پایگاه اطلاع رسانی باغملک

کد خبر : 82794

گفتگو با معمار جوان باغملکی به مناسبت روز معمار ؛

طباطبایی بیان داشت :ساخت و ساز های غیر مجاز عاملی ست که باعث می شود شهر سیمایی نامطلوب به خود بگیرد،ساخت و ساز غیر مجاز عواقب خطرناکی همچون عدم استحکام بنا و تجاوز در حریم های شهری و از بین بردن چشم اندازه های طبیعی شهر را بهمراه دارد.

 

 

به گزارش باغملک نیوز به مناسبت سوم اردیبهشت ماه، روز برزگداشت شیخ بهایی و روز معمار با سید محمد طباطبائی، معمار جوان و کارمندسازمان نظام مهندسی ساختمان شهرستان باغملک ،گفتگویی داشتیم که در ادامه این گفتگو را می خوانید:

 

*بیوگرافی مختصری از خود ارائه دهید:

 

اینجانب سید محمد طباطبائی متولد تیرماه ۱۳۶۵ در روستای درب از توابع شهرستان باغملک می باشم، دارای مدرک کارشناسی معماری از موسسه آموزش عالی جهاد دانشگاهی خوزستان و کارشناسی ارشد معماری از دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهواز می باشم. و بیش از ده سال است که در زمینه معماری مشغول به تحصیل،تدریس و فعالیت اجرایی می باشم.

 

حضور در پروژه های اجرایی ، همکاری با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی باغملک بعنوان ناظر فنی و طراح ساختمان های طرح مقاوم سازی و همچنین همکاری با شهرداری باغملک در طراحی پارک منجنیق و بوستان مادر از جمله سوابق کاری اینجانب می باشد.

boostan-madar-19

* معماری از دیدگاه شخصی شما چگونه تعریف می شود؟

 

از نظر من معماری وسیله ای برای انتقال تاریخ به آینده ست ، وقتی شما یک بنای تاریخی رو مشاهده و بررسی می کنید به این پی می برید که در زمان ساخت آن بنا وضعیت فرهنگی، اقتصادی و مهمتر از همه وضعیت صنعت و تکنولوژی ساخت آن چگونه بوده است. به طور مثال با دیدن تخت جمشید و بررسی آن میتوان پی برد که هخامنشیان دارای چه وضعیت فرهنگی- اقتصادی بودند و اینکه تکنولوژی ساخت ساختمان های عظیم را داشته اند، بنابراین برای انتقال زیباتر تاریخ به آینده، باید معماری زیباتری داشته باشیم.

 

* وضعیت معماری شهر باغملک را چگونه می بینید؟

 

متاسفانه در خوش آب و هوا ترین شهر استان خوزستان یعنی باغملک، معماری به فراموشی سپرده شد.اگر مطالعه ای در تاریخ باغملک داشته باشیم مشاهده خواهیم کرد که این شهر دارای تاریخ و فرهنگی غنی و ساختمان هایی با معماری زیبا بوده است و در عرصه معماری حرفی برای گفتن داشته، بطور مثال ما در باغملک ارگ ارغوانی را داریم و همچین با مطالعه در ساختمان های مسکونی قدیمی باغملک معماری زیبایی مشاهده می شود.

 

وجود قلعه های تاریخی و زیبا در اکثر نقاط شهری و روستایی باغملک نشانگر این است که در گذشته معماری و شهرسازی در باغملک جایگاه ویژه ای داشته است. اما در حال حاضر خانه های مسکونی باغملک تنها سرپناهی هستن برای زیستن و بحث زیبایی شناسی و توسعه پایدار در ساخت و سازهای شهری باغملک جایگاهی ندارد.

 

* چه عواملی باعث شد تا جایگاه و اهمیت معماری در شهر باغملک به فراموشی سپرده بشود؟

 

مهمترین عاملی که باعث شد جایگاه و اهمیت معماری در باغملک به فراموشی سپرده شود پلاک بندی های نامتعارف در سطح شهر بوده است.

 

مقدمه داشتن یک شهر زیبا و معمارانه توجه به مقوله شهرسازی و برنامه ریزی شهری می باشد، در باغملک طراحی شهری وجود ندارد وزمین داران با توجه به سلیقه شخصی خود و بدون توجه به معیارهای طراحی و برنامه ریزی شهری، اقدام به تفکیک و پلاک بندی و سپس کسب مجوزهای لازم جهت ساخت و ساز زمین های خود می نمایند.

 

همچنین ساخت و ساز های غیر مجاز عامل دیگریست که باعث می شود شهر سیمایی نامطلوب به خود بگیرد،ساخت و ساز غیر مجاز عواقب خطرناکی همچون عدم استحکام بنا و تجاوز در حریم های شهری و از بین بردن چشم اندازه های طبیعی شهر را بهمراه دارد.

 

بطور مثال مهمترین چشم انداز طبیعی شهر باغملک یعنی باغ های حومه شهر، قربانی ساخت ساز های غیر مجاز شده و اگر این روند ادامه پیدا کند تا چند سال آینده، باغملک به یک ملک بدون باغ تبدیل خواهد شد.

 

عامل بعدی عدم رعایت تراکم های مجاز در ساختمان سازی است ، که عواقب زیست محیطی خطرناکی بهمراه خواهد داشت.بطور مثال خیابانی را تصور کنید که به تمامی قطعات مسکونی آن تراکم صد درصد داده شده است. وقتی تراکم صد در صد داده شد یک سری مکعب صلب اطراف یک خیابان بالا می رود که باعث می شود نسبت سطح به حجم ساختمان ها بالا رفته و این افزایش نسبت یعنی دریافت بیشتر انژری از خورشید و گرم شدن دمای محیط در اثر تبادل حرارت.

 

خطر دیگری که عدم رعایت تراکم مجاز به همراه دارد این است که ما سرانه فضای سبز را در واحد های مسکونی کم یا به صفر نزدیک میکنیم، که نبود فضای سبز در یک محله یا خیابان اثرات منفی زیادی دارد که بررسی آن زمان بیشتری می طلبد.

 

*عدم توجه به اصول معماری و شهرسازی چه مشکلاتی را برای شهر باغملک بوجود خواهد آورد؟.

 

 سیمای نامطلوب شهری، ساخت و ساز های غیر مجاز،افزایش مصرف انرژی،عدم توسعه پایدار، از دست دادن چشم انداز های طبیعی شهر، مهاجرت اقشار تحصیل کرده و مشکلات فراوان دیگری در صورت عدم توجه به مقوله معماری و شهرسازی، برای شهر باغملک بوجود خواهد آمد که بررسی هر یک از آنها ساعت ها زمان لازم دارد.

 

* در پایان چه صحبتی با مخاطبان باغملک نیوز و مردم باغملک دارید؟

 

در پایان ضمن تشکر از مسئولین پایگاه خبری باغملک نیوز، از تمامی مردم باغملک تقاضامندم با رعایت قوانین در عرصه ساخت و ساز، زمینه را برای ساختن شهری زیبا فراهم نمایند.

لینک کوتاه مطلب :

معرفی شهرستان