پایگاه اطلاع رسانی باغملک

کد خبر : 82632

تامین حفاظت هر چه بیشتر گونه های حیات وحش بخصوص گونه های شاخص منطقه یکی از وظایف ذاتی سازمان محیط زیست است که در باغملک متولی ندارد.

 

به گزارش باغملک نیوز نبود سازمان محیط زیست شهرستان باغملک چالش های فراوانی را بوجود آورده است که می توان به نبود نظارت کافی بر صنایع آلاینده، دفع غیراصولی فاضلاب های صنعتی و خانگی در محدوده مرکز شهرستان، برداشت های بی رویه از معادن شن و ماسه و وارد کردن زخمی کاری بر پیکر طبیعت، تخریب بی رویه محیط زیست و اخیرا به در خطر بودن جان گونه های پلنگ  در کوه های اطراف شهر قلعه تل اشاره کرد

.

بر کسی پوشیده نیست که تامین حفاظت هر چه بیشتر گونه های حیات وحش بخصوص گونه های شاخص منطقه یکی از وظایف ذاتی این سازمان است که در صورت عدم رسیدگی فوری به ضرورت های حفاظتی پلنگ، عواقب جبران ناپذیری متوجه بقای این گونه در ایران خواهد بود.

 خبرهای منتشر شده حاکی از مشاهده ۴ قلاده پلنگ در باغملک دارد که  در چند روز گذشته یکی از چوپان های روستای بیدستان از توابع قلعه تل مورد حمله این گونه ها قرار گرفت.


عباس سلطانی  رئیس اداره حفاظت محیط زیست ایذه در این خصوص اظهار کرد: مردم محلی و یکی از تشکل های زیست محیطی قلعه تل از مشاهده پلنگ مادر و سه توله پلنگ آن در این منطقه خبر داده و عکس هایی نیز منتشر کردند.

 

وی توضیح داد: یک چوپان با پارس کردن سگ گله متوجه وجود سه توله پلنگ در زیر یک تخته سنگ می شود؛ پس از چند دقیقه پلنگ مادر به چوپان حمله می کند و جراحات وارد شده به چوپان سطحی بوده و این حادثه تلفاتی در پی نداشته است.


وی مشاهده پلنگ را در این منطقه حائز اهمیت دانست و گفت: مکان هایی مشاهده پلنگ به عنوان زیستگاه ثبت می شود و پلنگ تاکنون بارها در مناطق کوهستانی ایذه و باغملک مشاهده شده البته بیشتر این مشاهدات مستقیم نبوده و بیشتر از طریق خسارت هایی که به گله های دام مردم محلی بوده، متوجه وجود پلنگ شده ایم، که این مشاهدات وجود تعداد قابل توجهی از این گونه را در منطقه ثابت می کند.
 


وی افزود: در این مناطق همیشه نگرانی هایی از بابت شکار حیات وحش به ویژه پلنگ، و یا مسموم کردن لاشه دام ها توسط اهالی وجود دارد زیرا برخی از روستائیان حیوانات وحشی را دشمن احشام خود می دانند.

http://iscanews.ir/Media/Image/1396/01/29/636281080773220658.jpg

 

* لزوم اجرای طرح 'پلنگ ایرانی' در خوزستان


رئیس اداره محیط زیست ایذه منطقه زاگرس میانی را یکی از قلمروهای با اهمیت پلنگ در کشور عنوان کرد و گفت: بر اساس مشاهدات به نظر می رسد، گونه پلنگ در این منطقه بیش از سایر مناطق کشور وجود داشته باشد.برآوردی از تعداد پلنگ های موجود در منطقه نداریم زیرا سرشماری این گونه به راحتی امکان ندارد، اما تاکنون بارها (بیش از ۱۰ مورد) گزارش از خسارت به احشام روستائیان و چندین نوبت نیز گزارش از محیط بانان و مردم محلی دریافت کردیم که وجود تعداد قابل توجهی پلنگ را در منطقه تایید می کند.

 

سلطانی پیشنهاد کرد: برای حفاظت از گونه پلنگ در این منطقه طرح 'حفاظت از پلنگ ایرانی' تعریف و اجرایی شود.
 
  
وی همچنین با اشاره به نبود اداره حفاظت محیط زیست در شهرستان باغملک گفت: ساختمان این اداره آماده و در آستانه راه اندازی است اما برای حفاظت از این منطقه و حیات وحش آن، لازم است که فرآیند راه اندازی تسریع شود.

 

سلطانی، تامین نیروی انسانی و تجهیزات و امکانات کافی را از دیگر ضروریات حفاظت از محیط زیست این منطقه دانست و افزود: آموزش مردم محلی و ارتقای فرهنگ زیست محیطی اهالی نیز تاثیر بسزایی دارد تا آگاهی نسبت به اهمیت زیستگاه و حیات وحش ایجاد شود

 

با این اوصاف می طلبد سازمان محیط زیست استان نسبت به راه اندازی هر چه سریعتر سازمان محیط زیست شهرستان باغملک اقدام نماید  تا به فوریت‌های حفاظتی پلنگ ایرانی رسیدگی شود.

 

, , , ,
لینک کوتاه مطلب :
 1. ناشناس

  توروخداحفظشون کنید

 2. ناشناس

  سلام
  اولا با توجه به موردسمت چپ از اول و گشیدگی گردن و همچنین ابعاد گوش ها بیشتر شبیه توله کفتار میباشند تا توله پلنگ وممکنه بخاطر شباهت خال های بروی بدن با پلنگ اشتباه گرفته شده باشند که هر چند این نظریه رو به کارشناسان متخصص واگذار میکنم

 3. فرهاد

  شاید کفتار بوده طرف خواسته کلاس بزاره واسه مردم

 4. علي

  دوست عزیز کفتار یا پلنگ فرقی ندارد مهم حفاظت محیط زیست است که شامل همه کونه های گیاهی وجانوری میشود.دولت ها خود عامل اطلی نابودکننده محیط زیست میباشند .در بسیاری از برنامه ها یا آینده نگری نمی شود ویا مصلحت اندیشی میشود.همین شهر باغملک را ببینید چند هکتار باغ مثمرثمرباقدمت یک قرن بدلیل بی توجهی شهرداری و اداره جهاد کشاورزی نابود شدند درحالیکه زمین های موات خالی از سکنه ارزاندام میکنند.برای آیندگان باید گریه کردکه بخاطر بی تدبیری بعضی از مسئولین امروز بی نصیب از هوای پاک وطبیعت بکرمیشوند

 5. ناشناس

  تورو خدا قلمرو وخوشونو حفظ کنید

معرفی شهرستان