پایگاه اطلاع رسانی باغملک

کد خبر : 83422

در کمیته حفاظت از منابع طبیعی باغملک مطرح شد؛

اولین جلسه کمیته حفاظت از منابع طبیعی شهرستان باغملک با موضوعیت اطفاء حریق با حضور قائم مقام مدیر کل حفاظت از محیط زست ، فرمانده یگان حفاظت از منابع طبیعی استان در محل سالن جلسات فرمانداری برگزار شد.

به گزارش باغملک نیوز اولین جلسه کمیته حفاظت از منابع طبیعی شهرستان باغملک با موضوعیت اطفاء حریق با حضور قائم مقام مدیر کل حفاظت از محیط زست ، فرمانده یگان حفاظت از منابع طبیعی استان ، فرماندار باغملک  و جمعی از مدیران و انجمن های مردم نهاد شهرستان در محل سالن جلسات فرمانداری برگزار شد.

 

در ابتدای این جلسه عالی محمودی رئیس اداره منابع طبیعی باغملک عنوان کرد:  این جلسه با موضوع های  طرح جامع پیشگیری از حریق ، مقابله با حریق ، چگونگی تامین ادوات اطفاء حریق ، همیاری دهیارها و شوراها جهت همکاری در این کار برگزار شد.

 

وی افزود :سال گذشته ۱۲ مورد آتش سوزی عمده داشتیم که ۲۱۴ هکتار  از جنگل ها و مراتع طعمه آتش شد و این آتش سوزی ها باعث نابودی خاک ، منابع طبیعی ،جنگل ها و علوفه می شود .

 

وی با تاکید بر ایجاد ستاد اطفاء حریق گفت : اگر ستاد اطفا حریق برپا شود و هر کدام از حلقه های ستاد وظیفه خود را به خوبی انجام دهد از بسیاری از خسارت ها جلوگیری می شود که البته در همه زمینه ها آموزش و مسائل فرهنگی نقش بسزایی دارد.

 

در ادامه رئیس زاده قائم مقام مدیر کل حفاظت  از محیط زیست بیان کرد : در سال گذشته ۲۵درصد یعنی ۵ هزار هکتار از آتش سوزی جنگل های کشور در خوزستان بوده است که شهرستان باغملک، ایذه و منطقه مرزی صیدون نیز جزء این آتش سوزی ها بودند.

 


وی افزود : امسال بنا داریم سطح آتش سوزی ها را  کاهش دهیم و مشکلاتی از جمله صعب العبور بودن منطقه آتش سوزی  و عدم وجود پایگاه اطفاء حریق وجود دارد و در امر اطفاء حریق بر اساس  قانون تمام دستگاه ها موظف هستند اقدام کنند.

 


رئیس زاده  خاطر نشان کرد: در سال جدید برای کاهش آمار آتش سوزی ها در استان و شهرستان ها ۴ ایستگاه اطفاء حریق راه اندازی می شود که یکی از از این ایستگاه ها در باغملک خواهد بود تا جنگل های این شهرستان که سرمایه ملی هستند از بین نروند.

.

وی در خصوص آتش زدن کاه و کلش گفت : آتش زدن باقیمانده محصولات و کاه و کلش گاها باعث آتش سوزی باغات شده و جهاد باید در زمینه آموزش و آگاهی دادن به کشاورزان اقدام کنند و در صورت سرپیچی به کشاور خاطی خدماتی ارائه نشود .

 

قائم مقام مدیر کل حفاظت از محیط زیست در پایان با تاکید بر حمایت از انجمن های مردم نهاد گفت : این انجمن باید بصورت ویژه حمایت شوند چرا که مردم نقش بسزایی در اطفاء حریق و حفاظت از محیط زیست خواهند داشت و همچنین نهضت سبز نیز فعال شود.

 

ساعدی فرمانده یگان حفاظت از منابع طبیعی استان بیان کرد : در سال ۹۶ بنا داریم آتش سوزی ها را ۵۰ درصد کاهش دهیم که تمام دستگاه ها موظف هستند در اطفاء حریق کمک کنند.

 

وی مناطق پوتو ، آسماری ، پتک ، تیغن ، امامزاده عبدالله ، دره بنیاب ، آرزو ، تنگ کرد ، مال آقا ، کیوپ و تمبی را نقاط  بحرانی دانست که نیاز است با بزرگان و نخبگان این مناطق صحبت شود و در موارد بحرانی تقاضای کمک شود زیرا مشارکت عمومی نقش مهمی در اطفاء حریق دارد.

 

کیانپور دادستان باغملک با اشاره به ضرورت و اهمیت محیط زست و منابع طبیعی بر لزوم ایجاد پایگاه اطفاء حریق تاکید کرد .

 

وی به نبود امکانات اشاره و بیان کرد : با ابزار سنتی نمی توان آتش هکتاری را مهار کرد لذا به ابزا پیشرفته نیاز است همچنین نیروی کافی وجود ندارد و صدها هکتار به یک نفر سپرده می شود که امنیت کافی را ندارند و باید افزایش نیروی حفاظت از منابع طبیعی لحاظ شود .

 

وی در پایان عنوان کرد : بهتر است شناسنامه دار کردن گونه های گیاهی را در مناطق جنگلی هم داشته باشیم و آموزش در خصوص منابع طبیعی را سرلوحه آموزش و پرورش قرار دهیم و همچنین انجمن های مردم نهاد حمایت شوند.

 

, , , , ,
لینک کوتاه مطلب :

معرفی شهرستان