث انتشار آنفلوآنزای مرغی شده بود که پس از اطلاع،  همکاران را به منطقه اعزام کرده و کلیه پرنده های آلوده در کمتر از ۲۴ ساعت معدوم شد. 

 

وی به نقش مهم خرید و فروش طیور زنده در انتشار آنفلوآنزای مرغی در منطقه اشاره کرد و گفت:برخی افراد پرنده های آلوده را از استان های مجاور به خوزستان منتقل کرده و باعث انتشار آلودگی می شوند. از آن جا که کنترل عبور و مرور افراد و ورود پرندگان آلوده به منطقه به سادگی امکان پذیر نیست، نیروی انتظامی وارد عمل شده و خودروها و وانت بارهای مشکوک را بازرسی کرده و در صورت مشاهده پرنده، خودرو را توقیف می کند.البته  در زمینه کنترل خودروها و جلوگیری از ورود پرندگان آلوده به منطقه به طور صد در صدی موفق نبودیم و افراد از مجاری مختلفی پرنده های آلوده را وارد خوزستان کرده و بیماری را انتشار می دهند.

 

مدیر کل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری طیور سازمان دامپزشکی خاطر نشان کرد: نگرانی عمده دیگر، گرم شدن هوا و به تبع آن مهاجرت پرندگان به استان خوزستان است که خود می تواند بار آلودگی را افزایش دهد، با این حال تمام واحدهای نگهداری طیور در آماده باش کامل بسر می برند تا به محض مشاهده آلودگی مراتب را به واحدهای مربوطه گزارش دهند.

 

سلامت آنلاین-

لینک کوتاه مطلب :

معرفی شهرستان