پایگاه اطلاع رسانی باغملک

کد خبر : 83777

در جلسه شورای سلامت مطرح شد:

جلسه شورای سلامت با حضور معاون فرمانداری ، رئیس شبکه بهداشت ، رئیس مرکز بهداشت و مسئولین با موضوع روز جهانی ایدز و دیابت وارد دستور کار خود شد .

به گزارش باغملک نیوز جلسه شورای سلامت با حضور معاون فرمانداری ، رئیس شبکه بهداشت ، رئیس مرکز بهداشت و مسئولین با موضوع روز جهانی ایدز و دیابت وارد دستور کار خود شد .

در ابتدای این جلسه بحث معضل همیشگی دفع آب های سطحی و آبیاری مزارع کشاورزی با آب فاضلاب توسط کارشناس شبکه بهداشت مطرح شد که همچنان متولی برای آن پیدا نشد و این معضل بین ادارات پاس کاری شد. 

 
دکتر شهریاری مدیر شبکه بهداشت با انتقاد به وضع موجود گفت : پس از گذشت ۸ جلسه از شورای سلامت هنوز متولی دفع فاضلاب مشخص نشد که باید هرچه سریعتر کارگروه مورد نظر مشخص و به این مسئله رسیدگی شود هرچند خیلی امیدوار به حل این موضوع نیستیم.


رئیس شبکه بهداشت باغملک ضمن انتقاد از غیبت بخشداران در جلسه شورای سلامت گفت : وقتی بخشداری که نماینده مردم آن بخش است  در جلسه حضور ندارند یعنی سلامت مردم برای او مهم نیست. 


وی همچنین به اهمیت بیماری دیابت اشاره و عنوان کرد: دیابت مهمترین بیماری قرن است و شایع ترین علت کوری ست که مرگ نهانی زیادی دارد و اکنون ۴۱۵ میلیون نفر در دنیا به این بیماری مبتلا هستند که ایران یکی از کشورهایی بود که متعهد شد تا سال ۱۴۰۴ سیر صعودی این بیماری را کنترل کند .


  زارع  رئیس مرکز بهداشت در خصوص ایدز و راه های انتقال آن گفت : ایدز از مشکلاتی ست که گریبان گیر می شود شیوع این بیماری از طریق روابط جنسی ، افراد تزریقی ، آرایشگاه و دندانپزشکی امکان پذیر است لازم است مردم توجه کنند.

پای کار آمدن همه دستگاه ها برای جلوگیری از شیوع بیماری ایدز 

 
وی افزود: ما از سال۹۴ تا ۹۸ ،  90 درصد افراد مبتلا را باید شناسایی کنیم و تحت درمان قرار دهیم و کنترل ایدز یک برنامه کشوری است و همه ارگان ها باید دست به دست هم دهند تا شناسایی شوند که در کشور ایران حدود یک پنجم بیماران شناسایی شدند و مثلا اگر ۵ نفر در باغملک شتاسایی شده ۲۰ نفر شناخته نشده داریم .


شهریاری کارشناس شبکه بهداشت در خصوص شیوع ایدز بیان کرد: ما تا سال ۲۰۲۰ باید به سه ۹۰ درصد برسیم یعنی ۹۰ درصد بیماران مبتلا به ایدز را باید شناسایی کنیم و ۹۰ درصد آنها را درمان و ۹۰ درصد به درمان پاسخ دهند  که برای این کار همه ارگان ها از جمله آموزش پرورش، بهزیستی ،کمیته امداد، هلال احمر و …. از شرکای اصلی هستند که برای رسیدن به این سه  90 درصد کمک کنند . 


وی بیان کرد : متاسفانه ما موج سوم اپیدمی ایدز را می گذرانیم راه انتقال مادر به کودک و انتقال از طریق خون کنترل شده ولی تماس جنسی همچنان ادامه دارد و ۶۰-۴۰ درصد انتقال از راه روابط جنسی است که می طلبد همه دستگاه ها پای کار بیایند و برای حل این مشکل اقدام کنند. 


تیموری دیگر کارشناس شبکه بهداشت لایروبی و آهک پاشی جداول شهرها را دیگر دستور کار این جلسه عنوان کرد و گفت :در پیک اول آهک پاشی شهرهای باغملک، قلعه تل و میداوود مطلوب عمل کردند اما در پیک دوم صیدون بصورت نامطلوب عمل کرد و تا کنون هیچ گونه آهک پاشی انجام نداد. 


وی در خصوص اتلاف سگ های ولگرد گفت : ستاد اتلاف یک کمیته مرکزی دارد که رئیس این کمیته فرماندار و شهرداری هستند که باید به این موضوع رسیدگی کنند زیرا در برخی نقاط شهر مانند لران و گلال اهالی از وجود سگ های آزاد و بلاصاحب گلایه داشتند. 


تیموری به نگهداری احشام در سطح شهر اشاره و بیان کرد : احشام در سطح شهر به خصوص باغملک همچنان نگهداری می شوند  و اهالی از وجود تلنباری از کود حیوانی در محله شهید تاراس  گلایه مند بود که خواستار برخورد قانونی در این خصوص هستیم. 

زنده گیری سگ ها در شهر بجای اتلاف آنها 


امیری رییس محیط زیست در خصوص اتلاف سگ های بلاصاحب  عنوان کرد: دستورالعمل اتلاف سگ ها ممنوع شد که به جای اتلاف زنده گیری را پیشنهاد می دهم و این اداره قفس های زنده گیر دارد که به راحتی سگ ها گرفته می شوند و پس از عقیم سازی توسط دامپزشک در همین شهر رها می شوند و باعث می شود در دراز مدت تعداد آنها کم شوند .


وی ادامه داد: طبق ماده ۵۵ شهرداری وظیفه جمع آوری احشام در سطح شهر را دارد که باید نسبت به این موضوع اقدام کنند و  آتش زدن کاه و کلش نیز بر عهده جهاد کشاورزی ست که در این خصوص۵۰ نفر معرفی شدند و از این کار جلوگیری شد.

بهمن تامرادی در پایان این جلسه عنوان کرد : اخباری از فروش البسه دست دوم در بازارچه  باغملک رسید که سلامت مردم را به خطر می اندازد و از شهرداری می خواهیم گروهی بسیج شوند و به صورت عملیاتی این البسه جمع آوری شوند .

ایجاد کارگروه تخصصی برای حل جدی معضل دفع فاضلاب 


وی همچینین خواستار حل معضل همیشگی دفع آبهای سطحی شد و گفت : برای حل معضل دفع آبهای سطحی و فاضلاب باید برچه سریع تر کارگروه تخصصی با نمایندگی آقای فتحی نماینده دادگستری ایجاد شود و این مشکل بصورت جدی حل شوند .

لینک کوتاه مطلب :

معرفی شهرستان