پایگاه اطلاع رسانی باغملک

کد خبر : 82476

گزارشی خواندنی از حال و هوای خواهران معتکف در باغملک؛

همزمان با فرارسیدن ایام البیض،۱۳ ، ۱۴ و ۱۵ ماه مبارک رجب مسجد سیدالشهدا باغملک، پذیرای خیل کثیری از خواهران خلوت نشین انس الهی بود.

به گزارش باغملک نیوز از همه خانه‌ها که دل می‌بری، خودت را در خانه خدا می‌بینی. آخرین بار که به مسجد آمده بودی، به چه زمانی بر می‌گردد؟ هفته پیش، پانزده روز و شایدهم یک‌ماه قبل. به یاد می‌آوری که برای حل مشکلت حاضر بوده‌ای در هر خانه‌ای را بزنی و سر فرود آوری، اما دریغ از اینکه به در خانه «اوستا کریم» بیایی و از خودش همه چیز را طلب کنی.


می‌روی گوشه دنجی کنار منبرمی‌نشینی، سر بر پایه‌های چوبی منبر می‌گذاری و یک دل سیر می‌گریی. گریه نه برای حل نشدن مشکلت، بلکه این‌بار از خوشحالی اینکه راه را یافته‌ای و از آن بالاتر داری دست خودت را می‌گیری و از میان گرداب روزمرگی‌ها خودت را پیدا می‌کنی.این گوشه دنج دنیا در حریم امن الهی تنها جایی است که می‌توانی کاملا با خودت صادق باشی و حسابت را با خودت صاف کنی. نسیم بهاری از پنجره بر صورتت می‌نشیند و عطر بهار نارنج را می‌پاشد میان اشکهایت. فروردین فصل تولدی دیگر است. و با خود زمزمه میکنی سالی که نکوست از بهارش پیداست.


روزهای سپید یا ایام البیض، به روزهای سیزدهم، چهاردهم و پانزدهم هر ماه قمری می‌گویند. به باور مسلمانان ایام البیض ماه‌های رجب، شعبان و رمضان، دارای فضیلت بسیار می‌باشند.ایام البیض یعنی روزهایی که شب‌هایش سفید است. منظور، سیزدهم، چهاردهم و پانزدهم ماه قمری است که شب‌های مهتاب دارند.

 

در این ماه که هنگامه تحول است اعتکاف کنندگان کوی دوست با حضور در صحن و سرای دوست پله‌های سلوک را پیموده و به معبود خویش نزدیکتر می‌شوند.

معتکف روزه‌اش، نمازش، حضورش در مسجد و دیگر اعمالش مایه تقرب است و در خانه دوست سفره ای از مغفرت و بخشایش گسترده شده و عاکف با صیقل روح و روان، زنگار از دل می‌زداید و مهیای ضیافت بزرگ در ماه وصال می‌‌شود.

عاکف روزه‌دار با حضور در مسجد و خواندن نماز سه روز را در مسجد جامع مقیم می‌‌شود و جز برای ضروریات کوی دوست را ترک نمی‌گوید و با تمرین بندگی خود را در جهاد با نفس می‌آزماید

در میان جمعیت دلباخته معتکفانی جلب توجه می کردند که هر کدام به تنهایی دفتری از عشق و معرفت الهی بودند به سراغ پیشکسوت این جمع عاشق می روی و پای حرفهایش می نشینی .

 

خانم داوودی معتکف پیشکسوت باغملکی همچنان که به گوشه ای تکیه داده است می گوید:  12 سال است که معتکف می شوم وهمین فضای معنوی اینجا باعث می شود که هر ساله بیایم، کیفیت برنامه ها نسبت به سالهای اول خیلی بهتر شده است آرامش خاصی اینجاست و ارتباطم با خدا بیشتر شده و از هرآنچه غیر خداست بریده شدم همه دعوت شده های خدا هستیم و توصیه میکنم همه شرکت کنند.

