پایگاه اطلاع رسانی باغملک

کد خبر : 84018

حاشیه نگاری از افتتاحیه هشتمین جشنواره مردمی فیلم عمار در باغملک؛

عصر چهارشنبه آئین افتتاحیه هشتمین دوره جشنواره مردمی فیلم عمار در تالار فردوسی شهرستان باغملک و با حضور اقشار مختلف مردم به‌ویژه خانواده معظم شهدا و ایثارگران برگزار شد ،حاشیه هایی از این مراسم را در زیر می خوانید.

به گزارش باغملک نیوز مراسم رونمایی از مستند پرواز از حلب و برگزاری افتتاحیه هشتمین جشنواره مردمی فیلم عمار در باغملک قطعی شد با دوستان اکران کننده تقسیم کار کردیم و پیگیری ها شروع شد از چاپ بنر و دعوت نامه ها تا تبلیغات و دعوت حضوری از خانواده های شهدا و حتی تبلیغات چهره به چهره و توزیع بلیط در مدارس .

 

 

هیجان و نگرانی هایمان به روند کار سرعت می بخشید تا اینکه روز موعود فرا رسید و همگی برای فضاسازی سالن دور هم جمع شدیم مشغول کار بودیم که گروه واحد تلویزیونی رسیدند و شروع برنامه از اکران در روستای گلال باغملک کلید خورد.


به اتفاق از شهر خارج شدیم و باهم به سمت روستا رفتیم ، روستایی که هنوز آسفالت به آنجا نرسیده ولی فیلم های جشنواره عمار رسیده! دبستان یادگار امام بود دانش آموزان میزها را بیرون بردند و موکتی پهن کردند و بعضی ها هم از سر شیطنت فقط برای اینکه در فیلم بیفتند چیزی جابجا می کردند .

 


خراب شدن دستگاه همان اول کار دردسر ساز شد اما با سرعت همه چیز را ردیف کردیم ، باز هم یک اکران جذاب و فوق العاده داشتیم ،ذوق بچه ها و رضایتشان از تماشای فیلم ها انرژی بخش بود دیدن علمک و خنده هایشان مثل همیشه به ما هم انرژی می داد و اما تماشای فیلم سلام و بچه هایی که هر کدام نذر سلام کرده بودند یکی هزارتا یکی سیصدتا و دیگری دوتا که هنوز یکی هم جمع نکرده بود .

 

 

 

با عجله نیم ساعت مانده به برنامه خودمان را به تالار رساندیم دوستان دیگر کارشان تمام شده بود فضاسازی ساده و پرمحتوا از آب در آمده بود‌‌‌.بوی اسپند درب ورودی سالن پر کرده بود و میز ثبت نام و خوشامدگویی که در زاویه دیگری چیده شده بود نشان از آمادگی برای شروع کار بود.


گروه واحد تلویزیونی هم دوربین به دست پای کار بودند و عکس های ارسالی از دوستان تدارکات هم حاکی از آماده کردن پذیرایی سنتیمان بود اما سالن جز چند نوجوان که با نایلونی از تخمه، پسته و پفک امده بودند ، خالی بود نگران شدیم نکند کسی نیاید

 

 

درگیر آماده کردن سیستم صوت بودیم جمعیت یکی یکی وارد می شدند و در این بین، خانواده شهدا که با قاب عکس شهیدشان آمده بودند به فضا رونق بخشید و با کمک دوستان به ردیف های اول هدایت می شدند جایگاه ویژه ای که برای خانواده شهدا تعیین کرده بودیم و همین باعث تمایز این برنامه از دیگر مراسمات رسمی بود.

 

 


طی نیم ساعت سالن پر شد ! باورمان نمی شد برای برنامه ای که گروهی کوچک بانی اصلی آن بودند این جمعیت بیاید در سالن دیگر جایی برای نشستن نبود ! و اضافه کردن صندلی هم چاره ساز نبود و عده ای ایستاده تماشا گر برنامه بودند و باید تا شروع برنامه نماهنگ پخش می کردیم تا حوصله مهمانان سر نرود اما از لپ تاپ صدایی در نمی آمد استرس و دیگر هیچ

دقایقی طول کشید تا با جابجایی لپ تاپ و شروع برنامه نفس راحتی کشیدیم


با قرائت قرآن و سرود ملی برنامه رسما کلید خورد، اجرای زیبای مجری با وجود عکس های شهدا همراه پدر و مادرانشان به روند برنامه نور میداد و اشک آنها گواه بود ، آقای علیخانی برادر شهید مدافع حرم محمدرضا علیخانی برای خوشامد گویی بالای سِن آمد و به برنامه ای که اساسش را دعوت از خانواده معظم شهدا و مردم قرار داده بودیم صفای ویژه ای داد و آشنایی عمیق او با جشنواره عمار کار ما را راحت کرده بود .

 


علیخانی ضمن خوشامدگویی به خانواده معظم شهدا ، مهمانان برنامه از داشتن بصیرت بعنوان یکی از نیازهای امروز سخن گفت و عنوان کرد : دشمن هیچ گاه با شمشیر دشمنی مقابل ما نمی ایستد بلکه همیشه از مقدسات علیه مقدسات استفاده می کند و با سوگند دروغ علیه خدا کار خود را شروع می کند و دیدید که این شهدا بودند که بر تمام فتنه پیروز شدند و من از شما خواهش می کنم بصیرت خود را بالا ببریم تا در آخرالزمان یار رهبری باشیم.


وی ادامه داد: جشنواره عمار خوب نام گذاری شد و همانطور که پیامبر(ص) فرمود هرجا عمار یاسر بود آنجا حق است ان شالله دست اندرکاران عمار سرنوشت عمار را الگو قرار داده وما بتوانیم از کارهای خوب و ارزشمند عمار استفاده کنیم .

 

محسن عقیلی کارگردان مستند پرواز از حلب ، حامد بامروت نژاد مسئول مدرسه سینمایی عمار و تعدادی از ستاد جشنواره عمار اهواز مهمانان ویژه ای بودند که حالا در انتهای سالن ایستاده تماشا می کردند و همین گویای مردمی بودن جشنواره ست، دو صندلی خالی پیدا کردیم و آنها را به نشستن دعوت کردیم .

کلیپ عملکرد دو سال زحمت گروه عمار باغملک پخش می شد جوری نگاه میکردیم که انگار خودمان ندیده بودیم ،خانم گراوندی به نمایندگی گروه از عملکرد ، دغدغه ها و مطالبتمان از نهادهای فرهنگی و پای کار نبودن خیّرین فرهنگی گفت .

با تاریک شدن فضا ، اکران مستند پرواز از حلب آغاز شد سکوت همه جا را فراگرفته بود و همه ی محو تماشا بودند و رفته رفته اشک ها جاری شد گویی خاطرات شان با شهیدشان زنده می شد و کارگردان اثر که در بین مردم همراه با آنها به تماشای مستند نشست شیفته توجه و علاقه مردم به اثر شده بود .

 

پس از رونمایی محسن عقیلی کارگردان مستند "پرواز از حلب" در این مراسم با اشاره به اینکه فیلم‌سازان انقلابی خطر می‌کنند و در شرایط جنگی قرار می‌گیرند؛ اظهار کرد: فیلم‌سازان انقلابی در مناطق جنگی بجای اسلحه، دوربین در دست گرفتند تا لحظات جنگ را ثبت کنند تا ادای دینی باشد به کسانی که جان خود را در دفاع از حرم اهل‌بیت (ع) فدا کردند.

وی افزود: در جبهه مقابل، داعش و دیگر گروه‌های تکفیری از آخرین امکانات روز برای ثبت تصاویر استفاده می‌کنند، متأسفانه در برخی جشنواره‌های معتبر داخلی هم فیلم‌هایی اکران می‌شوند که برخلاف ارزش‌های امام راحل و انقلاب اسلامی هستند.


عقیلی بیان کرد: با این شرایط چرا ما از ظرفیت‌ها استفاده نکنیم و فیلم‌های انقلابی نسازیم؛ مخاطب اصلی ما عامه مردم هستند که با کمک اکران کننده‌ها دورهم جمع می‌شوند و این فیلم‌ها را تماشا می‌کنند.


کارگردان فیلم پرواز از حلب با قدردانی از تلاش‌های اکران کنندگان گفت: ما فیلم‌سازان تنها ۵۰ درصد از کار را انجام می‌دهیم و بقیه کار را اکران کنندگان انجام می‌دهند چراکه اگر فیلم‌های ساخته‌شده دیده نشوند عملاً این تلاش‌ها خروجی نداشته است.


پس از صحبتهای کارگردان اثر ، خانواده شهید علیخانی به نیابت مردم شهید پرور باغملک و به پاس زحمات وی برای به نمایش گذاشتن زندگی شهدا و ساخت آثار انقلابی انگشتر شهید مدافع حرم محمدرضا علیخانی را اهدا کردند ، هدیه ای معنوی که ارزش بسیاری داشت و همچنین کارگردان فیلم چفیه ای متبرک به امام خامنه ای و حرم حضرت زینب (س) را به اکران کنندگان باغملک اهدا کرد.

 

 

 

به دقایق پایانی مراسم می رسیدیم و حضور کارگردان انقلابی و دادن عطر و نبات تبرک به مردم بر شور مراسم افزوده بود و مردم چهره به چهره با او صحبت و تشکر می کردند و در انتها با گِرده روغنی و چایی زعفران از مخاطبان پذیرایی شد.


صورت های خیس از اشک خانواده شهدا نشان از به دل نشستن برنامه بود و همچنین برخی مردم با اهدای انفاق فرهنگی بلیط خود را تحویل می دادند و عده ای دیگر برای گرفتن فیلم اولین درآمد دعوت شدند.

 

 

در آخر امیدوار هستیم سال هشتم جشنواره در شهرستان باغملک، سالی پر کار تر ،همراه با توجه بیشتر مخاطبان، فعالین فرهنگی ، خیّرین و متولیان فرهنگی باشد

 

لینک کوتاه مطلب :

معرفی شهرستان