پایگاه اطلاع رسانی باغملک

کد خبر : 82356

رئیس انجمن برنج خوزستان گفت: عملیات کشت محصول برنج از ۱۵ خردادماه در استان آغاز می‌شود.

محمد سواری با اشاره به این‌که‌ قرار است تعرفه واردات قانونی برنج کاهش یابد، اظهار کرد: این مساله به ضرر کشاورز است. علاوه بر این کسی نمی‌تواند واردات غیر قانونی را کنترل ‌کند و ما شاهد ورود غیرمجاز این محصول به کشور هستیم.

وی افزود: اگرچه رغبت مردم برای خرید محصولات محلی نسبت به سال‌های گذشته بیشتر شده اما عرضه برنج‌های محلی با قیمت بالا، باعث می‌شود که مردم از برنج‌های وارداتی که خیلی ارزان‌تر عرضه می‌شود، مصرف کنند و این موضوع، بر رونق بازار برنج محلی تأثیر منفی می‌گذارد.

سواری با توجه به وضعیت نامناسب اقتصادی و معیشتی مردم، خاطرنشان کرد: در حال حاضر برنج عنبر با قیمت کیلویی ۵۰۰۰ تومان و مناسب‌تر از سایر ارقام محلی عرضه می‌شود و مردم می‌توانند از این رقم که قیمت مناسب و طعم و پخت خوبی دارد استفاده کنند و استقبال از آن نیز در بین مصرف‌کنندگان خوب بوده است.

وی عنوان کرد: واردات موضوع مهمی است که نیاز به هماهنگی بین‌دستگاهی و نظارتی دارد و نهادهایی مانند گمرک و وزارت جهاد کشاورزی باید آن را ساماندهی کنند و اگر نمی‌توان مسایل واردات را به صورت کامل حل کرد، باید سعی کنیم این مسایل و مشکلات را به حداقل برسانیم تا آسیب کمتری به بخش کشاورزی و بخش تولید داخلی برسد.

سواری با بیان این‌که موعد مناسب برداشت اواخر مهرماه یا اوایل آبان‌ماه سال جاری است، بیان کرد: برخی کشاورزان در ماه‌های مرداد و شهریور محصول خود را برداشت می‌کنند و این اتفاق جلوی واردات را می‌گیرد و معتقدیم که برداشت باید در موعد مقرر و مناسب خود انجام شود.

وی تصریح کرد: قرار است مکاتباتی با امور آب سازمان آب و برق داشته باشیم و با هماهنگی‌های انجام شده، برنامه‌های خود را برای کشت امسال به سازمان ارائه دهیم تا تصمیم‌گیری‌های لازم در خصوص مباحث مختلف کشت امسال محصول برنج گرفته شود.

منبع: اهواز نوین

 

, ,
لینک کوتاه مطلب :

معرفی شهرستان