هر کدام از معتکفین مشغول انجام کاری بودند اما اکثرشان کتاب دعا و قرآن دستشان بود و عبادت می کردند ، دو شب از میهمانی معنوی شان با چشمه زلال حقیقت می گذشت و دست از عبادت بر نمی داشتند

 

همسر شهید برفی عیوضی که همه به نام مادر صلواتی او را می شناسند از جمله مسن ترین معتکف امسال در باغملک بود . در گوشه ای از مسجد سر سجاده نشسته بود به سمتش رفتم و با او هم کلام شدم.

خانم پرستش می گوید : ۶ سال پشت سر هم معتکف می شوم واین فرصتی  برای خودسازی است و همیشه منتظر خبر ثبت نام بودم که جا نمانم.  

وی ادامه داد :برنامه های امسال عالی بود و خیلی به خدا نزدیک شدیم و روز اول گوشه مسجد خواب بودم و در خواب  دیدم درختی شکوفا شد و میوه هایی از آن آویزان شده است و این خواب معنای خاصی برایم داشت و ان شالله سال دیگر هم خواهم آمد .

 

معتکفین روزه دار رو به قبله نشسته بودند. عده ای نماز می خواندند و عده ای دیگر دست به دعا بودند. حتی اگر میهمان این معتکفین هم می شدیم باز هم حال و هوای آنها به ما منتقل می شد.

 

ملیکا کوچکترین معتکف امسال همیشه در حال خود است و گویی فقط خود و خدای خودش در این مکان هستند کمی با او صحبت که می کنم از رابطه اش با معبودش آگاه می شوم .

ملیکا می گوید :دو سال است که روزه می گیرم و از سال قبل به سن تکلیف رسیدم ، از آمدن به این جشن معنوی خوشحالم زیرا به خدا نزدیک تر شدم حسی خاصی در دلم است به اینجا آمدم تا حاجت کربلا بگیرم و توصیه می کنم کسانی که نیامدند بیایند امتحانش ضرر ندارد .

 

ستاد برگزاری اعتکاف باغملک برنامه های ویژه ای را در این ایام برای معتکفین تدارک دید که از آن جمله می توان به سخنرانی، پاسخ به سؤالات شرعی، تشکیل حلقه های معرفت و بحث و مباحثه، تلاوت قرآن  ، پخش کلیپ ، مداحی و برگزاری اعمال امّ داود، اشاره نمود. و اما شبی با شهدا بود که معتکفین را بیشتر از پیش به معبودشان وصل می کرد و همه از تاثیر عمیق این برنامه سخن می گفتند .

  

 

وقت افطار که نزدیک می شد  در این حین خادمین مخلص اعتکاف  سفره افطار را برپا می کنند وبا پخش گلبانگ اذان هر کس به طریقی خود را به معبودش رساند گویی برای دریافت رزق معنوی خود رقابت داشتند . نماز جماعت  برقرار می شد و پس از آن همه به سمت سفره کریمانه معبود می رفتند و روزه خود را بازمی کردند.

یکی از ویژگی‌های بارزی که در اعتکاف امسال چشمگیر بود حضور تعداد زیادی از جوانان در این سنت حسنه بود که امید است این جوانان اعتکاف را به عنوان فرصتى براى بازگشت ‏به خویش و خداى خویش قرار دهند و چند صباحى با خداى خود خلوت و جان و روح خود را با خالق هستى ارتباط و با توشه معنوى و اعتقادى راسخ و امیدى بیشتر به زندگى خود ادامه دهند و خود را براى صحنه ‏هاى خطر و جهاد در راه خدا آماده و خود را در محضر پروردگار ببینند و از نافرمانى او بپرهیزند و به سوى سعادت دنیا و آخرت گام بردارند.

 

, , ,
لینک کوتاه مطلب :
  1. جامانده ازپرستوها

    خداقوت به همه دوستانم که واقعا زحمت کشیدن.
    این گزارشوخوندم ضربان قلبم تند شد اولین سالی بود که اعتکاف نرفتم..
    خوشبحاااااااااالتووووووون.

  2. گمنام

    خوش به سعادت اونایی که رفتم منم امسال به هر دری زدم ک بیام نشد قسمت نبود…خوشابحاتون دعوت شده ی خدا بودید..

معرفی شهرستان