جایزه پزشک بلژیکی برای درمان جذام توسط سفیر کره

یک پزشک بازنشسته بلژیکی که در دهه‌های 1960 و 70 جان‌های بی‌شماری را در یک مستعمره جذامیان کره‌ای نجات داد، برای کارش افتخار بزرگی دریافت کرد.

دکتر چارلز ناوز مدال گل صد تومانی، نشان شایستگی مدنی جمهوری کره را توسط سونگو یون، سفیر کره در بلژیک اعطا کرده است. این جایزه توسط این کشور به کسانی اعطا می شود که سلامت و رفاه زندگی شهروندان خود را تا حد زیادی بهبود می بخشند.

پزشک سابق و خانواده اش برای دریافت مدال معوقه و شایسته به سفارت کره در بروکسل دعوت شدند.

اگرچه دکتر ناوز 82 ساله ماموریت خود را از سال 1967 تا 1971 در جزیره سوروکدو انجام داد، مقامات کره ای به تازگی سهم عظیم او را در درمان افراد مبتلا به جذام، که به عنوان بیماری هانسن نیز شناخته می شود، کشف کردند.

آنها توسط تحقیقات آدرین کاربونت (تصویر شده استاستادیار دانشگاه لوون (KUL)، بنیانگذار و مدیر مرکز مطالعات کره ای و رئیس سابق مطالعات ژاپنی.

اگرچه کار دکتر ناوز توسط مقامات کره ای در سال 1971 به رسمیت شناخته شد، اما او قبلاً به بلژیک بازگشته بود و به دلیل بیماری نتوانست مدال خود را دریافت کند، بنابراین تمام دستاوردهای او در مه زمان گم شد.

پس از بازگشت به بلژیک، خاطرات دلخراش کودکان یتیم ناشی از این بیماری، دکتر ناوز را بر آن داشت تا به ایجاد موسسه خیریه، Enfants du Monde کمک کند. این کتاب خانواده‌های بلژیکی را با یتیمان کره‌ای تطبیق داد و این یکی از پسرهای یتیمی بود که دکتر ناوز در سوروکدو تحت درمان قرار گرفت و باعث شد او در سال 2021 کتابی درباره دوران اقامت خود در کره منتشر کند. کیم چی.

این کودک سه ساله نزدیک به مرگ در کیسه ای برنج پیدا شد و توسط دکتر ناوز و تیمش نجات یافت. او اکنون 50 ساله خواهد بود، اما هرگز ردیابی نشده است. دکتر ناوز گفت که دوست دارد دوباره با او متحد شود.

سفارت کره

این مبارزه شجاعانه یتیم و داستان های مشابه بود که علاقه و شناخت دوباره ای را در کار دکتر ناوز برانگیخت. پروفسور Carbonnet در سخنرانی در این مراسم به بولتن گفت: «وقتی داستان دکتر ناوز را کشف کردم، احساس کردم که باید با دولت کره تماس بگیرم تا در مورد دستاوردهای چشمگیر او صحبت کنم. بلژیک سال‌هاست که از پیوند قوی با کره جنوبی برخوردار بوده است، بنابراین من خوشحالم که آنها دستاوردهای دکتر ناوز را درک کرده‌اند.

دکتر ناوز از مقامات کره ای تشکر کرد و گفت که همسر فقیدش پائولت نیز به خاطر کار در بیمارستان و حمایت عظیمش در طول چهار سال اقامت در سوروکدو، شایسته دریافت این جایزه است.

دریافت این مدال باعث افتخار و غافلگیری است. خاطرات زیادی از دوران حضورم در سوروکدو به یادگار مانده و دو بار این فرصت را داشتم که به آنجا برگردم. مایه خوشحالی بود که دیدم چگونه اوضاع در سرویس بهداشتی و مراقبت از بیماران جذامی تغییر کرده است.»

در سال 1967، یک دکتر ناوز که به تازگی واجد شرایط بود، به درخواست درمان بیماران در جزیره کره از طریق بنیاد Damien، یک سازمان کمک‌های بشردوستانه بلژیکی، پاسخ داد. دکتر ناوز، پولت و دختر کوچکشان اگنس، زندگی راحت بلژیکی خود را برای مراقبت از بیماران و مرگ در سوروکدو فدا کردند و پالت وظایف مدیریتی در بیمارستان را بر عهده گرفت.

سفارت کره

دکتر ناوز به یک تیم پزشکی کوچک به سرپرستی دکتر ون دروگنبروک ملحق شد که تیم آنها برای مراقبت از هزاران بیمار جذامی که به درمان های مدرن تری مانند فیزیوتراپی، جراحی ترمیمی و کمک به سلامت روان نیاز داشتند، در تلاش بودند. در آن زمان، جمهوری کره هنوز از اثرات اقتصادی و اجتماعی جنگ علیه کره شمالی همسایه بین سال‌های 1950 تا 1953 بهبود می‌یابد.

جذام یا بیماری هانسن – وضعیتی که به دلیل رشد آهسته باکتری ها روی اعصاب، پوست، چشم و بینی ایجاد می شود – قابل درمان و بسیار نادر است، زمانی یک بیماری ویرانگر بود و کسانی که به آن مبتلا می شدند اغلب به جزایری تبعید می شدند که گاهی اوقات بدون درمان رها می شدند. . این امر منجر به مرگ و میر و ناتوانی های زیادی به دلیل آسیب دائمی عصبی شد.

با توجه به اینکه بلژیک به دلیل عاری بودن از این بیماری، آموزش تخصصی کمی در مورد این بیماری داشت، دکتر ناوز آموزش های خود را در هند دریافت کرد، اما به زودی نقش مهمی را در تیم مراقبت کوچک بیمارستان کره ای ایفا کرد و عمل جراحی و درمان را انجام داد. درمان پزشکی در Sorokdo زمانی که به بلژیک بازگشت تا به عنوان پزشک عمومی در شهر Binches Hainaut تا زمان بازنشستگی خود در سال 2014 کار کند، بسیار بهبود یافته بود.

دکتر ناویز در جمع بندی معنای مدال برای او گفت: از همه شما به خاطر این روز زیبا که فراموش نمی کنم و از پوشیدن این تزیین با افتخار کوتاهی نمی کنم، تشکر می کنم.

عکس ها: سفارت کره / هائتال چونگ

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *