پایگاه اطلاع رسانی باغملک

کد خبر : 84059

در جلسه شورای اشتغال شهرستان باغملک مطرح شد؛

جلسه شورای اشتغال و سرمایه گذاری شهرستان باغملک با حضور استاندارخوزستان ،نماینده مردم ایذه و باغملک ، فرماندار ، امام جمعه و جمعی از مدیران استانی و شهرستانی در باغملک برگزار گردید.

به گزارش باغملک نیوز جلسه شورای اشتغال و سرمایه گذاری شهرستان باغملک با حضور استاندارخوزستان ،نماینده مردم ایذه و باغملک ، فرماندار ، امام جمعه و جمعی  از مدیران استانی و شهرستانی در باغملک برگزار گردید.

 

در ابتدای این جلسه مرادی رئیس اداره کار و تعاون باغملک ضمن ارائه آماری از مزیت های شهرستان برای سرمایه گذاری سخن گفت و افزود : بر اساس آمار شهرستان باغملک جمعیت ۱۰۵ نفری را شامل می شود که دارای ۵۵۹۰ نفر  بیکار است و نرخ بیکاری آن در سال ۹۵ به ۱۶٫۸ درصد رسیده است و در سال ۹۶ تعهد داشت تعداد ۴۵۸ نفر را مشغول به اشتغال کند که این آمار به ۱۰۵۵ نفر رسیده است.

وی عنوان کرد: مزیت های سرمایه گذاری در باغملک در حوزه فراوری کشاورزی ، گردشگری ،صنایع دستی و… است اما حمایت های مالی درستی وجود ندارد و همین مشاغل ممکن است از چرخه تولید خارج شوند.

 

مرادی پروژه های پیشنهادی اولویت دار برای سرمایه گذاری را این گونه بیان کرد : احداث صنایع پتروشیمی ، احداثکارخانه سیمان ، احداث پارک علم و فناوری ، ساخت تله کابین ، مجتمع تجاری خدماتی رفاهی با ظرفیت اشتغال ۵۵۰ نفر ، مجوز برداشت آب از سد جره با ظرفیت اشتغال هزار نفر و احداث ۵۰۰ هکتار باغ ، آبی نمودن ۲۵۰۰ هکتار از اراضی ، ایجاد جاده ساحلی در محله درویشان ، نیروگاه انرژی برقی و خورشیدی ، ایجاد کارگاه بافندگی ، صنایع دستس ، احداث سردخانه در مقیاس بزرگ ، احداث سیلوی غلات و کارخانه آرد ، احداث کارخانه تولید گچ از جمله عناوین پیشنهادی برای سرمایه گذاری هستند.

سید مجید سید صالحی، فرماندار باغملک گفت: بحث اشتغال و سرمایه گذاری باید مورد توجه ویژه قرار گیرد و جاده ارتباطی باغملک  صیدون  و ابوالعباس از نقاط حادثه خیز هستند که باید در دستور کاری قرار بگیر  و تکمیل بیمارستان نیازمند حمایت مالی است و مسئله آب شرب نیز باید پیگیری شود.

 

فرماندار شهرستان افزود: باغملک نسبت به سال ۹۰ کاهش جمعیت داشته است که علت عمده آن عدم وجود اشتغال و مرگ و میر براثر تصادفات جاده ای بود و در زمینه نرخ بیکاری رتبه هشتم را در استان داریم و با مزیت ها و پتانسیل خوبی که دارد هیچ سرمایه گذاری صورت نگرفته است و این باعث شده است که ما در جایگاه نامناسب قرار بگیریم.

نماینده ایذه و باغملک در این جلسه بیان کرد: سرمایه گذاری در حوزه میراث فرهنگی در هر دو شهرستان ایذه و باغملک  یکی از پتانسیل های مغفول مانده است که با سرمایه گذاری در این زمینه می توان به ایجاد اشتغال و رفع مشکل بیکاری پرداخت.وی مشکل بی آبی میداوود را یکی از عوامل مهم بیکاری و مهاجرت مردم این منطقه دانست و گفت: رفع این مشکل باعث ایجاد اشتغال و جلوگیری از مهاجرت مردم میداوود و نیز بازگشت مهاجرین به این منطقه خواهیم شد که راه حل رفع مشکل بی آبی میداود احداث بند خاکی در این منطقه می باشد.

خادمی خواستار تامین اقلام مورد نیاز ادارات شهرستانهای ایذه وباغملک از کارگاهها وتولیدی های درون منطقه شد و تصریح کرد:این امر باعث ایجاد اشتغال پایدار در منطقه خواهد شد و راه اندازی بیمارستان باغملک علاوه بر رفع مشکلات بهداشتی و درمانی این شهرستان باعث ایجاد اشتغال ۳۰۰ نفری نیز می گردد.

 

وی یکی دیگر از مشکلات نبود اشتغال در شهرستانهای ایذه وباغملک را عدم استقبال مردم این منطقه در کارافرینی دانست وافزود: متاسفانه با وجود اینکه بنیاد برکت سرمایه گذاری ۱۰۰ میلیارد تومانی رابه این دوشهرستان جهت در اختیار گذاشتن کارآفرینان اختصاص داده ولی متاسفانه استقبالی صورت نگرفته است که در صورت ادامه این روند راه ورود سرمایه گذاران غیر بومی را هموار خواهیم کرد.
 


نماینده مردم ایذه و باغملک پیگیری بحث تخفیف مالیاتی را در منطقه را خواستار شد و عنوان کرد:  متاسفانه بانکهای ما همانند دشمن بخش خصوصی عمل نموده ولازم است که با اعمال این تخفیف مالیاتی هم کسبه اذیت نشوند و هم شاهد رونق اشتغال در این شهرستان باشیم.

 حجت الاسلام والمسلمین هاشمی نژاد امام جمعه باغملک در این جلسه خطاب به استاندار گفت : اگر مقصود شما از اشتغال بحث های وام های سه میلیونی است که این اشتغال نیست بلکه ورشکستگی است و حمایت از بخش خصوصی و بخش تعاونی را جدی بگیرید .

وی عنوان کرد : انتظاری نداریم که شورای نظارت بر بانک ها را داشته باشید ولی لااقل وضعیت اداری استان را سروسامان دهید  زیرا در باغملک سه بخشداری داریم که دو بخشداری میداوود و صیدون هنوز سرپرست هستند و این تنها مربوط به باغملک نیست بلکه در خود استانداری هم با حکم سرپرستی مشغول هستند .  

غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان بیان داشت: برای شهرستان های ایذه و باغملک ۲ نیروی فعال را خواهیم داشت تا مشکلات بیکاری شهرستان ها با جدیت پیگیری و حل کنند.

 

وی گفت : دو بیمارستان ایذه و باغملک موظفند که که فقط از این شرکت پوشاک خرید کنند تا زمینه اشتغال آن فراهم شود و همانطور که دغدغه مقام معظم رهبری و دولت و همه ما برای مسئله اشتغال است مسئولین شهرستان ها هم باید حساسیت نشان دهند تا مشکلات زودتر حل شود.

وی افزود: ما قول مساعد برای همکاری را میدهیم و وام با بهره ۷ درصد به شهرستان ها خواهیم داد به شرطی که تولید کنندگان تعهد کنند که اشتغال مضاعف صورت گیرد.

لینک کوتاه مطلب :

معرفی شهرستان